Pondělí 22 duben, 2024
Opravdu je home office tak pohodlný? Víme o něm vše, včetně výhod a nevýhod!
Fotografie: Pexels (pexels.com)
ONLINE & TECH

Opravdu je home office tak pohodlný? Víme o něm vše, včetně výhod a nevýhod!

Home office může znamenat neskutečné pohodlí… pro někoho, kdo ví, jak čas co nejeefektivněji využít. Pro jiné je ale spíš tento typ úvazku prokletím. Proč tomu tak je?

Kde se vůbec vzal home office?

Pojďme na to ale pěkně od začátku. Kdo přišel s prvním home officem? Na to není lehké odpovědět. Vždyť už švadleny, které ve středověku šily oblečení místním dámám, měly doma vlastní prostory, kde obstarávaly všechnu tu práci, než si odskočily uvařit oběd a postarat o domácnost, aby se následně vrátily k práci. Home office není jen záležitostí kancelářských oborů. Ale kvůli pandemii COVID-19 se k němu začalo uchylovat čím dál více podniků. A je to vlastně dobře?

Ani na to není snadné odpovědět. Někomu Home office vyhovuje, někomu zkrátka ne. Pokud jste člověk, který si neumí zorganizovat den a najít ve věcech efektivní systém, pak ano, můžete trpět. Jsou tu ale tací, kteří si formu takové spolupráce nemohou vynachválit.

Co ale mnozí neví?

Pokud jste někdo, kdo pracuje jen a jen na home officu, určitě sem tam zaslechnete, jak se vlastně máte, že jste doma, že si můžete dojít na poštu, kdy chcete, můžete si vyřídit to a ono, v teplejším počasí se uchýlit třeba do kavárny nebo na zahradu atd. Ale! Jestliže nemáte pevně stanovenou dobu, může se vám přihodit, že budete pracovat od osmi do rána do půlnoci. To se týká především redaktorů, copywriterů, web developerů a jiných. Pochopitelně, že ti neznalí si z toho vezmou tu hezčí část, kdy si rýpnou: „No jo, ale aspoň nesedíš v kanclu a jsi doma na čerstvým vzduchu…“

Jaké má home office výhody?

Čas

Čas je jedna z velkých výhod, ale vlastně i nevýhod. Můžete si ho zorganizovat, jak jen chcete. To znamená, že pokud nemáte pevně stanovenou pracovní dobu, můžete pracovat třeba od pondělí do středy do půlnoci a další dny můžete končit v poledne. Nebo si práci naplánovat tak, abyste šli na brunch či oběd s přáteli, a pak dál spokojeně pokračovat v práci.

Práce odkudkoliv

Zahrada, kavárna, cizina. Pokud máte kvalitní připojení, pracovat můžete klidně z opačného konce světa.

Samostatnost

Znovu výhoda i nevýhoda. Budete ušetřeni nudných projevů vašich kolegů, stejně tak jako se nebudete muset ohlížet přes rameno, zda se za vámi nechystá váš šéf.

Ticho a klid

Také jste o něco víc produktivní, pokud vás nikdo neruší? Dává to naprostý smysl! Kdo by rád pracoval v prostředí, kde je neustále vyrušován?

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Jaké má home office nevýhody?

Zaučování

Pokud jste si našli zaměstnání na dálku, jednou z největších nevýhod je právě zaučování. Začínáte stylem pokus/omyl, kdy vám váš „školitel“ posílá zpětné reporty, na co si dát pozor a čemu se naopak vyvarovat. A to může být trochu komplikované, zejména pokud některé programy neznáte a teprve se s nimi učíte.

Kontakt

Myšlenka home office je skvělý koncept, ale pokud jste otevřenější a máte rádi komunikaci, mohl by vás občas dovádět k šílenství.

Jak efektivně pracovat na home office?

Nu, každému vyhovuje něco jiného. Někdo pracuje rád s hudbou v backgroundu a někomu vyhovuje absolutní ticho. Je libo jeden fungující případ z praxe?

Plánování dne

Jako správná puntičkářka si svůj den vždy rána naplánuju. Probudím se v sedm, chvilku se věnuju své rutině, abych se šla následně nasnídat a od osmi mohla začít pracovat. Momentálně jsem na tento systém už tak naučená, že si nepotřebuju ani nastavovat budík a vstávám tak nějak automaticky. Do jedenácti pracuji, pak si dávám hodinu až dvě pauzu, kdy obědvám nebo vyřizuju drobné pochůzky. Poté jdu znovu pracovat. Jestliže pracuju do 23:00, dávám si ještě minimálně dvě přestávky.

Čas na odpočinek

I relax je nezbytný! Jako copywriterka a redaktorka neustále čerpám nové informace, skáču z AJ do ČJ a naopak, vymýšlím nová témata, a především jako člověk, i já potřebuju přestávku. Permanentní zírání do monitoru taky není dobře, takže někdy podniknu výlet, někdy navštívím kamarádku, popadnu knihu nebo jdu prostě uklízet, protože i úklid je pro mě relax.

Hlavně na nic netlačit

Pokud mi práce nejde nebo se necítím dobře, vezmu si den volna. Vím, že v takových chvílích jsem nepoužitelná a podala bych opravdu příšerný výkon. Když pracuju, jedu na 100 %. Nesnáším odfláknutou práci. A pro mě to znamená, že čím kvalitněji odvedená zakázka, tím lepší a lepší příležitosti a reference.

Home office není jen o sezení u počítače a kávě nebo čaji, ale také především o disciplíně. Jaké s ním máte zkušenosti vy?

Napsat komentář