Čtvrtek 21.11.2024
Žádné randění, vztahy nebo porody: Nově vznikající hnutí žen na sociálních sítích mají nejen jasná pravidla, ale i společenský přesah
Foto: Pexels
LIFESTYLE ONLINE & TECH

Žádné randění, vztahy nebo porody: Nově vznikající hnutí žen na sociálních sítích mají nejen jasná pravidla, ale i společenský přesah

Žijeme v době, kdy je společensky přijatelnější mluvit o sexu, než tomu bylo v minulosti. A také v době sexuální pozitivity, kdy se ženy nebojí mluvit o svém sexuálním životě. Pokud sledujete sociální sítě, pravděpodobně jste už slyšeli ženy otevírat téma boysober, 4B nebo moderního celibátu. Co se za tím ale skrývá?

Co znamená být „boysober”?

Výraz boysober se skládá ze slov boy a sober, tedy chlapec a střízlivý. Jde tedy o abstinenci od mužů. Termín pochází od komičky Hope Woodard, která hovořila o tom, že se stala boysober ve prospěch svého duševního zdraví po špatných zkušenostech s muži. Na TikToku se její příběh stal virálním. Mnoho žen se s ním dokázalo ztotožnit a našlo svou komunitu pod hashtagem #boysober a v komentářích pod takto označenými videi. Ženy jsou unavené z mužských her a nechtějí, aby jejich sebeúcta závisela na mužích.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: TIKTOKEM SE ŠÍŘÍ BIMBO FEMINISMUS, KTERÝ SE SNAŽÍ VYVRÁTIT MYLNÉ PŘEDSTAVY O VZTAHU MEZI KRÁSOU A INTELIGENCÍ

Boysober má svá pravidla

Zakladatelka boysober Hope Woodard stanovila několik pravidel, která jsou podle ní zásadní, pokud chcete podle tohoto trendu žít jako heterosexuální žena.

  • Žádné seznamovací aplikace
  • Žádné rande
  • Žádní bývalí
  • Žádný sex

Boysober nebo celibát mohou mít i politický přesah

Ačkoliv mnoho žen praktikuje abstinenci od mužů jen pro sebe, je možné najít i politické pozadí. „Nedržím celibát proto, že jsem věřící, ale proto, že po rozhodnutí Roe vs. Wade nám byla odebrána práva na naše těla a naše reprodukční práva,“ říká Julia Fox, o níž se mluví jako o abstinentce po dobu dvou a půl let a je považována za ikonu moderního celibátu. V USA bylo totiž v roce 2022 celostátně zrušeno právo na potrat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: KDYŽ SE SEN O LÁSCE ZMĚNÍ V NOČNÍ MŮRU: DEJTE SI POZOR NA „LOVE BOMBING”

Hnutí 4B v Jižní Koreji

Od trendu boysober a moderního celibátu se poněkud liší hnutí 4B v Jižní Koreji. Přes určité podobnosti jej totiž ovlivňuje kulturní pozadí v zemi. Na přelomu let 2017 a 2018 vypukly jihokorejské protesty zvyšující povědomí o vraždách žen, pornografii a dalších zločinech páchaných převážně muži na ženách. Prostřednictvím sociální sítě X (tehdy Twitteru) a online chatovacích skupin se ženy, které už nebraly ohled na patriarchát a utlačovatelskou vládu, spojily a založily hnutí 4B. Jeho název je zkratkou pro čtyři korejská slova, která začínají na „bi“.

  • bihon: žádné heterosexuální svatby
  • bichulsan: žádné porody
  • biyeonae: žádné randění
  • bisekseu: žádné heterosexuální sexuální vztahy

Příznivci hnutí 4B mají většinou krátké vlasy, nepoužívají kosmetické přípravky a odmítají společensky vnucované standardy krásy. Mnoho žen se na základě pravidel, která si samy stanovily, zcela odvrací od mužů.

Bude boysober jen dalším krátkodobým trendem?

Otázkou je, zda hnutí boysober zůstane pouhým TikTok trendem, který bude za pár týdnů nahrazen jiným, anebo ne. Ženy totiž nemluví jen o svých nepovedených rande a „red flags”, které zažily – chtějí získat autonomii. Už nechtějí spojovat svou hodnotu se stavem vztahu, ve kterém se nacházejí. A TikTok je právě tím místem, kde mohou zažít pocit sounáležitosti a pochopení.


Zdroj: The Cut, Microsoft Start

Napsat komentář