Středa 02.04.2025
Vydejte se na čarodějnictvím opředené lokace, které nabízí Česká republika
Foto: Unsplash
TRAVEL

Vydejte se na čarodějnictvím opředené lokace, které nabízí Česká republika

Čarodějnice jsou ženy, které dodnes nepřestávají fascinovat. Některé filmy a seriály jim vdechly podobu čarokrásných žen, zatímco jiné snímky z nich udělaly ošklivé babice nahánějící husí kůži. Věděli jste, že i u nás se vyskytuje řada čarodějnických lokací?

Hony na čarodějnice se odehrávaly během 17. století. V té době byly za čarodějnice považovány ženy, které měly zkušenosti s bylinkami. Dnes bychom tuto znalost nazývali přírodní medicínou, nicméně tehdy u lidí převládala pověrčivost spojená s křesťanskou vírou.

Čarodějnické procesy údajně odstartoval příběh ženy, která chtěla pomoct své sousedce, jejíž kráva onemocněla. Při přijímání hostie si ji schovala a odnesla v iluzi, že tak pomůže nemocnému zvířeti. Údajně ale její čin viděl jeden z ministrantů a záležitost oznámil faráři. A ten to oznámil dál, až byl na Šumpersko povolán Jindřich Boblig. Tento rakouský právník vedl všechny čarodějnické procesy.

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny je dnes považován za historický poklad nacházející se ve stejnojmenném lázeňském městečku. Naneštěstí se ale také v dějištěm čarodějnických procesů, jejichž aktérem byl zmíněný Jindřich Boblig. Ten zneužíval strach a nevědomosti k vykořisťování a odsuzování nevinných lidí. V roce 1678 se stal předsedou čarodějnické komise a jeho metody vyšetřování byly velice nehumánní. Jeho krutosti se báli nejen obyvatelé Velkých Losin, ale i širokého okolí. Boblig se navíc nebál odsoudit jen ženy, ale i muže, malé děti a celé rodiny. Jeho krutovláda skončila v roce 1696, kdy zemřel přirozenou smrtí v dobrém vztahu k církvi. Za své činy navíc nebyl nikdy potrestán.

Foto: Národní památkový ústav

Mohelnice

Nejznámější Bobligův případ je proces s děkanem Kryštofem Aloisem Lautnerem z Mohelnice. Ten byl v roce 1680 vylákán na mohelnické hody, kde byl zajat a obviněn z čarodějnictví. Ve vězení, kde strávil pět let, ho čekalo jen kruté mučení. V roce 1685 se vzhledem k vyčerpání ke všemu „doznal” a byl upálen na hranici. Dnes se návštěvníci Mohelnice mohou podívat na čarodějnický domek, který stojí v historickém centru města. Právě zde byl Lautner uvězněn.

Petrovy kameny

Jednou z nejznámějších lokalit spojovanou s čarodějnickými sabaty jsou Petrovy kameny. Ty leží v pohoří Hrubý Jeseník a nechvalně proslulé jsou také kvůli Bobligovi. Na údajných temných obřadech v této oblasti se měl podílet Kašpar Gottwald z Domašova roku 1683, ale i mnozí jiní lidé. Boblig zmiňoval velice často tuto lokaci během vyslýchání a vynášení rozsudků nad neprávem obviněnými.

Hora Třístoličník

Šumavská hora Třístoličník nacházející se v blízkosti česko-německé hranice je obestřena řadou pověstí. V 19. století zde byla vídána podivná světýlka, které místní nazývali bludičkami. Ty se prý nebály útočit na pocestné a zanechávat na nich ošklivé popáleniny. Podle pověr se zde 30. dubna objevují také démoni a v minulosti bylo toto místo považováno za oblíbené u čarodějnic a jejich sabatů.

Radhošť v Moravskoslezských Beskydech

Hory byly v historii místem, kde se slétaly čarodějnice. A stejně tomu bylo i u Radhoště v Moravskoslezských Beskydech. Během filipojakubské noci se domnělé čarodějnice scházely na Skalíkově louce, aby zde prováděly své reje. Tato lokace se však ještě dávno předtím stalo poutním místem starých Slovanů.

Foto: Pixabay

Šumperk

I město Šumperk je poznamenáno čarodějnickými procesy. Údajné čarodějnice se setkávaly na křižovatkách cest, loukách či polích. Obyvatelé města věřili, že čarodějnice na sabaty létají na vidlích potřených mastí z neviňátek a uctívají ďábla v podobě černého kocoura či kozla. V Geschaderově domě je dnes k vidění stálá expozice věnovaná čarodějnictví.

Lysá hora

Lysá hora je nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd a Těšínska. Kromě toho, že byla inspirací básníka Petra Bezruče, dnes také patří k oblíbené destinace turistů a lyžařů. Podle pověstí se zde v minulosti slétávaly čarodějnice z celého Slezska, aby se věnovaly svým sabatům. Říká se, že ten, kdo na hoře zabloudil, toho čarodějnice utancovaly k smrti.

Jeseník

Jesenicko je jedna z oblastí, ve kterých naplno zavládly čarodějnické procesy. Prvním případem se stalo obvinění Barbory Schmiedové. Podal jej její vlastní manžel v roce 1622 a to proto, že jeho manželka měla podávat skotu otrávený sýr a seslat na něj černou magii. Téhož roku byla Barbora upálena. V Jeseníku, konkrétně ve Vlastivědném muzeu Jesenicka, je možné navštívit expozici věnovanou čarodějnictví.


Zdroj: Bruntálský a krnovský deník, EpochaPlus, Národní památkový ústav

Napsat komentář