Neděle 14.07.2024
Cestovat, nebo necestovat? 5 rad na cesty v době pandemie
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Cestovat, nebo necestovat? 5 rad na cesty v době pandemie

Cestování není momentálně doporučováno. Říká se, že je to nezodpovědné. Situaci navíc komplikují stále se měnící opatření. Jistě není rozumné vyrazit na eurovíkend, nicméně návštěva přátel a příbuzných v zahraničí nebo touha odjet na delší dobu nemusí být špatný nápad. Cestování může být mnohdy bezpečnější než návštěva rodiny a kamarádů či nákup v supermarketu. Na co si dát pozor, když se rozhodnete cestovat v době pandemie?

Informace z ověřených zdrojů

Situace se neustále mění a opatření se přizpůsobují vývoji pandemie. Příprava na cestu může být proto náročná a stresující. Nepodceňte ji. Pravidelně sledujte informace z prověřených zdrojů. Novinky a aktuální opatření týkající se různých životních situací, včetně cestování, sdílí vládní portál. Podmínky vstupu do jednotlivých států najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí. Nezapomínejte sledovat také to, co je potřeba pro návrat do České republiky. Objektivní informace poskytují ambasády jednotlivých zemí. A pokud si nejste jistí, raději na odpovědný úřad zavolejte.

Zodpovědnost a dodržování opatření

Nejdůležitější je chovat se zodpovědně a dodržovat veškerá opatření. Letiště a dopravci mají svá nařízení, dopředu si je nastudujte. Mějte vhodnou roušku (raději několik), dezinfikujte si ruce, respektujte rozestupy. Pokud budete všechno dodržovat, riziko nákazy je minimální. Lidé, kteří cestují, jsou ohleduplní a většinou otestování na Covid-19. Na letištích i v letadlech navíc potkáte opravdu málo lidí.

Testování

Negativní test je dnes podmínkou vstupu téměř do všech států. Seznamte se s tím, jaký test vaše cílová (a případně tranzitní) destinace vyžaduje. Někdy stačí antigenní, jindy je třeba PCR. Liší se také maximální počet hodin platnosti testu od odběru vzorku nebo požadavky na certifikát pro vycestování. Tuto přípravu nepodceňte. Dobrým nápadem je zajít si alespoň na antigenní test, i když ho na cestu nepotřebujete. Avšak PCR test je vždy přesnější.

Kvalitní pojištění

Kvalitní cestovní pojištění nebylo nikdy tak důležité jako teď. Přečtěte si pečlivě pojistné podmínky a limity krytí pojistných událostí. Důležitá je nepřetržitá asistenční služba. Vhodné je sjednat si připojištění proti Covid-19. Opravdu dobré pojištění poskytuje například ERV.

Možnost přebookování a storna

Přiznejme si – kdo si obvykle čte podmínky letecké společnosti a zajímá se o rozsah nabízených tarifů? Nyní je tomu třeba věnovat pozornost. Zejména stojí za to si nastudovat podmínky a poplatky za přebookování nebo storno. Některé letecké společnosti aktuálně nabízejí bezplatné přebookování ke všem tarifům letenek. Pokud tomu tak není, raději si za tuto možnost připlaťte.

Pokud se nyní rozhodnete vydat na cestu, pravděpodobně se setkáte i s negativními reakcemi. Buďte proto zodpovědní a respektujte opatření, ať neohrozíte sebe ani ostatní. Nepodceňujte přípravu před cestou. Až se budete dívat na svět z okénka letadla, zažijete pocit opětovné svobody. Chystáte se v nejbližší době vycestovat do zahraničí nebo jste nedávno cestu podstoupili?

Napsat komentář