Sobota 20 duben, 2024
3 důvody, proč navštívit ostrov Mauricius
Fotografie: GrapesMag
TRAVEL

3 důvody, proč navštívit ostrov Mauricius

Mauricius – malebný ostrov v Indickém oceánu, který na mapě snadno přehlédnete. I přesto, jak malý je, nabízí nepřeberné množství všeho, co by správná dovolená měla mít. V posledních letech se Mauricius stal vyhledávanou destinací a mnohdy je nazýván „perlou Indického oceánu“. Proč byste jej rozhodně měli zařadit na svůj “travel bucket list”? Důvodů je mnoho, my vám prozradíme ty hlavní, po kterých možná budete chtít hned začít balit kufry…

Na ostrov se dá jet v podstatě celý rok, protože i v zimních měsících (duben-září) se teploty pohybují okolo 22-26 °C. Hlavní turistická sezóna je mezi říjnem a březnem, kdy se teploty pohybují obvykle nad 30 °C.

Krásné pláže

Mauricius nabízí krásné pláže doslova „na každém kroku“ a je rozhodně těžké říci, která je tou nejkrásnější. Obrovské čisté pláže s průzračnou vodou jsou lákadlem pro každého, kdo na ostrov zavítá. Na plážích je možné najít nejen ten pravý „kýč“, ale i spoustu dalšího.

Nejvyhledávanějšími plážemi na ostrově jsou Grand Baie, Flic en Flac a Le Morne. Ideálním místem pro šnorchlování je například oblast Blue Bay, která je velmi bohatá, co se podmořského světa týče, a je dokonce podmořskou rezervací. Tato oblast je vhodná i pro začátečníky. 

Milovníci adrenalinu mohou vyzkoušet mnoho zajímavých aktivit jako je kitesurfing, wakeboarding, vodní lyžování a další. Určitě stojí za to se vydat na výlet lodí či katamaránem. Kolem Mauricia se totiž nachází velké množství menších ostrůvků, které se často pojí se zajímavými příběhy. Turisty vyhledávanými atrakcemi jsou taktéž potápění, plavání s delfíny či želvami.

Přírodní bohatství

Mauricius bývá často přirovnáván k ráji na zemi a není se čemu divit. Příroda je zde opravdu skvostná a nabízí i úkazy, které jinde nejsou k nalezení. Za zmínku určitě stojí botanická zahrada v Pamplemousses a její lekníny, jejichž průměr dosahuje až dvou metrů. Tyto lekníny jsou schopny unést i malé dítě. V této zahradě je až 80 druhů palem a celá řada exotických rostlin. Seven Coloured Earth v oblasti Chamarel, jejíž barvy byly vytvořeny pravděpodobně nerovnoměrným chladnutím valící se lávy, je dalším turisticky vyhledávaným místem. Chamarel nabízí mimo jiné také rozlehlý deštný prales a nejvyšší mauricijský vodopád, jehož vrchol je ve výšce až 100 m. Vodopádů na Mauriciu je možné najít daleko více. Nejčastěji jsou skryty uprostřed lesů či v blízkosti polí s cukrovou třtinou a jsou obklopeny impozantními výhledy.

I milovníci pěší turistiky si přijdou na své. Jelikož je ostrov sopečného původu, hory se tyčí ze všech stran. Na ostrově je možné nalézt řadu turistických tras, od těch snadných až po velmi náročné. Některé z těchto tras jsou protkány tropickými pralesy, ve kterých je běžné potkat opice, na některých místech dokonce i divoká prasata. 

Fotografie: Archiv redakce

Nejvyšším vrcholem Mauricia je Piton de la Petite Rivière Noire (828 m), nejznámějším a také nejvyhledávanějším vrcholem je však Le Morne Brabant (555 m). Tento vrchol je na každé pohlednici i fotografii ostrova a je jeho dominantou. Cesta až na vrchol je však pro odvážnější a zkušenější „lezce“, neboť je velmi příkrá a kamenitá. Na poloostrově Le Morne jsou situovány velmi luxusní hotely, je možné si zde zahrát golf nebo taky se projet na koni.

Kultura

V případě mauricijské kultury se nedá říct, že by byla orientovaná konkrétním směrem. Naopak, mísí se zde prvky Afriky, Asie i Evropy. Náboženství jsou hojně zastoupena a jsou vzájemně akceptována. Mauricijci jsou velmi společenským a temperamentním národem. Na Mauriciu se hovoří francouzsky a anglicky. Tyto jazyky jsou užívány pro oficiální komunikaci (TV, úřady, rozhlas). Pro běžnou komunikaci mezi lidmi ale slouží výhradně kreolština, která je založena na francouzštině.

K mauricijské nátuře a temperamentu samozřejmě patří také tanec. Typickým tancem je zde sega a je součástí místního folkloru. Sega je tradičním tancem, ve kterém muži zpívají kreolské písně a ženy v pestrobarevných šatech do rytmu tancují. Texty písní jsou o radosti, ale mnohdy i o smutku místních rolníků a rybářů.

Krása přírody Mauricia je doslova dechberoucí a jedna dovolená na procestování všech míst, která stojí za návštěvu, je málo. Za zmínku jistě stojí také kuchyně, která nabízí explozi chutí a vůní v každém soustu. Ještě pořád nemáte jasno o dovolené?

Napsat komentář

  • Jídlo na cestách 01.13.2023 at 09:58

    Mauricius má vážně nádhernou přírodu. Ale jde se tam i skvěle najíst, když vám po tůře vyhládne. Před několika dny jsem se vrátil a sepsal jsem tipy na jídla do gastro průvodce: https://www.jidlonacestach.cz/mauricius/ Užijte si krásu ostrova i gastronomicky! :-)