Čtvrtek 03.04.2025
FOBO je čím dál rozšířenější jev: Zjistěte, jestli jím netrpíte také
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
LIFESTYLE ONLINE & TECH

FOBO je čím dál rozšířenější jev: Zjistěte, jestli jím netrpíte také

Ať už si vybíráme práci, rozhodujeme se, co si dáme k večeři, nebo jdeme nakupovat, život nás vždy staví před volbu. Některé jsou závažné a mají dlouhodobé následky, jiné jsou méně důležité a po jednom či dvou dnech na ně zapomeneme. Stále více lidí tak zažívá FOBO, které přichází tehdy, když výběrem jedné možnosti zavrhneme všechny ostatní, které máme k dispozici. Také máte někdy potíže s rozhodováním?

Co je to FOBO?

FOBO je stejně jako FOMO („Fear Of Missing Out”) zkratka a znamená „Fear Of Better Options” – doslovně přeloženo „strach z lepších možností”. Tento termín ve skutečnosti neznamená strach z možností samotných, ale strach nebo neschopnost učinit rozhodnutí, protože existuje riziko, že si nevyberete nejlepší možnost nebo odmítnete nějakou lepší.

Proč FOBO vzniká?

Přebytek možností

Klíčovým aspektem, který podporuje vznik FOBO, je bezpochyby skutečnost, že žijeme ve společnosti, kde máme svobodu a luxus volby mezi mnoha různými možnostmi.

Životy jiných

Dalším důvodem FOBO, stejně jako FOMO, je internet, zejména sociální média. Vzhledem k tomu, že na pár kliknutí a scrollování vidíme, co dělají miliony lidí a co je možné, víme samozřejmě o mnohem více možnostech, než bychom věděli bez internetu.

Nedostatek sebevědomí

U mnoha osob trpících FOBO hraje sebevědomí, respektive jeho nedostatek, jistě významnou roli. Člověk, který nemá jasno v tom, kdo je, co chce, čeho je schopen a co ho činí šťastným, může jen těžko posoudit, která možnost je pro něj nejlepší.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Jaké má FOBO následky?

Přílišný strach z rozhodování může mít velký vliv na náš život. V každodenním životě se zkrátka neustále dostáváme do situací, kdy se musíme rozhodovat.

FOBO obvykle způsobuje, že lidé před rozhodnutím dlouho přemýšlejí, váhají a zvažují, kterou možnost zvolit. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale může se z toho stát zvyk, takzvaný vzorec chování, který nakonec používáme i při méně závažných rozhodnutích, kdy jde o plýtvání energií.

Kromě toho FOBO obvykle znamená, že zúčastněné strany z důvodu nejistoty jednoduše čekají na rozhodnutí nebo je přenechávají jiným. Tím mohou rychle propásnout šanci na nejlepší variantu a také přijít o mnoho zkušeností, z nichž by se mohli poučit a růst.

Jak se FOBO bránit?

Pro minimalizaci FOBO je důležité si nejprve uvědomit, že nemůžeme dělat špatná rozhodnutí. V každém okamžiku jednáme a volíme v rámci svých možností způsobem, který se nám v danou chvíli zdá nejlepší.

Naučte se být spokojení

Pokud nám něco stačí, proč bychom měli hledat něco lepšího? Místo toho, abychom hledali, co nám chybí, měli bychom se vědomě zaměřit na to, co máme.

Budujte si sebevědomí

Stabilní, dobře vyvinutá sebevědomí vám pomůže důvěřovat vlastnímu vnitřnímu hlasu, intuici a méně se ohlížet na rozhodnutí druhých.

Omezte konzumaci sociálních médií

Stačí pět minut na Instagramu denně, abyste se dostali do FOBO. Čím více času trávíme na sociálních sítích, tím více máme tendenci nechat se ovlivňovat a rozptylovat.

Pociťujete i vy někdy FOBO?

Napsat komentář

  • Raja Luthriela 23.02.2024 v 23:11

    Také mám potíže s rozhodováním. Ve čtvrtek jsem například dlouze přemýšlela nad tím, jestli mám jít do knihovny a nebo zůstat doma. Nakonec jsem si musela hodit mincí.