Sobota 20 duben, 2024
Cestování po Česku: 3 tipy na květnové výlety
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Cestování po Česku: 3 tipy na květnové výlety

Byl pozdní večer první máj, večerní máj byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj… Kdo by si v květnu nevybavil slavné verše básně Máj od Karla Hynka Máchy? Květen je nejenom měsíc lásky, ale také se jedná o ideální měsíc k cestování po Čechách, Moravě a Slezsku. Proč? Příroda se totiž již probudila ze zimního spánku a všude narazíte na rozkvetlé stromy a květiny. To znamená nejenom spoustu krásných výhledů, ale také hromadu skvělých příležitostí k focení. A jaká místa v květnu navštívit? Přece ta, co jsou nějak spojena právě s Máchou.

Vyhlídka Máj

Krásná přírodní vyhlídka, z které se nabízí nádherný pohled na řeku Vltavu. Vyhlídka Máj leží v blízkosti obce Teletín a kdo nemá fotku z jejího vrcholu s výhledem na meandr Vltavy, jako by nebyl. Na vyhlídku vede žlutě značená turistická trasa přímo z obce Teletín. Při návštěvě vyhlídky buďte ohleduplní, nenechávejte po sobě odpadky ani neničte přírodu v jejím okolí. Máj je velmi vytíženým místem kvůli dokonalým fotkám na Instagram, takže během teplých slunných dní si na fotku možná budete muset vystát i frontu.

Toulky Prahou

Víte, kde se v Praze nachází socha Karla Hynka Máchy? Její návštěvu můžete spojit s návštěvou Petřínské rozhledny, neboť socha je umístěna v Petřínských sadech. Je symbolem věčného mládí a lásky. Mácha je vyobrazen se sešitem a perem v jedné ruce a s kyticí šeříku v druhé. Pokud se svou druhou polovičkou plánujete romantický výlet, zavítejte na Petřín a cestou dolů se na chvilku zastavte u sochy K. H. Máchy.

Máchovo jezero a Bezděz

A do třetice ještě jeden tip spojený s tímto májovým básníkem. Jedná se o místo, které posloužilo jako inspirace k napsání celé básně Máj. Nyní má dokonce jméno po autorovi – Máchovo jezero. Leží u Doks a v jeho blízkosti se nachází zřícenina hradu Bezděz. Pokud jste někdy dočetli báseň Máj až do konce, tak víte, že Jarmila si vzala život skokem ze skály. A právě tato skála, která nese jméno Jarmilina skála, se nachází na severním břehu jezera. Dříve na ní také stávala socha Máchy, ale během druhé světové války byla svržena do jezera a nyní má své místo v nedaleké Bělé pod Bezdězem. 

Ať už naše tipy na výlety v květnu využijete, či nikoli, přejeme vám šťastné cesty a spoustu krásných cestovatelských zážitků. Kam jste se vydali naposledy?

Napsat komentář