Čtvrtek 21.11.2024
Inovace ve vývoji mobilních aplikací: Co přinese budoucnost?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
ONLINE & TECH SPONZOROVÁNO

Inovace ve vývoji mobilních aplikací: Co přinese budoucnost?

Chytré mobilní telefony se staly nezbytnou součástí lidských životů. Technologický vývoj se neustále posouvá vpřed a mobilní průmysl s každým dnem roste víc a víc. Jaká je budoucnost vývoje mobilních aplikací?

V roce 2021 používalo podle průzkumu Eset chytrý telefon 86 % Čechů, přičemž toto číslo mělo rostoucí tendenci. Lze tak predikovat, že v zemích vyspělého světa brzy nebude nikdo, kdo by nevyužíval technologie. Jak se to na nich projeví?

Vše pro život v telefonu

Banka a vše spojené s placením, nakupování potravin, oblečení i jakýchkoliv jiných produktů, cestování, ovládání zařízení v domácnosti… Veškeré služby, které člověk potřebuje, se postupně stěhují do mobilního telefonu. Ten má totiž člověk obvykle stále po ruce, a výrazně mu tak usnadňuje život a šetří čas. Je velmi pravděpodobné, že služeb fungujících na několik kliknutí bude přibývat.

Superplatformy a superaplikace

Trendem jsou superplatformy nebo také superaplikace a již sama předpona „super” naznačuje, o co jde. Jsou to do jednoho velkého ekosystému sdružené aplikace služeb, které díky své sounáležitosti garantují kvalitu a výhodné podmínky. Člověk tak nemusí hledat a prověřovat jiné aplikace, všechny funkce má na jednom místě a jistotu, že i další aplikace bude spolehlivá a výhodná. Superplatformy i superaplikace již fungují například v Asii.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Vliv AI

Umělá inteligence má potenciál výrazně snížit množství chyb, což může být využito jak při vývoji nových technologií, včetně mobilních aplikací, tak jejich koncovým uživatelem. V Americe například jeden z nejznámějších řetězců fast foodu využívá ve svých drive-thru pobočkách AI tak, aby uzpůsobil menu na základě času, počasí a informací o zákazníkovi. Potenciál mají také aplikace se strojový učením pro zdravotnictví či průmysl.

Potřeba konkurenceschopnosti

S rychlým vývojem technologií se raketovým tempem mění také požadavky na firmy, které se na ně zaměřují. Aby byla firma konkurenceschopná, musí neustále reagovat na trendy jako přívětivost uživatelského rozhraní, míra zabezpečení a podobně. Na českém, ale i světovém trhu se to daří například společnosti Trigama, která vyvíjí mobilní aplikace, ale poskytuje také poradenské, vzdělávací a marketingové služby.

Úplné potlačení reality?

Kromě mobilní telefonů je na trhu dostupná řada dalších chytrých zařízení s nespočtem funkcí – hodinky, prsteny, či dokonce virtuální brýle. Některá z nich našla své využití a stala se součástí lidských životů, jiná spíše dokazují, že úplný přesun do online světa se nekoná. Lidé totiž stále technologie využívají jako doplnění a vylepšení své offline reality, a ne jako úplný únik z ní. Alespoň prozatím.

Napsat komentář