Neděle 21 duben, 2024
Cestovní kufr, taška nebo batoh? Jak si vybrat?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
SPONZOROVÁNO TRAVEL

Cestovní kufr, taška nebo batoh? Jak si vybrat?

Uf. Tolik zavazadel, jak si mám vybrat? Klid. V článku vám představíme všechny druhy a typy zavazadel. Přečtěte si našeho průvodce a už nikdy nebudete při nákupu bádat.

Položte si 3 základní otázky

Před pořízením cestovního kufru se rozhodněte, jaké je vhodná velikost, materiál, hmotnost a cena.

  1. Palubní zavazadlo, střední nebo velký cestovní kufr? Opravdu potřebuje velký kufr?
  2. Preferujete spíše skořepinový nebo textilní kufr?
  3. Chcete zavazadlo s kolečky nebo nosit batoh?

Kabinové zavazadlo do letadla pořádně změřte

Rozměry příručního zavazadla, které lze přepravovat na palubě, se odvíjí od společnosti, se kterou letíte. Před pořízením kufru nebo tašky se ujistěte, že zavazadlo splňuje podmínky a rozměry letecké společnosti. Co si do kufru (ne)sbalit? Do zavazadla nepatří tekutiny nad 100 ml (pokud to nejsou kapky do očí a léky, které nahlásíte při kontrole) a ostré a zápalné předměty. 

Zavazadla jsou před nástupem do letadla přeměřována, případně také vážena. Po překročení rozměrů musíte na místě zaplatit poplatek za odbavené zavazadlo. Abyste snížili riziko za doplácení, pořiďte si malý cestovní kufr. Nezapomeňte ani na veselé cestovní kufry pro děti s menšími rozměry, které zvládnout letištní kontrolu. 

Kufr na dovolenou musí něco vydržet

Na rodinnou dovolenou kupte kufr, který je odolný. Nejoblíbenější jsou skořepinové kufry s pevným víkem. Skořepina se snadno čistí a jednoduše ji otřete hadříkem. Také si zjistěte nosnost kufru. Obvyklá nosnost středně velkého kufru o velikost M bývá 20 kg, nosnost velkého kufru o velikosti L a XL bývá okolo 30 kg. Letecká společnosti přepraví zavazadla do hmotnosti max. 32 kg.

Skořepina, textil aneb jak si vybrat

Skořepinový kufr se nejčastěji vyrábí ze 4 materiálů.

  1. ABS (akrylonitril-butadien-styren) je levnější materiál, takže se s ním setkáte nejčastěji. Mezi výhody patří pevnost, odolnost a výdrž při kolísání teplot.
  2. Podobný, ale lehčí je PC (polykarbonát). Dobře odolává tlaku a praská méně než první varianta.
  3. Opravdu lehké kufry se vyrábí z PP (polypropylen). Materiál je velmi pružný a odolný.
  4. Nadprůměrnou odolnost a nízkou váhu nabízí hliník.

Textilní kufr se vyrábí z látky, kterou při obvyklém zacházení nezničíte. Další výhoda se skrývá v možnosti rozšíření skrz rozepínací zipy, díky nimž zavazadlo zvětšíte. 

Jak vybrat kolečka, madla a zámek

Otočná kolečka tzv. spinner se točí okolo své osy. Klasická neotočná kolečka tzv. upright se točí pouze v jednom směru a při pohybu nabízí pěknou stabilitu. Kolečka mohou být z plastu i gumy (ta snižuje hlučnost).

Lepší kufry mají madlo vedeno zevnitř, což je pohodlnější. Levnější modely mají madlo vedeno zvenku.

Některé kufry mají zabudovaný zámek. Jestli ho váš kufr postrádá, stačí zakoupit menší visací zámek a připevnit ho na zipy. Zámečky bývají na klíček nebo číselný kód (zvolte třeba rok narození).

Cestovní taška se na cestách neztratí

Tašky se dají rozdělit na dvě kategorie. Tašky bez a s kolečky. Jakou si vybrat? To záleží na vás. Obyčejnou tašku využijete i do posilovny, na druhou stranu taška s kolečky je pohodlná a převážení vás tolik neunaví. 

  1. Obyčejná taška vypadá jako velká kabelka. Je lehká, levná a skladná. Tašku lze nosit celou dobu v ruce, nebo ji navléct na vysouvací madlo kufru na kolečkách. Ideální do kabiny.
  2. Cestovní taška na kolečkách v sobě kombinuje výhodu rozměrné kabelky a pohodlného kolečkového kufru. 

Batoh je ideální příruční zavazadlo 

Do letadla se batoh perfektně hodí. Vejde se vám tam notebook, kniha, taštička s hygienickými potřebami, ale i sluchátka. Nezapomeňte, že příruční zavazadlo musí splňovat určité limity, tak si je zjistěte ještě před balením.

Napsat komentář