Neděle 14.07.2024
Jablečný ocet: Všestranný zázrak pro pleť i vlasy a 5 tipů pro jeho použití
Fotografie: Pexels (pexels.com)
BEAUTY

Jablečný ocet: Všestranný zázrak pro pleť i vlasy a 5 tipů pro jeho použití

Zapomeňte na drahé a chemické kosmetické přípravky určené pro krásnou pleť a lesklé vlasy. Jablečný ocet jako přírodní alternativa dokáže opravdu zázraky a pomůže nejen proti akné, mastné pleti, ale i lupům.

Jablečný ocet je ideální k čištění pleti, pokožky i vlasů. Protože na rozdíl od většiny běžných alkalických mýdel reguluje jablečný ocet přirozený ochranný plášť s kyselinou. Jak můžete tento všestranný zázrak využít pro každodenní péči?

Jablečný ocet a jeho účinky

Mnohá mýdla, krémy nebo šampony mohou vaší pokožce spíše uškodit než prospět. Ať už syntetickými vonnými látkami, mikroplasty, nebo příliš nízkou hodnotou pH. Správně aplikovaný jablečný ocet naopak poskytuje jemné čištění a intenzivní péči.

Jablečný ocet obsahuje:

 • vitamín C
 • vitamíny skupiny B
 • draslík
 • hořčík
 • železo
 • beta-karoten
 • síru
 • zinek
 • pektin

Jablečný ocet má navíc antibakteriální a protizánětlivé účinky, což je obzvlášť důležité při léčbě pupínků a akné. Při nákupu se spolehněte na přírodní organický jablečný ocet.

Tip: Pro kosmetické použití byste měli vždy smíchat stejný díl jablečného octa a vody tak, aby hodnota pH byla podobná hodnotě pH pokožky.

5 tipů pro jeho použití

Při správné aplikaci může být jablečný ocet dokonalým pomocníkem v péči o krásu a zdraví. Ať už jako čisticí peeling, osvěžující prostředek na obličej, nebo kondicionér na vlasy. Díky následujícím tipům už nebudete muset utrácet peníze za drahé produkty.

Peeling na pleť

Pokud se na vaší pleti objeví vyrážka, je to obvykle proto, že máte póry ucpané nečistotami a kožním mazem. Ucpané póry jsou ideální živnou půdou pro bakterie, které pak způsobují záněty – tedy vyrážky, pupínky a podobně.

Na rozdíl od chemického peelingu, který často obsahuje mikroplasty, jablečný ocet díky obsažené ovocné kyselině působí okamžitě.

Jak na to:

 1. Umyjte si obličej vlažnou vodou.
 2. V misce smíchejte půl sklenice vody a půl sklenice octa.
 3. Do směsi jablečného octa a vody vložte čistý ručník, dokud se nenamočí, jemně jej vyždímejte a přiložte na obličej.
 4. Po 5 minutách můžete ručník z obličeje sundat a zbytky odstranit suchým ručníkem. Výsledek bude brzy viditelný.
Fotografie: Pexels (pexels.com)

Tonikum pro mastnou pleť

Aby se vaše pleť po čištění neleskla, můžete si pomoci octovým pleťovým tonikem. Ovocná kyselina, kterou jablečný ocet obsahuje, má na pleť zpevňující účinek a zajišťuje stažení pórů. Dalším plusem je, že ocet stimuluje krevní oběh, díky čemuž pleť nevypadá tak bledě.

Jak na to:

 1. Pro přípravu tonika jednoduše smíchejte 500 ml vody s 1 polévkovou lžící jablečného octa a naplňte do sterilizované lahvičky.
 2. Tonikum je nejlepší používat ráno a večer. Nanášejte jej čistým hadříkem, ale obličej si neumývejte ani neoplachujte.

Pití jablečného octa pro čistou pleť

Účinek octa vám prospěje i při vnitřním užívání. Určitě to nezní příliš lákavě, ale sklenice vody se dvěma lžícemi jablečného octa chutná osvěžujícím způsobem a dělá zázraky. Sklenice vody s jablečným octem nejenže povzbudí vaše trávení a nastartuje metabolismus, ale také vytvoří ten nejlepší základ pro zdravou pleť.

Věděli jste, že… jablečný ocet údajně pomáhá hubnout. Sklenice vody se 2 lžícemi jablečného octa denně pomáhá trávení a potlačuje chuť k jídlu.

Ulevuje při nadměrném slunění

Protože kyselina v octu stimuluje krevní oběh, jablečný ocet pomáhá regenerovat pokožku po intenzivním slunění.

Jak na to:

 1. Namočte čistý hadřík do čistého jablečného octa a přiložte jej na několik minut na postižené místo.

Tip: Pokud dáte ocet předem do lednice, bude mít zábal také příjemný chladivý účinek.

Kondicionér pro lesklé vlasy

Oplach jablečným octem je skutečným lékem na krásné vlasy. Nejenže zajistí zdravou pokožku hlavy, ale také usnadní rozčesávání vlasů.

Jak na to:

 1. Smíchejte 1 litr vody se 2 lžícemi jablečného octa.
 2. Směs nalijte do čisté láhve a uložte ji do chladničky.
 3. Kondicionér používejte vždy po umytí vlasů a na mokré vlasy naneste asi 1/4 směsi. Nejlépe funguje, pokud ho nevymýváte a necháte vlasy uschnout na vzduchu.

Máte i vy zkušenosti s jablečným octem?

Napsat komentář