Neděle 14.07.2024
Zklidnění, poznání i harmonie: Poznejte doopravdy mandalu a naučte se s ní pracovat (nejen) v zimě
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Zklidnění, poznání i harmonie: Poznejte doopravdy mandalu a naučte se s ní pracovat (nejen) v zimě

Už jste někdy slyšeli o mandale? Ve společnosti je stále velmi rozšířená představa, že je pouze výtvorem mnichů. Je tomu však skutečně tak? Mandala očišťuje, harmonizuje chao, který život přináší, a pomáhá se zklidnit anebo meditovat. Jak?

Název „mandala” označuje kruhové kresby znázorňující duši, které se díky Carlu Gustavu Jungovi rozšířily do celého světa. Kruh mandaly je magický a dnes jsou tímto pojmem zaštítěny všechny kruhové ornamenty. Nejdůležitější je střed mandaly, ve kterém lze nalézt osvícení. K mandalám jsou rovněž přirovnávány pískové kresby domorodých Američanů, křesťanská rozetová okna, labyrinty či barokní kupole.

Malování mandaly zklidňuje 

Mandala se používá se v různých kulturách a náboženstvích. Existuje mnoho způsobů, jak s ní pracovat. Můžete si ji například vybarvit. Tyto nádherné omalovánky mohou být velmi jednoduché i složité a s nejrůznějšími vzory. Při malování mandaly nemusíte nad ničím přemýšlet – soustřeďte se jen na papír a vaše pocity se do ní přenesou. Uvidíte, jak vás to uklidní.

Pokud si nechcete šablonu kupovat, můžete si vyrobit vlastní. Nejprve si na papír nakreslete pomocné čáry a poté od středu kružítkem vytvořte kružnice všemožných tvarů. Tužkou nakreslete základní vzor podle své představy, a pokud budete chtít, můžete přidávat další detaily. Nakreslete kruhy, trojúhelníky, spirály anebo květiny, aby byla vaše mandala unikátní.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Meditace s mandalou přináší poznání  

Dalším způsobem, jak pracovat a mandalou, je tvorba z obarveného písku, rýžové mouky nebo jiného sypkého materiálu. Ta vyžaduje velkou trpělivost, což představuje určitý rituál, a tato mandala se využívá při meditaci. Meditace s mandalou může přinést porozumění sobě samému i vesmíru okolo.

Písková mandala je obvykle vytvářena při příležitosti nějaké slavnosti. Její tvůrce geometrickými obrazci vyjadřuje své vidění světa, astrologická znamení a přírodní síly. Při ukončení slavnosti je mandala smetena do řeky nebo rozprášena po větru. 

Můžete si však vytvořit svoji vlastní pískovou mandalu, a to tradičním způsobem vysypáváním barevného písku na podklad. Hotová mandala vám jistě přinese radost, a třeba v sobě během rozjímání objevíte skrytý umělecký talent.  

Tečkování mandaly na kameny harmonizuje chaos 

Malování je skvělá zábava a tečkování mandal na kameny očišťuje a harmonizuje chaos, který život přináší. Když si vytečkujete mandalu na kámen, zbaví vás to nánosů, které jste během života nasbírali. 

Vyberte si kamínek, který se vám líbí, ale nejlépe nějaký s rovnější plochou. Klidně zvolte i větší kámen – alespoň na něm mandala lépe vynikne. Budete potřebovat akrylové barvy, pomůcky na tečkování s kuličkami různých velikostí a štětec. Na kámen namalujte kruh a ten vybarvěte. Poté vytvořte uprostřed velkou tečku a do kříže udělejte bílé tečky, čímž vymezíte, kam budete mandalu tečkovat. Mezi tečky můžete přidat ještě další. Až všechny tečky zaschnou, doplňte malé. Tečkujte libovolnými barvami.

Práce s mandalou přináší relaxaci, a to nejen v zimě. Jakou byste si vybrali?


Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mandala

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tibetská_mandala

https://www.shanti.cz/blog/mandala-magicky-kruh-ktery-znamena-vice-nez-si-mys/

https://www.kreativnisvet.cz/clanek/mandala-magicky-kruh-ktery-znamena-vice-nez-si-myslite-252/

https://www.davona.cz/blog/specialni-techniky/teckovani-mandal-na-kameny-24045/?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAyeWrBhDDARIsAGP1mWRLh6vOujBzaiLn9VGTxft7V8YPR2U4uTts7LMmoMowSdU4SBYjIjYaAoFbEALw_wcB

Napsat komentář