Sobota 27.07.2024
5 alternativ k aplikaci WhatsApp
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
ONLINE & TECH

5 alternativ k aplikaci WhatsApp

Většina našich přátel, kolegů a rodiny je aktivní na WhatsAppu. Tato aplikace je však v současné době předmětem kritiky. V květnu 2021 se totiž chystá nařízení, které jí umožní přístup k našim datům. Ne vždy a ne ve všech zemích, ale mnohem rozsáhleji než dosud. Naše data se stanou novým kapitálem. Nejvyšší čas se chránit? Sbohem aplikaci WhatsApp? Jaké jsou alternativy?

Vzhledem k tomu, že se ochrana dat změnila, stále více uživatelů začalo zvažovat možné alternativy. Zájem o jiné aplikace nebyl nikdy větší. Kterým messengerům však můžeme skutečně důvěřovat? Představujeme vám 5 aplikací, které mohou nahradit oblíbený WhatsApp.

Threema

Tato komunikační aplikace pracuje s takzvaným end-to-end šifrováním, takže historii chatu nemohou číst žádní externí zloději dat. Threema je zajímavá zejména tím, že na rozdíl od aplikace WhatsApp zajišťuje odstranění zpráv ze serveru ihned po jejich odeslání. Krádež dat je tedy vyloučena. Servery společnosti Threema se nacházejí ve Švýcarsku, a proto se na ně vztahují místní směrnice o ochraně osobních údajů. A pokud jde o funkce, oblíbená je zejména funkce hlasování. Zde mohou uživatelé vytvářet individuální ankety v rámci skupiny a hlasovat například o tom, co by se mělo podávat k večeři, kdy by měli mít všichni čas na setkání nebo kde by se měl konat další výlet. Threema má jen jednu malou nevýhodu – není zdarma.

Signal

Signal se považuje za zvláště seriózní a slibnou aplikaci. Jak to vypadá v praxi? Soukromé a skupinové konverzace jsou také šifrovány end-to-end. Možné jsou také šifrované telefonní hovory. Vaše vlastní telefonní číslo se navíc na server přenáší pouze urychleně (anonymizovaně). A k dispozici nejsou ani žádné zálohovací funkce, které by umožňovaly back-up ukládání dat. Signal je dobrou alternativou také proto, že se jedná o takzvaný open-source systém – společnost zveřejňuje svůj zdrojový kód, takže je zde prostor pro další vývoj.

Wire

Wire je velmi mladá aplikace, která má vzhledem ke své zatím nepříliš vysoké popularitě jen několik uživatelů. End-to-end šifrování chrání nejen zprávy před krádeží dat, ale také telefonní hovory. Na aplikaci Wire jsou obzvlášť zajímavé skupinové hovory, které jsou přepojovány pomocí technologie voice-over-IP. A to nejen prostřednictvím smartphonu – Wire funguje i na jiných mobilních zařízeních. Další užitečnou funkcí je možnost nastavit datum vymazání určitých zpráv nebo chatů.

Viber

Aplikace Viber byla původně spuštěna jako konkurent Skypu, čímž získala náskok v oblasti internetového telefonování. I dnes pokračuje v zavádění telefonních funkcí. Pokud jde o chatování, také tyto funkce aplikace dohnala – posílání zpráv, fotografií a videí je stejně nekomplikované jako u jiných známých aplikací. A pokud jde o vychytávky, Viber s nimi drží krok – k dispozici jsou desítky emoji se spoustou samolepek a pohyblivých GIFů.

Telegram

Věděli jste, že tuto aplikaci vyvinuli bratři Pavel a Nikolaj Durovcovi, aby unikli přísné kontrole ruské tajné služby? Telegram je alternativou, která je zcela bezpečná a chráněná, pokud zvolíte správný přístup, a to takzvaný soukromý chat. V tomto režimu je výměna dat šifrovaná. Každý, kdo si tuto funkci výslovně neaktivuje, komunikuje prostřednictvím cloudové verze Telegramu. Přestože jsou data chráněna před hackery, historie chatu je uložena na serveru Telegram a je viditelná pro majitele společnosti. Pro jistotu můžete aktivovat funkci automatického odstranění, aby všechny zprávy po určité době z mobilního telefonu zmizely. Na druhou stranu je Telegram velmi kritizován, především kvůli své anonymitě, která ztěžuje zásahy proti nenávistným projevům. Konspirační teoretici a zločinci zde mají volnou ruku.

Znáte tyto aplikace? Kterou alternativu byste si vybrali?

Napsat komentář