Sobota 20 duben, 2024
7 důvodů, proč navštívit ostrov Madeira
Fotografie: GrapesMag
TRAVEL

7 důvodů, proč navštívit ostrov Madeira

Ostrov věčného jara, jak se Madeiře právem přezdívá, v sobě skrývá trochu Irska, Portugalska, Španělska i Jižní Ameriky. Čím vás tento kousek Portugalska v Atlantiku očaruje a proč se do něj okamžitě zamilujete již po příletu?

Koupání, turistika i roadtrip? Na ostrově věčného jara je možné všechno

Madeira spadá pod správu Portugalska, má rozlohu 750 km² a nachází se necelých 600 km západně od Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Díky své poloze je ostrov věčného jara ideální destinací po celý rok. Madeira je vhodná nejenom ke koupání, ale také k turistice či pro roadtrip.

Jednou z hlavních předností ostrova jsou všudypřítomné turistické trasy. Ať už vás lákají nádherné výhledy, nebo procházka levádou, najdete si zde to své.

Pojem sáňky v létě dostává na Madeiře zcela nový význam

Už vás někdy napadlo vydat se sáňkovat v létě? Že ne? Na Madeiře k tomu máte speciální příležitost. Dříve se proutěné sáňky využívaly k přepravě těžkých předmětů, protože terén na ostrově je velmi kopcovitý. Nyní slouží sáňky pouze jako turistická atrakce. Na vrcholu Monte narazíte na zástupy pohledných mužů, kteří jsou oděni do bílých uniforem a připraveni dopřát turistům netradiční zážitek v podobě jízdy v proutěných saních.

Sáňkování na Madeiře si dopřál také slavný americký spisovatel Ernest Hemingway, a dokonce prohlásil, že se jednalo o jeden z jeho nejsilnějších životních zážitků.

Fotografie: Archiv redakce

Celý ostrov připomíná botanickou zahradu

Milujete rostliny? Pokud ano, budete si na Madeiře připadat jako v ráji. Ne nadarmo se ostrovu říká ostrov květin. Na monstery, fíkusy, orchideje, palmy, anturie, strelície, banánovníky a další rostliny narazíte na každém kroku. Kdyby vám to ovšem nestačilo, zavítejte do některé z mnoha botanických zahrad na ostrově.

Jízda lanovkou a prohlídka umělecké čtvrti hlavního města

Dalším z důvodů, proč se na ostrov věčného jara vypravit, je hlavní město. Jmenuje se Funchal a rozpíná se od pobřeží až po vrcholky hor. Je barevné, tepající životem, moderní i zastaralé, a samozřejmě plné zeleně. Co ve Funchalu podniknout? Svézt se lanovkou, projít si nejznámější ulicí zvanou Rua de Santa Maria, obdivovat místní parky i botanické zahrady a den zakončit posezením v místní restauraci či baru.

Fotografie: Archiv redakce

Milovníci fotbalu si na Madeiře přijdou na své

Mimochodem, věděli jste, že právě Madeira je rodištěm slavného fotbalisty Christiana Ronalda? Na jeho obří sochu i muzeum můžete narazit v hlavním městě.

Místní kuchyně

Dalším z důvodů, proč se musíte na Madeiru jednoznačně vypravit, je místní kuchyně. Rozhodně si nenechte ujít ochutnávku čerstvého ovoce, zeleniny a čerstvých ryb. Výborné jsou steaky z tuňáka, sopa de tomate e cebola (rajčatovo-cibulová polévka) a maracuja a jedlé kaštany na všechny způsoby.

Tradiční madeirské nápoje

Ochutnávání místních specialit vám jistě zpříjemní také sklenka něčeho místního. Co rozhodně vyzkoušet?

  • Madeirské víno. Je podobné tomu portskému. Je silné, aromatické a plní dokonale funkci digestivu.
  • Ponchu. Při návštěvě ostrova je její ochutnávka povinná. Ovšem pijte ji po menších doušcích, může obsahovat i více než 50 % alkoholu.
  • Nikitu. Další míchaný alko koktejl, jenž se skládá z džusu, piva a vanilkové zmrzliny.
  • Brisu. Madeirská limonáda, která se vyrábí z místního ovoce.

Madeira vás již po příletu uchvátí svou zelení, barevností i atmosférou. Přidáte ji na svůj cestovatelský bucket list?

Napsat komentář