Středa 22.05.2024
Kde načerpáte sílu z přírody? My to víme!
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Kde načerpáte sílu z přírody? My to víme!

Chcete navštívit zajímavé místo, kde načerpáte sílu? Jak je libo. Příroda je kouzelná, má totiž blahodárné účinky a dovede léčit. Procházka zeleným rájem je pastva pro oči, ale i pro duši. Poskytuje útočiště nádherným bytostem, které spí pod mechem, anebo v korunách stromů. A také ukrývá nejedno překvapení. Kam se vydat?

Čarovné poutní místo jménem Stračka 

Poutní místo Stračka najdete v Zášové. Je součástí Evropské kulturní stezky, která vede z Hostýna přes Zášovou až na Radhošť ke kapli svatého Cyrila a Metoděje. Areál Sračky vznikl v roce 1895, tedy v době, kdy byla ve stráni zřízena jeskyňka se sochou Panny Marie. 

Pod severním svahem hřebenu Pohoře v části nazvané Stračka se nachází kouzelný pramen. Právě na tomto pozoruhodném místě tryská lahodná a stále studená voda. Mezi místními obyvateli je tento pramen znám jako pramen zázračné vody, který byl odjakživa vyhledáván a dodnes se k němu sjíždějí nejrůznější lidé, aby ochutnali tuto dobrou vodu.

Vznik tohoto pramene je podle legendy připisován Panně Marii. Pramen se nachází asi patnáct minut chůze od kostela. Jeho voda je moc chutná a v místní kronice můžete dokonce najít záznam o tom, že leckoho uzdravil.

Tajemná hora s kaplí Cyrila a Metoděje

Kromě pramene stojí za zmínku pověstmi opředená bájná hora Radhošť, která sedí v nádherné přírodě nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské vrchoviny. Z holého vrcholu Radhoště můžete totiž spatřit jeden z nejkrásnějších rozhledů na beskydské panoráma.

Tato hora bývá též spojována s uctíváním pohanského boha večerní oblohy, ohňů a světel hvězd Radegasta. Podle pověsti pod povrchem, v podzemních chodbách, se ukrývá Radegastova svatyně a zbojnické poklady. Ovšem Radhošťské podzemí je dosud neprobádané a není jasné, jestli se dnes někomu podaří objevit vchod do podzemí.

Můžete si také prohlédnout kapli svatého Cyrila a Metoděje, která se nachází právě na vrcholu hory Radhošť. Uvnitř najdete sousoší Cyrila a Metoděje. Tato kaple je nejvýše položená církevní stavba v Čechách. Okna kaple mají barevné vitráže s postavami světců. A v jubilejním roce republiky, dne 23. června 1928, navštívil tento chrám prezident Tomáš Garrigue Masaryk, což připomíná bronzová deska ve vstupním vestibulu, obnovená v roce 2005.

Výstup na záhadnou horu, pohled na úchvatnou krajinu, návštěva poklidné kaple a ochutnání zázračné vody, která má prý kouzelnou moc – to vše můžete objevit, když navštívíte toto pozoruhodné místo. Už víte, kam pojedete?

Napsat komentář