Ve střední Evropě nejsme na zemětřesení zvyklí. Pouze několik oblastí v Česku a na Slovensku je seizmicky aktivnějších. Většina z nás netuší, jak se člověk při zemětřesení cítí a jak by se měl chovat. Základní znalosti se hodí nejen při cestování do vzdálených destinací. Jaký je život v seizmicky aktivní oblasti?
Se zemětřesením se můžete setkat při cestách do jižní Evropy. Vyskytuje se v místech, kde se setkávají litosférické desky. Zastihnout vás může například v Itálii, Řecku, Chorvatsku nebo Turecku, ze vzdálenějších destinací pak v Japonsku, Indonésii, Mexiku nebo v Kalifornii. V těchto státech se děti od malička učí, jak se při zemětřesení chovat. Většina turistů to ale netuší.
Život na ostrově Zakynthos. Někomu to zní jako život snů – slunečné Středomoří, krásné pláže na dosah ruky, velmi mírná zima, neuspěchané životní tempo… Ne všechno je tak růžové, jak se na první pohled zdá. Jedním z negativ je to, že se tento ostrov nachází v místě dotyku evropské a africké zemské desky, a proto tu neustále hrozí zemětřesení. Na tuto zemskou činnost vás předem nikdo neupozorní; nedá se předpovídat. Pokud přijde jeden otřes, pravděpodobně budou následovat další. Nikdy nevíte, který z nich je nejsilnější a který je ten poslední. V Řecku jsou slabé otřesy na denním pořádku. Jen při psaní tohoto článku se Zakynthos zatřásl dvakrát. Ani jsme to nepoznali. Jak to tedy víme? Existuje mobilní aplikaci Greece Earthquakes, která zemětřesení sice nepředpovídá, ale ihned po něm se můžete podívat, jak bylo silné. Většina otřesů je slabých, do 3 stupňů Richterovy škály, a člověk je sotva zaznamená. Záleží také na tom, jak daleko a hluboko se nachází epicentrum.
Zemětřesení pro nás bylo něco nepředstavitelného a chtěli jsme ho zažít. Nejprve jsme byli zklamaní, že jsme si otřesů nevšimli. Slabé záchvěvy pocítíte, jen když v klidu sedíte nebo ležíte. Čím výše se v budově nacházíte, tím jsou otřesy znásobené. První zemětřesení, které jsme zaznamenali, dosáhlo 4 stupňů Richterovy škály. Zatím nejsilnější mělo 5,2 stupňů. Teď jsme na otřesy citlivější a vnímáme i ty malé. Zvyknout si na ně nejde, vždy je doprovází nepříjemný pocit. Pozitivní je, že v místech výskytu zemětřesení staví téměř nezničitelné domy, které jsou navíc často kontrolovány. Pokud dům není bezpečný, nesmí se v něm bydlet.
Jaký je to vlastně pocit?
Slabší otřesy pravděpodobně nezaznamenáte. Malé zemětřesení připomíná rušné město s projíždějícími nákladními automobily nebo metrem pod nohama. Při silnějších záchvěvech máte nejprve pocit, že se vám točí hlava. Potom se začnou hýbat zavěšené předměty jako třeba lustry. Skleničky postavené blízko sebe se rozcinkají. Málokdo ví, že je zemětřesení doprovázeno zvukovým efektem. Z hlubin Země se ozývá nepříjemné hučení nebo lupnutí. Při silném třesení můžou padat špatně upevněné a nestabilní předměty, například obrazy. Jen velmi silné zemětřesení ničí stěny domů.
Jak se při zemětřesení chovat?
Nepanikařit
Zemětřesení vás zastihne nečekaně a doprovází ho nepříjemný pocit. Je dobré zachovat si chladnou hlavu a nepanikařit. Pokud jste uvnitř domu, je lepší tam zůstat. Při zbrklém vybíhání ven hrozí nebezpečí drolící se omítky, starých balkónů nebo nestabilních drátů elektrického vedení. Rozumnější je pohybovat se klidně, neběhat a zbytečně nezakopávat.
Umístění věcí
V seizmicky aktivních oblastech je vhodné zařídit dům s rozmyslem – těžké předměty umístit blízko země, obrazy nad postelí dobře připevnit. Někteří lidé mají vždy po ruce peníze, kopie důležitých dokladů a pitnou vodu.
V domě
Uvnitř budovy je bezpečné postavit se do rámu dveří a držet se dál od oken. Ideální jsou jiné dveře než vchodové. Rychlou možností je vlézt pod stůl nebo jiný masivní nábytek. Jako ochrana poslouží také matrace z postele.
V autě
Mnoho lidí ve strachu ze zemětřesení hledá úkryt v autě. To není špatný nápad, pokud je auto daleko od domů, stromů a elektrických rozvodů.
Venku
Venku je bezpečno, jestliže se nacházíte daleko od budov, elektrických rozvodů nebo stromů. Kvůli hrozícímu sesuvu půdy byste neměli hledat úkryt pod kopcem, ideální je například louka.
Na zemětřesení se dá těžko připravit a základní pravidlo zní: nepanikařit. Pokud se na dovolené s otřesy setkáte, pravděpodobně budou slabé a sotva je zaznamenáte. Myslete na to, že dané oblasti jsou jim přizpůsobené, a tudíž bezpečné. Zažili jste někdy zemětřesení?
$content$