Neděle 14 duben, 2024
Kde si vychutnáte kouzlo podzimu? Vyrazte na Island!
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Kde si vychutnáte kouzlo podzimu? Vyrazte na Island!

Máte chuť na podzim vyrazit ještě na nějakou dovolenou? Co takhle Island? Jedno z nejkrásnějších míst Evropy. To je sen! Je to drsný kraj, který ovšem stojí za vidění. Půvabná příroda, horké prameny a vůně síry totiž zaženou chmury. A právě na tomto místě poznáte to pravé kouzlo podzimu…

Island neboli „ledová země“

Island je severský ostrovní stát na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Hlavním, a zároveň největším, městem je Reykjavík, což je také největší přístav na ostrově. Ve vnitrozemí se nachází oblast, která se vyznačuje pískovými i lávovými poli, horami a ledovci. Nížinami protéká do moře mnoho ledovcových řek. Island je ohříván Golfským proudem a má mírné klima.

Osidlování Islandu začalo v roce 874, když se norský náčelník Ingolfur Arnarson stal prvním stálým osadníkem ostrova. V následujících stoletích se Norové a méně často další Skandinávci stěhovali na Island spolu se svými otroky Gaelského původu.

Islandská kultura je založena na národním skandinávském dědictví. Většina Islanďanů jsou potomci severských a gaelských osadníků. Kulturní dědictví země zahrnuje tradiční islandskou kuchyni, islandskou literaturu a středověké ságy.

Co je typické pro Island?

Hory, jezera a věčný led. Činné sopky, fjordy, pusté vnitrozemí a puklina mezi světadíly. Početná ptačí říše, koně a lovené velryby. I když má Island bohatou kulturní tradici, to, co tam návštěvníky stále láká nejvíc, jsou především krásy přírody. Ovšem zvláště na podzim je toto místo kouzelné.

Přírodní zajímavosti jako z jiného světa

Island znamená v místním jazyce „ledová země“. Ledovce tedy celkem pokrývají 11 % rozlohy Islandu. Největší ledovcová oblast ostrova měří 8 100 km². Sopky překryté ledovou hmotou jsou v řadě případů aktivní. Jejich činnost vyvolala katastrofické povodně, které se valily údolím řeky Jökulsá a Fjöllum a vytvořily unikátní tvary na severním pobřeží ostrova.

Typickým rysem krajiny je také množství jezer vytvořených činností ledovců jako je třeba Lagarfljót. Řada jezer vznikla v kráterech sopek. Například Marr nebo Vítí.

Island je zároveň ostrovem ohně – tvoří ho totiž výhradně sopky. Neustále chrlí žhavou lávu a horký popel. Se sopečnou činností úzce souvisí termální prameny, gejzíry, a dokonce bahenní sopky. Nejznámější je oblast Námafjall u jezera Mývatn. Nejvíce gejzírů můžete najít v údolí Haukadalur. 

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Jaké úchvatné podivnosti v této zemi můžete ještě najít?

Na západě Islandu se nachází Snaefellsjökull – 700 000 let starý stratovulkán, jehož vrcholek kryje ledovec. Jméno sopky znamená „sněhem zapadaný ledovec“. Leží v nejzápadnější části poloostrova Snaefellsnes na Islandu. Občas je vidět z Reykjavíku přes Faxaflói, i když je vzdálený 120 km.

Sopka je jedno z nejznámějších míst na Islandu, hlavně díky románu Cesta do středu země z roku 1864 od Julese Verna, ve které postavy najdou průchod do středu Země na Snaefellsjökullu. A tato hora je součástí Národního parku Snaefellsjökull.

Dalším Národním parkem na Islandu je Vatnajökull. Což je druhý největší Národní park v Evropě po ruském parku Yugyd Va. Je známý především pro své příjemné klima, tak neobvyklé na jihu Islandu. Tam lze najít přírodní březový háj Baejarstaðarskógur, mnoho druhů ptáků a polární lišky. Jednou z nejoblíbenějších památek tohoto parku, je vodopád Svartifoss neboli Černý vodopád. Padá do hloubky 12 metrů. Byl pojmenován podle černých sloupů bazaltu, co ho obklopují.

Celý park je protkán sítí turistických stezek. Je tam vybudované infocentrum a velký kemp. Ve středověku se na území dnešního parku nacházelo několik velkých statků, ty však byly po dvou obřích erupcích a následných bahnotocích opuštěny. Dnes jsou dva poslední statky, které ještě přežívají, zaměřené spíše na turisty.

Island je zemí ohně a ledu. Je to zázračný ostrov. Ať už se na něj vydáte v kterémkoliv ročním období, stanete se svědky neskutečného přírodního divadla. Avšak v tomto ročním období si právě zde vychutnáte kouzlo podzimu. Příroda je na Islandu v tento čas tajemná, ale nádherně zbarvená. Už víte, kam se na podzim vypravíte?

Napsat komentář