Neděle 14.07.2024
Světový den jízdních kol: 3 důvody, proč bychom na nich měli více jezdit
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Světový den jízdních kol: 3 důvody, proč bychom na nich měli více jezdit

Závodní, nebo horské kolo, e-bike, nebo městský cruiser – ať jezdíte jakkoliv a bez ohledu na věk, jízda na kole je dobrá pro tělo, mysl a životní prostředí. 3. června je Světový den jízdních kol a my vám proto prozradíme 3 důvody, proč se vyplatí šlapat do pedálů!

Jízda na kole je prospěšná zdraví

Samozřejmě, že je lepší dojet do cíle na kole než autem. Ale věděli jste například o tom, že ti, kteří každý den zvládnou 15minutovou jízdu do práce nebo školy a zpátky, v konečném důsledku udělají pro svou kondici více než někdo, kdo chodí do posilovny jednou týdně? A jako bonus, jízda na kole jako lehké cvičení uvolňuje endorfiny – hormony štěstí.

Kolo však není zdravé jen pro fyzickou kondici, je to také ideální sport pro duševní zdraví. Na rozdíl od vlaku či autobusu se musíte soustředit na vše, co se kolem vás děje, procvičíte si své reflexy v městském provozu v dopravní špičce a na rozdíl od auta jste na kole přímo v centru dění. Po stresujícím dni se okamžitě soustředíte na něco jiného a v hlavě už není místo pro ten rozhovor nebo e-mail, který vás právě naštval. A než doma odemknete vchodové dveře, zaženete veškerý stres a můžete pokračovat ve vašem dni uvolněně.

Na kole jste rychlejší

Za normálních okolností je nejrychlejší způsob dopravy v městských centrech na kole. Částečně proto, že cyklisté mohou legálně předjíždět auta, pokud mají dostatek místa, a ihned se zařadit před ně. Naštěstí se neustále rozšiřuje také cyklistická síť, takže cyklisté oficiálně dostávají mnohem větší prostor a možnosti jízdy.

Kolo je dobré pro životní prostředí

Tato skutečnost je tak zřejmá, že na ni téměř často zapomínáme. Každý, kdo jezdí na kole, automaticky dělá něco dobrého pro životní prostředí. Žádné výfukové plyny, žádné zdroje, kterých je méně, ale stále se využívají ve veřejné dopravě. Jednoduchá síla svalů a trochu energie nás dokáže dopravit do cíle i na kole. Žádný hluk, žádné dopravní zácpy – co může být lepší? S tímto vědomím si tedy nasaďte přilbu a začněte jezdit na kole!

Které kolo je vhodné právě pro vás?

Horské kolo, holandské kolo, městské kolo, nebo raději e-bike? Pokud se právě poohlížíte po novém kole, pravděpodobně budete zmatení, kolik modelů v současnosti existuje. Abychom vám usnadnili rozhodování při koupi kola, prozradíme vám, jak najít ten správný pro vás.

Městské kolo

Městská kola jsou jako šitá na míru pro městské oblasti. Jelikož město je většinou vydlážděno, nepotřebuje nutně odpružené vidlice. Do tohoto segmentu patří kola pro dojíždění do práce. Jsou už o něco sportovnější, ale stále optimalizovány pro městskou dopravu. K základní výbavě městských kol by měly patřit blatníky, stojany a dobré osvětlení.

Městské kolo se vám bude hodit, pokud bydlíte ve městě a chcete pohodlně jezdit po okolí.

Holandské kolo

Holandské kolo se vyznačuje zejména jednou věcí – robustností. Tato kola jsou relativně těžká, jezdí a brzdí pomalu. Docela dobře však odolávají větru a počasí. Od ostatních městských kol se odlišují i jejich vysokými řídítky. Klasické holandské kolo nemá převody a nehodí se do oblasti, kde jsou častá stoupání a klesání.

Holandské kolo se vám bude hodit, pokud nikam nespěcháte a oceňujete pěkný hravý retro vzhled.

Závodní kolo

Závodní kola se vyznačují minimální hmotností, maximální aerodynamikou a dobrým komfortem na dlouhé tratě. Moderní elektronické řazení, menší převodové poměry a kotoučové brzdy umožňují i hobby cyklistům jízdu v náročných podmínkách.

Závodní kolo se vám bude hodit, pokud jste sportovní a rádi se jezdíte po okolí.

Horské kolo

Horská kola jsou jako stvořená pro jízdu mimo ulici. Toto kolo nepotřebuje nutně vysoké hory a v našich končinách najdete různé zajímavé trasy, například na sjezd mezi stromy nebo přes rampy. Horské kolo s velkým množstvím odpružení na přední i zadní části je ideální pro ty, kteří chtějí jet vysoko a tam, kde nejsou cesty. Potom mají horská kola více odpružení a lehčí rámy.

Horské kolo se vám hodí, jste-li dobrodružný typ, nebojíte se špíny a nejlépe se cítíte uprostřed přírody.

E-bike

I když první e-kola byla dostupná již začátkem 90. let minulého století, jejich popularita nabrala na obrátkách až v posledních letech. Pro mnohé je kolo s motorem revolucí. Nebudete se při jízdě potit a ani rychlost vašich rychlejších přátel už nebude problém. Technika je spolehlivá a vyspělá.

E-bike se vám bude hodit, pokud se chcete se dostat z bodu A do bodu B rychle, a zároveň pohodlně bez pocení a neustálého šlapání.

Který typ kola vlastníte vy?

Napsat komentář