Instagram a Facebook po více než dvouletém testování plošně zavádí možnost skrytí počtu likes u vypublikovaných příspěvků. Každý uživatel si tak bude sám moct zvolit, zda chce u svých příspěvků zobrazit počty interakcí. Toto rozhodnutí však může mít značný vliv mimo jiné na influencery a firmy, které s influencery spolupracují. Co na to říkají samotní online tvůrci? Zeptali jsme se jich!
Rozhodnutí, že Instagram a Facebook umožní skrytí počtu likes, není samo o sobě až takovým překvapením, ostatně jsme o konci předhánění se psali již dříve. Testovat se tato nová funkce začala již v půlce roku 2019 a z našeho pohledu byla spíše jen otázka času, než k tomu firma Marka Zuckerberga přistoupí. Avšak i tak je to, například pro uživatele Instagramu, který loni oslavit 10 let od vzniku, poměrně velká novinka. Instagram to pár dní zpět oznámil oficiálně na svém blogu.
Pokud se rozhodnete skrýt počet likes u svých příspěvků, další uživatelé uvidí jen to, že někdo z jejich blízkých dal fotce like. Neuvidí však již přesný počet likes nebo počet zobrazení videí. Počet lajků bude stále možné dohledat, ale pouze manuálním spočítáním jednotlivých uživatelů, kterým se fotka líbí. Samotní majitelé účtů budou mít stále přístup k počtu lajků a zobrazení videí.
Tento update může přinést jisté komplikace pro influencery, avšak předpokládáme, že většina si počet likes skrývat záměrně nebude. Komplikovanější to bude spíše pro firmy, které s online tvůrci a influencery spolupracují, protože hned neuvidí, jak lidé interagují s obsahem influencerů, kteří si počet likes skryjí. Firmy si tak budou muset statistiky od influencerů, kteří se pro skrytí počtu likes rozhodnou, případně vyžádat. O dopadech skrytí počtu likes na influencer marketing jsme již také dříve psali.
Zároveň zde vidíme i značnou komplikaci pro nástroje třetích stran jako je HyperAuditor, Grin nebo Upfluence, které analyzují profily influencerů. Avšak je potřeba počkat si na to, jak se se situací vypořádají. Nutno ještě jednou poznamenat, že jde pouze o profily, které se skutečně rozhodnou skrýt si počet interakcí. Na druhou stranu to může být impuls pro menší tvůrce, kteří mohou zaujmout více svou tvorbou.
Co na tuto novou funkci říkají online tvůrci samotní?
@ellie_dog_cz | 27,1k followers
“Ono vše má své pro a proti, ale upřímně, nám je to vcelku jedno, a hlavně už jsme si zvykly, protože už nevidíme počty likes zhruba rok. Přijde mi ale fajn, že teď má každý svou volnou ruku, jestli lajky chce, anebo nechce vidět (jde to v nastavení), a to samé, že si může nastavit, jestli lajky u jeho fotky budou vidět, anebo ne. Myslím si, že to je ale dobrý krok, protože kdo se v Instagramu trochu pohybuje, tak ví, že se tu rozmohl takový nešvar zvaný podpůrné skupiny a follow akce a podobně.
Takže si myslím, že těm, co nahání lajky všude možně ve skupinách, aby měli co nejvíce, to teď trochu zavařilo, ale aspoň si toho ostatní začnou trochu všímat. Nebo spíše “nebudou si všímat”. Teď už se snad nebudou dělat rozdíly jako: “Jé hele, ten má 2000 likes a ten má jen 100”. Je to každého volba, zda si zvolí, aby byly vidět, nebo ne, a třeba si lidi uvědomí, že opravdu nejde jen o lajky.”
Alenka Šafratová & @skolastylu | 35,3k followers
“Abych byla úplně upřímná, já ani nevěděla, že se to chystá. A myslím to úplně vážně. A to z jediného důvodu – počet likes mi byl vždycky úplně jedno. Jde mi o smysluplnou konverzaci, kterou se svými sledujícími můžu vést, a ta se odehrává v DM, v komentářích, a především v e-mailech mimo Instagram.
Jsem přesvědčena, že úspěch naší práce, snažení a zvolené strategie se nepozná podle toho, že někdo dvakrát klikne na displej. Ale když to vezmu z hlediska nových tvurců, je to výborný nástroj k tomu, aby se přestali bát tvořit autentický obsah. Už nemusí tvořit pro srdce, ale ze srdce.”
@katarinadarasofficial | 28,6k followers
“Myslím si, že skrytie likes nejako neovplyvní moju tvorbu. Ja napríklad mám radšej, keď ich vidím, ako keď sú skryté.”
Hynek Hampl & @hynecheck | 89,6k followers
„Je to určitě vítaná změna, protože mnoho lidí může mít z porovnávání sebe či obsahu s jinými deprese. Otázka je, jak moc tuto funkci budou lidé využívat či vědět, jak ji změnit, když už teď jsou často i lehce závislí. Myslím si, že v krátkodobém horizontu to uškodí tvůrcům z hlediska obsahu. Na druhou stranu bude větší důraz na více ‚‚meanigful‘‘ interakce, jako jsou komentáře a uložení. A věřím, že se tomu tvůrci zvládnou přizpůsobit. Myslím si, že opravdovou pozitivní změnou pro psychické zdraví uživatelů by bylo hromadné skrytí likes bez výjimky. To by ovšem také přineslo méně interakcí a dlouhodobě horší zážitek jak pro uživatele, tak pro tvůrce. Proto je podle mě možnost volby. Instagram chtěl pomoci některým uživatelům (a dobré PR taky neuškodí), a zároveň chtěl zachovat jejich business, čili pozitivní zážitek pro uživatele, aby se vraceli, interagovali a trávili na Instagramu hodně času.“
Jak vidíte tuto nově dostupnou funkci vy?
Zdroj: Instagram Blog
$content$
O tom, že by se něco takového mělo zavést, jsem kdysi něco zaslechla, ale nějak mě minula zpráva o tom, že se to už zavedlo. Já sama to nejspíš nevyužiji, neboť Facebook používám sporadicky a Instagram nemám, ale dovedu si představit, proč by to lidé chtěli využít.