Aktuální data uvádí, že přibližně 25 % Čechů trpí obezitou, a dle prognóz se bude toto procento zvyšovat. Česká republika je tak jednou ze zemí Evropské unie s nejhoršími výsledky. Obezita přitom není pouze estetickou záležitostí, ale zdravotně-ekonomickým problémem jednotlivce i celé společnosti. Její příčiny mohou být různé, stejně tak jí lze ale i různě předcházet.
Na 4. března každoročně připadá Světový den obezity. Ten je globální iniciativou zaměřenou na osvětu této problematiky, její prevenci a podporu zdravého životního stylu. Cílem je zvýšit povědomí o zdravotních, sociálních a ekonomických dopadech obezity, boj proti stigmatizaci a vyvolání tlaku na politiky za účelem snahy o systémové změny. Těmi by měla být například lepší dostupnost zdravých potravin a podpora pohybu.
Dle dat neziskové organizace Loono je v České republice přibližně 25 % dospělých obyvatel obézních, což je jeden z nejhorších výsledků v Evropské unii. Prognózy navíc naznačují, že by do roku 2030 mohlo být obézních až 35 % lidí dospělé populace. Obezita tak představuje rostoucí problém.
Nezdravá strava a nedostatek pohybu nejsou jedinými faktory
Pokud v některých oblastech lidské tělo strádá, může to vést nejen k občasným, ale i k závažnějším zdravotním problémům, jako je obezita. Její základní příčinou je nerovnováha mezi kaloriemi, které člověk přijímá, a kaloriemi, které spaluje. Mezi hlavní faktory proto patří nezdravá strava a nedostatek pohybu. V posledních desetiletích dochází k nárůstu konzumace potravin s vysokou energetickou hodnotou, které jsou bohaté na tuky a volné cukry. Spolu s tím se objevuje snížení fyzické aktivity. Lidé tráví hodiny sezením a jen málo času věnují sportu, chůzi nebo jinému pohybu.
Kromě nezdravé stravy a nedostatku pohybu se na vzniku obezity podílí i další faktory. Dle NZIP jsou to genetická výbava, nedostatek spánku, chronický stres, depresivní onemocnění, poruchy příjmu potravy, hormonální poruchy nebo užívání některých léků.

Zdaleka nejde jen o estetický problém
„Obezita není v žádném případě jen estetickým problémem, ale zvyšuje riziko mnoha civilizačních chorob, jako jsou například cukrovka, onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, astma, neplodnost, některé druhy rakoviny a mnoho dalších. Významně snižuje kvalitu a délku života, a to mimo jiné kvůli následkům na duševní zdraví, které přináší,“ říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. „Obezita představuje významný zdravotně-ekonomický problém pro celou společnost. Bohužel se jedná o závažnou nemoc, kterou je bez odborné pomoci prakticky nemožné vyléčit,“ dodává.
Veřejnost má obvykle nízkou zdravotní gramotnost a neví, že je obezita nemoc a vyžaduje odbornou pomoc. Často nezná její rizikové faktory ani komplikace s ní spojené. Téma obezity bývá navíc zatěžkáno řadou tabu a stigmat a řešení sociálních a ekonomických faktorů vyžaduje spíše systémová řešení jako navýšení kapacit obezitologů, změna legislativy, školství, potravinového průmyslu i prostředí.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: MÁ BÝT NEJÚČINNĚJŠÍ HUBNOUCÍ METODOU, ODBORNÍCI JSOU K NÍ ALE SKEPTIČTÍ

Prevence je klíčová
Mnohým příčinám obezity se lze vyhnout díky prevenci. Ta zahrnuje dodržování zásad zdravého životního stylu, mezi které patří vyvážená strava, pravidelný pohyb, dostatek spánku či omezení návykových látek a stresu.
Dbejte na vyváženou stravu
Vyvážená strava zajišťuje potřebné živiny a energii pro lidské tělo. Správná skladba jídelníčku hraje velkou roli i pro psychické zdraví. Při jeho plánování je potřeba se zaměřit na pestrost, pravidelnost a přiměřenost. Podle NZIP je základní pomůckou potravinová pyramida, která ukazuje, jaké potraviny by ve stravě měly být zastoupeny.
Pyramida je složena ze sedmi skupin, jednotlivé porce jsou zobrazeny jako kostky, ze kterých se pyramida skládá. Na pravém boku pyramidy jsou k nalezení doporučené počty porcí. Velikost porce je individuální – například jedna porce jablka je přirovnávána k sevřené pěsti jednotlivce.
Mezi další doporučení patří jíst více rostlinných než živočišných potravin, ke každému jídlu zařadit zeleninu, případně ovoce, vybírat do jídelníčku potraviny, které obsahují co nejméně přidaných dochucovadel nebo aditiv, a nezapomínat na pitný režim, jehož základem je čistá voda.
Zařaďte do své rutiny pravidelný pohyb
Loono uvádí jako prevenci obezity i pravidelný pohyb, a to ideálně alespoň 30 minut 5x týdně. Tím může být chůze, jízda na kole, plavání… Zkrátka celá řada fyzických aktivit. Vhodné je zvolit také aerobní cviky, díky kterým se lidské tělo mírně zadýchá a zpotí. Mezi výhody těchto aktivit patří, že lze změnit jejich intenzitu podle aktuální situace a únavy.
Soustřeďte se na dostatek spánku
Podle NZIP tělo dospělého člověka potřebuje spát 7 až 8 hodin denně. Ve spánku čerpá nejen fyzickou, ale i psychickou sílu. I když je potřeba spánku individuální, je důležité dbát na zásady kvalitního spánku. Mezi některé z nich patří eliminovat pití kávy minimálně 6 hodin před spaním, na elektronických zařízeních využívat ve večerních hodinách filtr proti modrému světlu nebo dbát na nastavení správné teploty v ložnici.
Omezte stres
Dlouhodobý stres může vést k nerovnováze mezi příjmem energie a jejím výdejem, což vede k hromadění energie ve formě tuku, a tím k nárůstu hmotnosti. Pokud chceme omezit stres, můžeme do své rutiny zařadit relaxační cvičení, například ve formě meditací. Vhodné je také omezit dobu, kterou trávíme na sociálních sítích, a zařadit více pobytu venku či s blízkými. To může mít pozitivní efekt na psychické zdraví. Při dlouhodobém stresu je potřeba najít jeho příčinu a vyhledat odbornou pomoc.
„Obezita není ostuda, je to nemoc. Proto ji řešte včas, nebojte se o ní mluvit a poradit se s odborníkem. Obezita totiž může představovat skutečně celoživotní problém,“ uzavírá MUDr. Kateřina Šédová.
Zdroj: Tiskové materiály, NZIP
$content$