Neděle 14.07.2024
Snížit množství plastů může být jednodušší, než se zdá: Poradíme vám, jak na to na cestách i doma
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE

Snížit množství plastů může být jednodušší, než se zdá: Poradíme vám, jak na to na cestách i doma

Není žádnou novinkou, že jednorázové plasty zatěžují naši planetu. Co s tím ale můžeme udělat my jako jednotlivci? Odmítnout jednorázové plasty. A nemusí to být vždy tak složité, jak se může zdát. Prvním krokem je zhodnotit, jaké typy plastů denně používáte, a pak zjistit, kde můžete udělat změny. Často je to opravdu jednoduché…

Na cestách

Kelímky na kávu

Pokud milujete kávu a často chodíte na „coffee-to-go”, vyberte si opakovaně použitelný hrnek nebo si kávu připravujte už doma.

Láhev na vodu

Existují doslova tisíce možností, stačí si jen vybrat styl, který vám vyhovuje. A samozřejmě si ji nezapomeňte vzít s sebou.

Brčka

Jestliže plastové brčko nepotřebujete (někteří lidé ano), je načase přestat popíjet nebo investovat do brčka na opakované použití z nerezové oceli, bambusu nebo skla.

Nádoba na jídlo

Na obědy si pořiďte víceúčelovou krabičku nebo bento box.

Příbor

Když si přinesete vlastní, nebudete potřebovat plastovou vidličku. Investujte do praktické cestovní sady nebo si příbory přineste z domova.

Smoothie cup

Milujete šťávy a smoothies? Vezměte si z domova velkou sklenici nebo nádobu nebo vyzkoušejte některý ze shakerů, které jsou dodávány i s vlastním brčkem.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Nakupování

Tašky na potraviny

Pokud máte doma šuplík přeplněný plastovými sáčky, používejte je, dokud se nerozpadnou, a pak si pořiďte několik sáčků vhodných pro opakované použití.

Homemade sáčky

Přestaňte používat tenké plastové sáčky ze supermarketu a pořiďte si sadu, do které se vejde všechno ovoce i zelenina.

Pytlík na chléb

Můžete si ho koupit nebo vyrobit z povlaku na polštář.

Kuchyně

Obaly ze včelího vosku

Rozlučte se s plastovými fóliemi a vyzkoušejte opakovaně použitelné sáčky z včelího vosku. Udrží vaše potraviny čerstvé, a když doslouží, nevyhazují se do koše, ale kompostují.

Skladovací dózy

Ty jsou ideální pro skladování všech potravin. Udržují je vzduchotěsné a čerstvé. Můžete si je koupit nebo použít skleněné nádoby od kompotů, omáček či arašídového másla.

Kávové kapsle

Kávové kapsle představují nejjednodušší způsob přípravy kvalitní kávy bez mletí, špinavého nádobí a odpadu. Vyberte si takové, které jsou kompostovatelné, nebo se rozhodněte pro instantní kávu.

Ubrousky a houbičky

Většina z nich je navržena tak, aby se po několika použitích musela vyhodit, nebo se dokonce úplně rozpadla. Místo nich se poohlédněte po ubrouscích vyrobených z bavlny nebo přírodních vláken, které jsou pevnější a odolnější a které lze často prát a čistit.

Kartáč na nádobí

Nahraďte plast dřevem, bambusem a kovem. Dřevěný kartáč je účinnou náhradou plastového kartáče, bambus lze kompostovat a kov lze recyklovat. Bonusové body získáte za vícenásobnou výměnu hlavice.

Louhovač na čaj

Věděli jste, že většina čajových sáčků obsahuje plast? To znamená, že nejsou kompostovatelné. Nahraďte čajové sáčky sypanými lístky a louhováním.

Utěrky

Papírové utěrky jsou obrovské plýtvání. Bavlněné utěrky čistí nečistoty stejně dobře a vydrží mnohem déle.

Čistící prostředky na nádobí

Vyměňte chemické mycí prostředky za přírodní. Jsou vysoce účinné, často 100% biologicky odbouratelné a šetrné k vašemu zdraví.

Hrnce a pánve

Nerezová ocel a litina jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí a vašemu zdraví než nádobí s nepřilnavým plastovým povrchem.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Úklid a péče o domácnost

Prací prášky a gely

Ekologické prací prostředky jsou šetrné k pokožce i přírodě a jejich složky jsou snadno biologicky odbouratelné.

Věšáky

Dřevěná nebo nerezová ramínka jsou lepší alternativou než plastová.

Toaletní štětka

I zde jsou vhodnou alternativou kartáče z nerezové oceli nebo dřevěné kartáče s přírodními štětinami.

Pytle na odpad

Tato oblast je poněkud ošemetná, protože se můžete snadno stát obětí greenwashingu. Jako alternativu k plastu proto hledejte možnosti na rostlinné bázi, například kukuřičný škrob. Není to dokonalé řešení, ale je to pravděpodobně to nejlepší, co je v současné době k dispozici.

Osobní hygiena

Šampony a kondicionéry

Možností je spousta, jde jen o to najít tu, která vám vyhovuje. Můžete si vybrat náplně nebo se rozhodnout pro tuhé šampony, sprchové gely a mýdla. Pokud navštívíte například farmářský trh, najdete tam i krásná přírodní, ručně vyráběná mýdla.

Opakovaně použitelný holicí strojek

Vyměňte svůj plastový holicí strojek za takový, který vám zůstane navždy.

Bambusový zubní kartáček

V oceánu plave příliš mnoho plastových zubních kartáčků. Přejděte na bambusové a kompostovatelné.

Zubní pasta

Zde se nejprve poraďte se svým zubním lékařem. Pokud se však rozhodnete jít přírodní cestou, zvolte zubní pasty nebo zubní tablety na přírodní bázi.

Kosmetika

I zde existuje mnoho možností a záleží jen na vašich osobních preferencích a účinnosti. Stejně jako u tuhých šamponů nebo sprchových gelů existují udržitelnější alternativy kosmetiky. Můžete zvolit například vatové tyčinky z organické bavlny v kartonovém obalu, opakovaně použitelné odličovací tampony, odličovací houbičku, pleťová séra ve skleněném obalu, tuhý deodorant nebo bambusové kartáče na vlasy.

Menstruační spodní prádlo

Pratelné menstruační kalhotky jsou praktické a bezodpadové. Značky nabízejí široký výběr, který vyhovuje různým typům postavy.

Menstruační vložky

Látkové menstruační vložky neobsahují žádné dráždivé chemické látky a jsou vhodné i při gynekologických potížích.

Menstruační kalíšek

Další skvělá volba pro udržitelnější ženské dny. K dispozici je mnoho typů a tvarů. Skvělá je například kombinace kalíšku a látkové vložky, kterou lze nosit jako „pojistku”.

Látkové kapesníky

Proč kácet stromy kvůli usmrkanému nosu? Použijte kapesník jako naši prarodiče.

Jaké změny k ekologičtějšímu životu jste už doma udělali?

Napsat komentář