Neděle 08.09.2024
Exosomální terapie přebírá vládu v péči o pleť, protože má potenciál zvrátit stárnutí
Fotografie: Pexels (pexels.com)
BEAUTY

Exosomální terapie přebírá vládu v péči o pleť, protože má potenciál zvrátit stárnutí

Exosomy se po celém světě stávají stále populárnějšími mezi trendy v péči o pleť tohoto roku. Stárnoucím buňkám totiž pomáhají produkovat více kolagenu, elastinu a snižují riziko zánětů. Co dalšího byste o nich měli vědět?

Co jsou exosomy zač?

Exosomy jsou nanovesikuly produkované buňkami, které jsou plné lipidů, proteinů, aminokyselin a genetického materiálu. Cirkulují v krevním řečišti a zdrojují stárnoucí buňky, které potřebují další pomoc. Laicky řečeno exosomy pomáhají stimulovat a znovu oživit pomalé buňky. Jsou navíc mnohem účinnější než retinol při urychlování buněčné obměny a produkce kolagenu. A právě proto jsou velkou novinkou ve světě péče o pleť, protože až dosud byl retinol bezkonkurenční volbou pro získání těchto účinků proti stárnutí.

Jak funguje exosomální terapie?

Exosomální terapie v podstatě způsobí, že se vaše buňky chovají mladší. Po dvacátém roce života buňky produkují méně kolagenu a elastinu a nemohou se tak rychle regenerovat. To následně způsobuje, že pleť vykazuje typické známky stárnutí jako je ochablost a vrásky. S přibývajícím věkem se také snižuje počet exosomů přirozeně se vznášejících v krevním řečišti.

Myšlenka exosomální terapie spočívá v tom, že aplikace většího množství exosomů může proces stárnutí zvrátit a pomoci pokožce zlepšit texturu a její kvalitu.

Léčba je běh na dlouhou trať

Pokud se rozhodnete podstoupit terapii exosomy, neočekávejte okamžité výsledky. Viditelné výsledky jako jasnější a hladší pleť nebo zmírnění akné či růžovky můžete očekávat zhruba po 3 až 6 týdnech.

Kdo může podstoupit exosomální terapii?

Vzhledem k tomu, že exosomy jsou nanovlákna přirozeně se vyskytující v našem těle, je léčba vhodná pro každého. Navíc nabízí tak širokou škálu výhod, že z ní mohou mít prospěch lidé s nejrůznějšími kožními problémy. Ti, kteří hledají nové ošetření proti vráskám a celkové omlazení pleti, mohou díky tomuto zákroku zaznamenat zlepšení, stejně jako ti, kteří mají nerovnoměrnou strukturu nebo matnou pleť, jizvy po akné, rozšířené póry a nežádoucí pigmentaci.

Na exosomy za profesionály

Pokud vás tato terapie láká, bohužel si nemůžete jen tak koupit sérum a aplikovat ho lokálně. Exosomy umístěné na nejsvrchnější vrstvu kůže totiž ve skutečnosti nic nezmůžou. Dermatolog nebo specialista musí nejprve provést ošetření jako je mikrojehličkování nebo resurfacingová laserová terapie. V kůži se tak vytvoří cestičky a následně jsou aplikovány exosomy prostřednictvím gelu nebo krému. Ty se vsáknou do již vytvořených cestiček, aby zde pomohly stagnujícím buňkám a oživily produkci kolagenu a elastinu.

V současné době je ještě exosomální terapie opravdovou novinkou. U nás ji nicméně již v několika beauty centrech můžete podstoupit. Oslovila tato metoda i vás?


Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, baria.cz, women.com, bbclinic.cz, scimed.cz, iemspa.cz

Napsat komentář