Během dubna lze na obloze pozorovat velmi zajímavé věci. V noci se objevují úkazy, kterých si nelze nevšimnout. Kam se za nočními klenoty vydat a co rozhodně nepropásnout?
Beskydský park
Beskydská oblast se rozkládá na území obcí Staré Hamry, Bílá, Čeladná, Morávka, Krásná, Horní Bečva, Ostravice, Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. V této oblasti je nejvyšší bod Lysá Hora. Beskydy jsou největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice a najdete tam původní pralesovité porosty, horské louky či vzácné živočichy.
Ve střední Evropě je velmi těžké najít místo s přirozeně tmavou oblohou, většinou je příroda narušena světlem z měst, ale v Beskydech je obloha dost tmavá. Během jasné noci můžete v Beskydech tedy pozorovat Zodiakální světlo, což je meziplanetární prach, který je osvětlen Sluncem. Spatříte slabý světelný pás táhnoucí se po celé obloze. Tento jev je nejjasnější za soumraku a vypadá jako šikmý kužel světla. Ideální čas pro pozorování je v březnu a dubnu nebo také v září a říjnu.
Manětínsko
Na pomezí Plzeňska a Karlovarska se nachází téměř zapomenutá část naší země. Je to kraj s bohatou historií, nádhernými památkami a hlubokými lesy. Po jizerské a beskydské oblasti je to třetí vyhlášená oblast tmavé oblohy v České republice. Její rozloha je 346 kilometrů čtverečních, na kterých žije jen malý počet obyvatel.
Manětínská oblast ještě nepodlehla září tisíců světel z měst, díky čemuž tam najdete čistou přírodu, ticho a klid. Avšak při návštěvě tohoto místa můžete především pozorovat úchvatnou noční oblohu plnou zářících hvězd. Za výjimečně příznivých podmínek byla na Manětínsku v roce 2009 dokonce zaznamenaná hodnota typická spíše pro odlehlé vysokohorské oblasti.
Rezervace tmy
Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu 75 kilometrů čtverečních. Jedná se o rezervaci tmy, která se nachází v prakticky neobydlené části Jizerských hor. Vznikla v rámci Mezinárodního roku astronomie už v roce 2009 a chrání temnou oblohu. Na české straně sahá tato oblast do Martinského údolí, Václavíkovy studánky a přes osadu Jizerka až po horu Smrk.
Pro Jizerské hory jsou charakteristické zarovnané povrchy ve vrcholových oblastech, které tvoří vysoko položené náhorní plošiny, z nichž se zvedají žulové vrcholky a na nich se vyskytují rašeliniště. Je to nejtemnější místo v České republice, a právě tam máte možnost vidět nejhustší tmu.
Kam se vypravíte, abyste mohli pozorovat krásné noční divadlo?
Zdroj: kudyznudy.cz
$content$