Úsměv je jedna z nejkrásnějších věcí na každém z nás. Smějete se rádi, nebo se stydíte odhalovat vaše zuby? Pokud o ně pečujete s láskou, určitě se usmíváte mnohem více. Podívejte se na našich 6 jednoduchých tipů, jak si udržet zuby zdravé a krásné.
Volba kartáčku
Výběr správného zubního kartáčků je důležitý. Každému vyhovuje něco jiného – někdo preferuje elektrický, někdo manuální. Nedá se říct, který je lepší. Elektrické oscilační kartáčky kromě nečistot odstraňují také nežádoucí zabarvení zubního povrchu. Elektrické sonické kartáčky jsou k zubům šetrné a při správném používání vyčistí i mezizubní prostory. Není to tak, že by elektrický kartáček čistil zuby sám, musíte s ním umět správně zacházet. Čas čištění se nezkrátí, ale nebude vás bolet ruka z pečlivého kroužení a stírání zubního plaku. Výhodou elektrických kartáčků je, že mají malou hlavici a dobře se dostanou i na těžko přístupná místa.
Ani používání manuálního kartáčku není špatně. Vhodné je zvolit kartáček s menší hlavou a štětinkami blízko u sebe. Skvělé kartáčky nabízí například Curaprox nebo jeho česká obdoba Spokar. Dejte pozor na tvrdost štětinek. Kartáčky s označením „soft“ můžou být poměrně tvrdé. Příliš hrubé čištění tvrdým kartáčkem vám může nenávratně narušit sklovinu nebo odhalit zubní krčky, což způsobí větší citlivost zubů. Ideální je varianta „super soft.“ Někomu vyhovují hodně měkké kartáčky „ultra soft,“ s těmi je ale třeba čistit zuby důkladněji a trochu přitlačit. Každý má jiné potřeby a preference, dentální pomůcky na míru vám doporučí váš zubař nebo dentální hygienik.
Další pomůcky
Zapomenout byste neměli ani na mezizubní prostory. Zejména pokud jsou vaše zuby blízko u sebe nebo nejsou příliš rovné, bývají náchylnější k usazování většího množství plaku a bakterií. Klasický kartáček se nedostane všude. Někdo používá zubní nit, která je ideální na velmi malé mezírky. Skvělým pomocníkem jsou mezizubní kartáčky, které se dostanou až k dásni. Tam se usazuje nejvíce plaku. Důležité je správně vybrat velikost mezizubního kartáčku – neměl by do mezery pasovat příliš snadno, ale neměl by se ani zasekávat. Pro dokonalé vyčištění všech mezizubních prostor možná budete potřebovat 2-3 velikosti. S tím vám poradí dentální hygienik.
Kdo chce perfektně čistý úsměv, může navíc sáhnout po jednosvazkovém kartáčku. Jeho malá hlava se dostane na těžko dostupná místa, například k zadním stoličkám. Je ideální také k odstranění plaku kolem dásní. Jednosvazkový kartáček využijí zejména lidé s rovnátky. Jak mezizubní, tak jednosvazkové kartáčky byste měli používat pravidelněkaždý večer. Pokud plak na zubech zůstane dlouho, vzniká zubní kámen.
Pozor na kyselé
Všichni víme, že bychom si zuby měli čistit ráno po snídani a večer po posledním jídle. Pokud ráno pijete skleničku pomerančového džusu nebo vody s citrónem, s čištěním raději chvíli vyčkejte. Citrusy v kombinaci s kartáčkem a pastou naleptávají zubní sklovinu. Po konzumaci všech kyselých potravin byste na čištění zubů spěchat neměli. Pusu si před čištěním nejprve vypláchněte vodou.
Také ženy v těhotenství, které trápí ranní nevolnosti, by čištění zubů neměly uspěchat. Je to sice nepříjemné, ale vhodnější je vypláchnout ústa vodou a chvíli počkat. Žaludeční kyseliny můžou zuby nenávratně poškodit.
Bělení
Jsou vaše zuby nažloutlé nebo vás trápí pigmentové skvrny? V žádném případě nezkoušejte domácí bělení podle babských receptů. Jedlá soda, jahody se solí, popel a další „zázračné lektvary“ vám můžou zuby zničit. Ani levné bělící prostředky objednané z Číny nejsou vhodné. Zuby máte pouze jedny, proto se raději poraďte s vaším zubařem ohledně profesionálního bělení nebo vhodných produktů pro domácí bělení. Pokud chcete zabarvení zubů oddálit, konzumujte barevné nápoje brčkem. Největší neplechu na zubech způsobí káva a čaj. Všimli jste si, jak se zabarví hrníček po dopití čaje? To samé lahodný nápoj zanechá na vašich zubech. Pokud jste milovníky čaje a kávy, konzumujte je horké – za studena barví více. S brčkem se tekutina dostane dále do hrdla a neprojde tak přímo skrz přední zuby.
Fluoridace
Na značce a barvě zubní pasty tolik nezáleží. Někdo má raději bílou, jiný zase černou, modrou nebo pruhovanou. Díky pastě vzniká na povrchu zubu fluoridační ochrana. Každá pasta obsahuje jiný druh a množství fluoridů. Aby pasta správně působila, neměla by se po čištění z úst vyplachovat vodou. Fluoridační ochrana je důležitá, jelikož na zubu vytvoří vrstvu odolnou vůči kyselinám a bakteriím. Při správném používání může dokonce vyléčit již vznikající zubní kaz. Ten, kdo má zeslabenou sklovinu nebo citlivé zuby, může navíc sáhnout po fluoridačním gelu, například od značky Elmex.
Návštěva dentální hygieny
Čisté zuby rovná se zdravé zuby. Pravidelná návštěva dentální hygieny udrží vaše zuby v dobré kondici. Hygienik vám navíc doporučí vhodnou péči na míru a vybere s vámi správné zubní kartáčky. Zuby vám důkladně očistí od zubního kamene a postará se o barevné pigmenty. Hladký a bělejší povrch zubů po návštěvě hygienika vás bude motivovat k důkladnějšímu čištění. Hygiena je sice zpoplatněná, ale tato investice se vyplatí. Věděli jste, že některé zdravotní pojišťovny na dentální hygienu přispívají nebo proplácejí účtenky za dentální pomůcky?
Staráte se o vaše zuby pečlivě? Navštěvujete pravidelně zubního lékaře a dentální hygienu?
Upozornění: Berte prosím na vědomí, že žádné informace z článků na tomto webu nesmí být považovány za lékařské nebo jiné zdravotní poradenství. Texty slouží pouze pro inspiraci a aplikace je na vlastní nebezpečí. Autoři článků a GrapesMag se zprošťují jakékoliv odpovědnosti za případné zranění nebo škody. V případě potřeby konzultujte danou věc s vaším lékařem.
$content$