Nedaří se vám zařadit pohyb do své každodenní rutiny? Objevte něco, co vás bude bavit, aniž byste se do fyzické aktivity museli nutit – zkuste tanec. Ten můžete praktikovat z pohodlí domova a má řadu zdravotních benefitů. Navíc jde o jeden z nejpřirozenějších pohybů pro ženy.
Jakákoliv pohybová aktivita, kterou děláme s radostí, je pro naše tělo prospěšná. Tanec znamená nejen pohyb, ale spojuje i další vjemy jako poslech hudby nebo pocit sounáležitosti v případě, že je skupinový. Spektrum zdraví uvádí, že terapie tancem je psychoterapeutická metoda, která propojuje fyzickou a mentální úroveň. Na fyzické úrovni tanec zlepšuje činnost krevního oběhu, svalů a koordinace. Na mentální úrovni pohyb prostřednictvím tance pomáhá zpracovávat emoce a odblokovávat emoční zátěž.
Podle webu Spektrum zdraví se terapie tancem se nejdříve začala využívat pro léčbu pacientů s psychickými poruchami. Postupně metoda nachází uplatnění i v každodenním životě, ve kterém může pomáhat zbavit stres a napětí. Navíc je pohyb pomocí tance přirozený pro ženy. Proč ho zařadit do své rutiny?
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: „DUŠEVNÍ ZDRAVÍ JE STÁLE TABU A OSVĚTA OHLEDNĚ UMĚLECKÝCH TERAPIÍ MALÁ,” ŘÍKÁ TANEČNĚ-POHYBOVÁ TERAPEUTKA ANDĚLA KUBÁTOVÁ

Tanec zlepšuje flexibilitu a koordinaci
Prostřednictvím tance se můžeme hýbat neomezeně, proto dochází k zapojení svalů a rozhýbání částí těla, která v jiných pohybových aktivitách nemají tolik prostoru. Samotný pohyb podle Verywell Health zlepšuje koordinaci a pomáhá lépe si uvědomovat vlastní tělo. Zlepšení schopnosti koordinace se hodí i v dalších sportech, tudíž můžete mít větší chuť zkusit další novou aktivitu.
Tip: Před každou pohybovou aktivitu se protáhněte. Protáhnutí svalů pomáhá předejít jejich natažení a minimalizuje riziko úrazu.
Tanec zvyšuje mobilitu
Tanec může pro někoho představovat zábavnější formu cvičení. Souvisí s ním také mobilita, která je důležitá především v pokročilejším věku, kdy činnost kloubů a svalů může ochabovat. Pravidelným tancováním se v těle aktivují procesy, které pomáhají vitalitě svalů a kloubů. To oceníme především ve stáří.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: 7 NEJVĚTŠÍCH FITNESS TRENDŮ ROKU 2025: KVADROBIK I POHYBOVÝ HIT Z 80. LET

Tanec pomáhá zpracovávat stres
Web Positive Psychology potvrzuje, že při tanci se v těle vyplavují hormony štěstí, proto se i po náročnější fyzické aktivitě můžeme cítit uvolněně a šťastně. Pohybová aktivita pomáhá zvýšit koncentraci a oddálit únavu. Tím, že dochází k soustředění na přítomný okamžik, si tělo dokáže i mentálně odpočinout. Navíc se díky pohybu může z těla uvolnit stres. Při tanci může dojít k uvolnění nahromaděných emocí, proto se nebraňte je projevit a nechte je z těla odejít.
Tip: Soustřeďte se při tanci především na to, co vám říká vaše tělo a jak se cítíte. Cílem není se pohybovat podle rytmu hudby, ale podle toho, co cítíte. Nezapomeňte na pohodlné oblečení, které vás nebude omezovat.
Tanec zvyšuje sebevědomí
Ztuhlost svalů a naše flexibilita má vliv na to, jak se cítíme ve svém těle a tanec pomáhá zlepšit koordinaci a postoj. To, že se fyzicky budeme cítit uvolněně se automaticky propíše i do našeho mentálního nastavení. Díky tomu bude sebevědomí vyzařovat z postoje těla, a to může pomoci při sebevyjadřování. Navíc pravidelný pohyb přináší radost, což znamená i větší kapacitu zvládat stresující situace.
Zdroj: Spektrum zdraví, Verywell Health, Positive Psychology
$content$