Pátek 19 duben, 2024
Jak na podzim a v zimě bojovat s únavou a nedostatkem energie?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE SPONZOROVÁNO

Jak na podzim a v zimě bojovat s únavou a nedostatkem energie?

Každý z vás určitě zažil dny, kdy se mu nechce dělat nic. Nestojí za tím přitom lenost, jak by se mohlo na první pohled zdát. Příčiny jsou mnohem hlubší. Velmi často k této situaci dochází na podzim. Souvisí s tím změna počasí. Přibývají chladné a tmavé dny a lidské tělo je nyní nuceno adaptovat se na přicházející zimu. To je spojeno s vyčerpáním a únavou.

Proč trpíme nedostatkem energie? 

Ubývající množství slunečních paprsků působí na lidskou psychiku velmi nepříjemně. Proto se u mnoha lidí projeví změny nálad. Cítíte se unavení, bez energie, nejraději byste pořád spali nebo naopak nespíte vůbec. Když ale celý den prolenošíte, protože se vám nic nechce, trpíte pak výčitkami. Nemáte ale proč. S přibývajícím podzimem je tento jev obvyklý.

Zbývá ale vyřešit otázku, co s tím, abyste byli schopni fungovat? Nepoddávejte se tomu. S únavou se dá bojovat, a hlavně jí musíte věnovat pozornost. Pokud nepřechází ani poté, co se snažíte tělu dodat chybějící látky, může jít o příznaky nemocí, a to třeba poruch štítné žlázy, krevních nemocí, chorob nadledvinek atd. 

1. krok: Vitamíny a minerály 

Mnohdy je za nedostatkem energie dlouhodobý stres, špatná výživa, nedostatek pohybu, chybný pitný režim, nedostatek spánku nebo naopak jeho přemíra případně kombinace těchto faktorů. S tím se ale dá něco dělat poměrně snadno, když doplníte tělu látky, které mu chybí.

Jde především o vitamíny B12 a D, jež posilují obranyschopnost organismu. Dále jsou to i minerály jako železo a hořčík. Můžete si samozřejmě nakoupit doplňky stravy, ale zdroje těchto látek najdete také v potravinách. Například vitamín D se nalézá v rybím tuku a rybách, hořčík v ovoci a zelenině a také lněných semínkách či ořeších. Železo obsahuje maso, ořechy nebo luštěniny, špenát či brokolice. Vitamín B12 je v hojné míře rovněž v rybách jako je losos, ale třeba i pstruh nebo makrela, dále maso, ať už hovězí či vepřové či kuřecí nebo telecí. Kromě toho najdete tento vitamín i v mléčných výrobcích. Vegetariáni a vegani ho potom mohou čerpat ze zelených superpotravin jako je například chlorela. 

2. krok: Správný jídelníček

Zaměříte-li se na změnu stravy a budete jíst zdravěji, všechno se pozitivně promítne i do toho, kolik energie budete mít. Únavu totiž způsobuje i konzumace tučných a sladkých jídel, tedy kalorických bomb. Proto zapomeňte na prázdné kalorie. Zvyšte podíl zeleniny i ovoce ve stravě. Doplňte celozrnné pečivo a jiné celozrnné potraviny.

Skvělým tipem na podporu energie jsou banány s vysokým obsahem hořčíku. Dobrým zdrojem železa bývají i ovesné vločky a čočka, které vám navíc dodají energii ve formě sacharidů. Hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa poskytuje potřebný kofein, ale i řadu dalších prospěšných látek a zlepšuje náladu. Podobně fungují i mandle se spoustou hořčíku, vápníku nebo fosforu.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

3. krok: Pitný režim

Špatně nastavený pitný režim patří rovněž k příčinám únavy. Pokud pijete velmi málo, můžete trpět bolestmi hlavy a cítit se vyčerpaní. Nejde ale jenom kolik a kdy pijete – obecně se doporučuje 2,5 litru denně a pít postupně, nikoli naráz, protože rychlou konzumací příliš zatěžujete ledviny. Podstatné je i co pijete. Sladkými limonádami, alkoholem, ale i přemírou kávy svému tělu škodíte. Limonáda i alkohol patří k prázdným kaloriím, které vaši energii rozhodně nenakopnou. Naopak nejlepší variantou je kvalitní čistá voda, do které si můžete nakapat trochu šťávy z čerstvého citronu. Občas je můžete doplnit o minerální vody, ale střídat je. Výborné jsou i zeleninové a ovocné šťávy, ale čisté, nedoslazované. 

4. krok: Zvládání stresu 

Stres tvoří součást našeho života. Krátkodobý vás může příjemně nakopnout k vyššímu výkonu. Dlouhodobý stres je ale škodlivý. Způsobuje přepracování, únavu, stavy vyčerpání. Může být i zárodkem ke vzniku vážnějších nemocí. Vzhledem k tomu, že se stresu nevyhnete, je důležité ho něčím kompenzovat. Především chvilkami s rodinou a přáteli, které vás rozptýlí.

Endorfiny vám do krve vyplaví i sport. Relaxaci podpoří meditace, wellness procedury. Zároveň je ale dobré podpořit odolnost těla vůči stresu adaptogeny, tedy přírodními látkami, které organismu pomohou se se stresovou situací vyrovnat. Mají širokospektrální účinky: detoxikují, chrání orgány, zpomalují stárnutí, dodávají tělu antioxidanty, tlumí záněty a alergie. Do skupiny adaptogenů patří ženšen pravý, rozchodnice růžováklanopraška čínskávitánie snodárnákurkumazázvor pravý a z medicinálních hub například lesklokorka lesklá neboli reishi nebo housenice čínská čili cordyceps. 

5. krok: Dostatek spánku a pohybu

Správná míra spánku je nezbytná. Ideální je 7-8 hodin spánku denně. Pokud spíte méně než 6 hodin, trpíte nedostatkem spánku, což se může samozřejmě promítnout do množství vaší energie. Dodržujte i prostředí vhodné ke spánku. Spěte v dobře větrané místnosti, kde nejsou rušivé vlivy elektroniky jako TV, PC atd. Choďte spát v pravidelnou dobu, vstávejte ve stejnou dobu, dodržujte tento režim i o víkendech. Vyzkoušet můžete i bylinky zlepšující usínání a spánek.

Nezbytnou kapitolou boje proti únavě je pohyb. Sportující lidé obecně mají hodně energie. Zařaďte proto do svého každodenního programu fyzickou aktivitu. Nemusíte hned tvrdě makat v posilovně, stačí krátká procházka venku, ostatně pohyb na čerstvém vzduchu je nejlepší.

Napsat komentář