Neděle 14 duben, 2024
10 nejdražších měst k životu na světě: Která to jsou?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

10 nejdražších měst k životu na světě: Která to jsou?

Většina z nás ráda cestuje, někdo z nás měl dokonce možnost nějakou dobu žít v zahraničí. Díky tomu víme, že pobyt ve vyspělých zahraničních zemích je mnohdy značně dražší než u nás. V dnešním článku se společně podíváme na 10 těch vůbec nejdražších měst k životu na světě. O jaká města jde?

The Economist srovnal ve svém průzkumu světová města dle nákladů na život. Celkem bylo porovnáno 133 světových měst a byl sestaven žebříček těch vůbec nejdražších. Do vývoje cen zasáhla v některých případech koronavirová pandemie, a to například kvůli omezení turismu. Dalším důvodem byly uvalené sankce na daný stát nebo pokles měny.

Od března 2020 podražila západní Evropa, naopak zlevnily regiony jako východ Evropy a kontinenty Afrika a Amerika. Velkým skokanem se stal například íránský Teherán, který značně podražil hlavně kvůli uvaleným sankcím. V březnu 2020 byste Teherán našli jako 106. nejdražší město na světě, avšak nyní ho v reportu The Economist najdeme jako 76. nejdražší město na světě. Dalším skokanem je například hlavní město Islandu, chladný Reykjavík, který naopak výrazně zlevnil a posunul se o 27 příček.

Mezi nejdražší města světa patří Paříž, New York, Hongkong nebo Curych. Naopak mezi nejlevnější města k životu patří uzbecký Taškent, venezuelský Caracas, syrský Damašek nebo kazašské Almaty.

Žebříček nejdražších měst k životu vznikl na základě porovnání celkem 138 položek zboží a služeb. V žebříčku mají některá města dělené umístění, protože dosáhla stejných hodnot v indexu “drahosti”.

Zde je již kompletní seznam nejdražších měst k žití na světě:

1. Curych, Švýcarsko
1. Paříž, Francie
1. Hongkong
4. Singapur
5. Tel Aviv, Izrael
5. Ósaka, Japonsko
7. Ženeva, Švýcarsko
8. New York, USA
9. Kodaň, Dánsko
10. Los Angeles, USA

Navštívili jste některé z nejdražších měst světa? Nebo je zde naopak nějaké město, do kterého se chcete co nejdříve podívat?

Napsat komentář