Úterý 22.10.2024
10 důvodů, proč nežít na ostrově
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

10 důvodů, proč nežít na ostrově

Možná si pamatujete z rozhovoru, že žiji na řeckém ostrově Zakynthos. Většina lidí si myslí, že je to splněný sen – moře na dosah ruky, sluníčko, opalování, pláž, kniha a koktejl. Realita je ale jiná. Život není to samé, co dovolená. Zakynthos se například nachází v seizmicky aktivní oblasti. Na co dalšího si musíte zvyknout, pokud chcete žít na Středomořském ostrově?

Pitná voda

Myslíte si, že je pitná voda v Evropě standard? Otočit kohoutkem a napít se osvěžující tekutiny? Omyl, takový výdobytek moderní civilizace na ostrově není. Pár domácností má sice štěstí a za domem jim teče čirý horský pramen, ostatní jsou ale odkázáni na vodu kupovanou. Ne, že by voda byla závadná – na vaření je vhodná. Je ale velmi mineralizovaná, a pokud si z ní uvaříte kávu, budete mít pocit, že se vám do ní vysypala slánka. Kdo není zastáncem jednorázových PET lahví, najde naštěstí jiné řešení – na ostrově se nachází několik horských pramenů, u kterých si můžete natočit pitné vody, co hrdlo ráčí. Stačí si pořídit několik barelů a pro vodu pravidelně jezdit.

Zima

Středomořské ostrovy patří mezi nejslunnější místa. Zima je tu velmi mírná a teplota málokdy klesne pod 10 stupňů – většinou se drží spíše kolem 15 stupňů. Krásná zima, říkáte si? Ostrovní klima je úplně jiné. V zimních měsících je tu taková vlhkost, že vám doma neuschne vyprané prádlo. Většina domů má sice topení či kamna, v horším případě alespoň klimatizaci nebo elektrický přímotop, stavby tu nicméně nejsou vůči zimě dostatečně odolné – chybí zateplení a těsnění. Vlhkost se vám dostane všude a v lednu vám bude větší zima než ve střední Evropě.

Elektřina

Elektřinu tu samozřejmě máme – nejsme zas tak pozadu. Všimli jste si ale někdy, v jakém stavu jsou elektrické rozvody na ostrovech? Kabely jsou ledabyle propletené a prověšené a nikdo moc nechápe, jak to může fungovat. Proto při bouřkách nebo za větrného počasí může proud vypadávat, zejména pak v odlehlých vesnicích.

Mobilní operátor

Pokrytí mobilního operátora není tak kvalitní jako ve velkých městech. Zejména v horských oblastech budete často bez sítě. Doporučení? Stáhněte si offline navigaci, protože když se někde ztratíte, Google mapy vám jako naschvál nebudou fungovat. V některých místech se tu stále setkáte s datovou sítí GPRS (předchůdce EDGE).

Není to dovolená

Lidé žijící na ostrovech jsou závislí na příjmech z cestovního ruchu. To znamená, že v letních měsících, kdy přijíždějí turisté, všichni pracují. Čím je tepleji, tím mají místní více práce – v červenci a srpnu si o odpočinku na pláži můžou nechat zdát. Většina lidí si v létě vydělává na zbytek roku a pracuje tak od rána do večera.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Práce v zimě

Mimo turistickou sezónu je práce naopak nedostatek. Velké korporace a kancelářské komplexy sídlí ve velkých městech. Ostrované si můžou najít brigádu v supermarketu, kavárně nebo v restauraci (populární je také rozvoz jídla). Tyto jednoduché práce jsou často špatně placené a lokálové dávají přednost odpočinku a podpoře z úřadu práce.

Život jako na vesnici

Ostrovy nejsou rozlohou příliš velké a trvale na nich žije kolem několika desítek tisíc obyvatel. Život připomíná maloměsto – většina lidí se vzájemně zná, alespoň od vidění nebo přes známé. Nikdy nejste inkognito a kamkoliv jdete, někoho potkáte.

Kulturní život

Ostrov, zejména pak v zimě, není ideálním místem pro milovníky kultury. Malé kino hraje asi 2 představení denně, v létě je otevřené také letní kino. Divadlo v hlavním městě je již pár let nedostavěné, ve vesnicích se občas pořádají představení amatérských spolků. Každou sobotu pár podniků žije živou hudbou a mládež může vyrazit do několika klubů. Koncerty se pořádají převážně v létě. Malá muzea mají pouze stálé expozice a výstavy se nekonají. Za kulturním životem je třeba vyrazit na pevninu do velkých měst.

Nákupní možnosti

Shopaholikům se život na ostrově zamlouvat nebude – žádné obchodní centrum, pouze jedna nákupní třída. Výběr obchodů je žalostně malý, a když už narazíte na nějaký zajímavý, pořádně si připlatíte. Naštěstí se dá všechno objednat online.

Závislost na trajektech

Na trajektech je závislé všechno. Často je to jediná možnost, jak se dostat na pevninu. Letadla v zimě létají jen jedenkrát denně do Athén, jednou týdně na okolní ostrovy. Trajekty jezdí několikrát za den a neslouží pouze k osobní dopravě – zásobují například supermarkety a vozí pohonné hmoty. V případě špatného počasí – a to se v zimních měsících stává – může být jejich provoz pozastaven i pár dní.

Stále vám život na ostrově přijde jako splněný sen, nebo raději do Středozemí zavítáte pouze na dovolenou? Člověk si dokáže zvyknout na všechno a přes mnohá negativa je tu i spoustu pozitiv. Sluníčko svítí 300 dní v roce, procházky po pláži jsou hezké za každého počasí a v moři se dá otužovat celoročně. Láká vás život na ostrově, nebo dáváte přednost „moderní“ střední Evropě?

Napsat komentář