Neděle 21 duben, 2024
Káťa & Káťa: 6 důvodů, proč se věnovat pěší turistice
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
TRAVEL

Káťa & Káťa: 6 důvodů, proč se věnovat pěší turistice

Proč dát šanci pěší turistice a co vám chození v přírodě přinese? Naše redaktorky Káťa a Káťa pro vás sepsaly hned 6 tipů, proč milují chození a na turistiku nedají dopustit. Zlákají vás k tomu, abyste také vyrazili poznávat okolí?

Káťa & Káťa aneb kdo jsou autorky

Proč je pěší turistika naprosto božská a musíte jí dát šanci, to vás určitě zajímá, ale kdo jsou vlastně autorky článku? Obě redaktorky spojuje stejné křestní jméno a samozřejmě také láska k turistice. Jedna má nyní napilno s finišováním vydání své první knihy, zatímco ta druhá projíždí Instagram a hledá inspiraci na místa, která musíte navštívit.

Lov za čerstvým vzduchem

Znáte taky tu hlášku: „Zuzanko, dýchej zhluboka, ať se ti roztáhne hrudní košíček”? Pokud ne, prozradíme, že pochází ze snímku Na samotě u lesa, který je skvěle obsazen! Ale o filmových zážitcích si povíme někdy jindy. Pojďme se zaměřit na povídání o výhodách pěší turistiky. Tedy přesněji – proč ji já a moje kolegyňka Káťa máme tak rády.

Už jako malé děti naši družinu paní družinářka pravidelně brala do lesa. A stejně tak i rodiče. A ti vždycky vtipně dodali: „Dýchejte, ať se vám roztáhnou hrudní košíčky.” A ono na tom vlastně je i hodně pravdy. Pokud zavřete oči, představíte si les a zhluboka se nadechnete, co se vám vybaví jako první? Mně rozhodně vůně hub, vlhké dřevo, a hlavně spousta čistého a čerstvého vzduchu! Jen škoda, že ho není kolem nás víc.

Špičková gastronomie

Turistika je úžasná a nabízí skvělou možnost, jak na chvilku utéct z reality, ale víte, co na ní mám úplně nejradši? Jídlo. Nikde totiž byť obyčejná sušenka nechutná tak dobře jako na vrcholu hory poté, co jste ji zdolali po svých. Proto s sebou vždy nosím spoustu svačinek, kterými se po cestě odměňuji a pochutnávám si na nich víc, než kdybych byla v luxusní restauraci. Pokud ale víte, kam zavítat, můžete si skvěle pochutnat i ve skvělých restauracích a stáncích. Například v Jizerských horách rozhodně stojí za návštěvu Šámalova chata, Prezidentská chata, Královka či Stánek Maliník.

Poznávání nových míst

Dalším důvodem, proč mám tak ráda pěší turistiku, je poznávání nových míst. neskutečně ráda zkoumám vše nové, nové lokace nevyjímaje. A také nové živočichy! Že by snad ve mně dřímala Lenka Střelenka? Ale opravdu, pěší turistika má tu výhodu, že se pěšky dostanete zkrátka všude. Jen dbejte na respektování přírody a kam se nesmí vstupovat, tam zkrátka nevstupujte. Krom toho, že vám může hrozit pokuta, můžete také ohrozit vzácné živočichy nebo rostliny.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Překonávání svých limitů

Máte strach z výšek? Myslíte si, že na túry se má chodit pouze s parťákem? Nedovolte, aby vás tyto domněnky zastavily. Sbalte si batoh, vhodně se oblečte a vyrazte na túru. Součástí pěší turistiky je totiž také překonávání vlastních limitů. Pokud to bude potřeba, povzbuďte se výkřikem: „Silenzio Bruno!“ a pokračujte.  

Pročištění myšlenek

Dalším důvodem, proč mám pěší turistiku tak ráda, je pročištění myšlenek. Když jste totiž v přírodě, jste tak zabaveni okolními scenériemi, že nemáte čas přemýšlet nad všednostmi, které nás trápí. Na vše zlé zapomenete a jen si užíváte ten pobyt v přírodě. A těšíte se z toho, až se o své nové zážitky podělíte se svými blízkými, kteří vás nemohli zrovna doprovázet. Ne nadarmo se říká, že příroda je mocná čarodějka a terapeutka!

Zlepšení fyzičky

Myslíte si, že se obyčejnou chůzí nedá zlepšit vaše fyzická kondice? Ale dá. Čím zdatnější budete, tím delší trasy si můžete plánovat a časem se třeba vydat také na oblíbenou Svatojakubskou cestu s cílem v Santiagu de Compostela nebo zdolat Pacifickou hřebenovku.

Překonejte své limity a vydejte se na cestu. Pěší turistika je báječnou volnočasovou aktivitou, díky níž si pročistíte hlavu, pobudete na čerstvém vzduchu, překonáte sami sebe, a ještě uděláte něco pro své zdraví. Tak proč to nezkusit?

Napsat komentář