Neděle 14.07.2024
Menstruační pomůcky v průběhu věků aneb Jak to ženy dříve dělaly
Fotografie: Pexels (pexels.com)
LIFESTYLE

Menstruační pomůcky v průběhu věků aneb Jak to ženy dříve dělaly

Menstruace tu s námi byla a je, pořád. I přesto, že ženy v minulosti neměly periodu pravidelně, protože byly častěji těhotné kvůli neexistující antikoncepci, měsíčky se jim nevyhýbaly. Umíte si ale představit, jak si s krvácením poradily?

Menstruace jako požehnání, tabu i boží trest

Než se pustíme do výčtu zajímavých, a rozhodně inovativních menstruačních pomůcek, které ženy v historii používaly, musíme zmínit to, že ženy se za svou periodu dlouhou dobu styděly a snažily se ji všelijak maskovat. To se leckde nezměnilo dodnes, a přestože reklamy na tampony a menstruační vložky jsou běžnou součástí našich každodenních životů, stále je mluvení o měsíčcích ve společnosti tabu. Přitom na úplném počátku byla menstruační krev považována za něco zcela přirozeného a menstruující ženy byly uctívány. Jenomže s příchodem středověku se postavení žen ve společnosti zcela změnilo…

Tampony používaly ženy již ve starověkém Egyptě

Podle domněnek historiků používaly menstruující ženy ve starověkém Egyptě měkčený papyrus, který jim sloužil jako tampon. Ženy byly velmi tvůrčí, takže kromě tamponů nosily také hadříky, které si svázaly kolem klína a vystlaly je papyrem nebo trávou. Kromě papyru a suché trávy se ale používal také mech, suché listí či zvířecí kožešiny. Pohodlné to rozhodně nebylo, ale účel to splnilo.

Menstruační košile

Protože první kalhotky vznikly až v 16. století, ženy v době středověku nosily pod šaty dlouhé košile, které si během menstruace jednoduše uvázaly mezi nohama tak, aby látka zachytávala krev. V období středověku byla navíc perioda považována za nečistou, proto se ženy snažily maskovat krvácení tím, že u sebe nosily sáčky s bylinkami, které pach krve překryly.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Renesanční kalhotky po kolena

S nástupem renesance a vynálezem kalhotek, které ovšem v té době sahaly až po kolena, se menstruační košile pouze vyměnily za kalhotky. Zajímavostí je, že tyto dlouhé kalhotky nosily ženy pouze během měsíčků, jinak chodily naostro.

Menstruační pás

Předchůdcem dnešních vložek byl takzvaný menstruační pás. K němu byl přidělán popruh, který předchůdkyni vložky udržoval na svém místě v oblasti intimních partií.

Vznik kalhotek v dnešní podobě

Věděli jste, že kalhotky v podobě, v jaké je známe dnes, vznikly až v 19. století? První jednorázové vložky se tím pádem začaly vyrábět až na konci téhož století a tampony na začátku dvacátého. Od té doby šel, a stále jde, vývoj menstruačních pomůcek neustále dopředu a nyní mají ženy během svých dní výběr hned z několika možností.

Menstruace je běžnou součástí života každé ženy, takže by mluvení o ní rozhodně nemělo být tabu. Také není na škodu dozvědět se o věcech, o kterých jste se v hodinách dějepisu neučili. Například o tom, jak si ženy během periody v historii uměly poradit. Je pro vás menstruace stále tabu?

Napsat komentář