Sobota 20 duben, 2024
Plánujete dovolenou? Nechte se okouzlit půvabnou Cinque Terre!
Fotografie: Pexels (pexels.com)
TRAVEL

Plánujete dovolenou? Nechte se okouzlit půvabnou Cinque Terre!

Každý, kdo si rád prohlíží cestovatelské účty na sociálních sítích, jistě zná fotky barevných domků ležících na útesech nad mořem. Oblasti, ve které se tyto malebné stavby nacházejí, se říká Cinque Terre, leží v Itálii, a rozhodně byste ji měli navštívit. Proč?

Odkud se vzalo pojmenování Cinque Terre?

Lámali jste si někdy hlavu nad tím, proč se oblasti, která je typická svými pestrými domky, které jsou nalepené těsně na sebe a tyčí se na skalnatých útesech nad mořem, říká právě Cinque Terre? Odpověď je snazší a prozaičtější, než jste si možná mysleli – cinque totiž znamená pět a terre značí zemi, a právě z pěti vesniček je oblast „pěti-zemí“ tvořená. Jejich názvy jsou:

  • Corniglia
  • Manarola
  • Monterosso al Mare
  • Riomaggiore
  • Vernazza

Každé z měst vás okouzlí něčím jiným a všechna se dají stihnout navštívit během prodlouženého víkendu. Můžete bezcílně bloumat jejich křivolakými uličkami nebo posedávat po místních restauracích a kavárnách.

Na italský road trip zapomeňte a nastupte do vlaku nebo na loď

Přestože se oblast Cinque Terre rozkládá v Janovském zálivu v severozápadní části Itálie a dalo by se do ní dojet vlastním vozem, mnohem pohodlnější je zvolit vlak. Ten odjíždí z nedalekého města La Spezia v pravidelných patnáctiminutových intervalech. Jeho hlavní výhody?

  • Ušetříte si nervy při řízení auta po úzkých silničkách.
  • Pokocháte se neskutečnými výhledy do okolí.
  • Při cestě ve vlaku načerpáte sílu na průzkum jednotlivých městeček.

Druhou možností je zvolit lodní přepravu.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Jste milovníci turistiky? Nazujte si pohorky a vyrazte na túru

Milujete pohyb nade vše a turistika je vaší vášní? Pokud máte kvalitní turistikou obuv, přibalíte si s sebou dostatek tekutin a opalovacího krému, můžete oblast Cinque Terre projít po svých. V oblasti se nachází perfektně značené trasy, z nichž budete mít nádherné výhledy na moře i na městečka.

Snová kuchyně oblasti Ligurie

Při návštěvě Cinque Terre musíte rozhodně ochutnat místní kuchyni. Jak je v oblasti italské Ligurie, do které pět malebných městeček spadá, zvykem, čerstvé bylinky, mořské plody a čerstvé ryby jsou základem většiny pokrmů. Po celodenním poznávání vám přijdou chutné italské pokrmy k chuti a zcela jistě oceníte i sklenku vína při západu slunce.

Cinque Terre je okouzlující destinací

O tom, že je oblast Cinque Terre kouzelná, svědčí také to, že posloužila jako inspirace k vytvoření vesnice v animovaném snímku studií Disney a Pixar Luca. Dalším důkazem toho, že malebné domky na útesech jsou něčím výjimečným, je jejich zařazení na seznam UNESCO. Chcete-li poznat atmosféru Cinque Terre na vlastní kůži, nebudete svého rozhodnutí litovat. Přes léto je oblast vytížena místními i zahraničními turisty. Pokud preferujete klidnou dovolenou bez lidí, vyrazte raději mimo hlavní sezónu, ideálně v období od dubna do května nebo v říjnu.

Podlehněte kouzlu malebných vesniček ležících na vysokých útesech, kterých se nebudete moci nabažit. Oblast italské Cinque Terre je neuvěřitelně fotogenická a nabitá neopakovatelnou energií. Poznejte ji na vlastní kůži!

Napsat komentář