Už se také těšíte na 3. sérii seriálu Bridgerton? Možná kvůli zajímavému ději, nebo dokonce celé té romantické estetice á la Pýcha a předsudek. Bridgerton čerpá ze skutečného ideálu dobové krásy. Jaké beauty tipy si z tohoto seriálu lze odnést?
V posledních dvou sezónách seriálu Bridgerton bylo k vidění několik tekutých linek ve stylu kočičích očí, které jsou sice záviděníhodné, ale pravděpodobně nebyly v kompetenci komorných a šatnářek, které měly v té době na starost úpravu svých paní před plesy. Jak se tedy ženy v Anglii 19. století skutečně líčily?
Trend pih krásy
Stejně jako si v 90. letech 20. století masy lidí po celém světě tužkou na oči vytvářely falešné verze mateřského znaménka ve stylu módní ikony Cindy Crawford, byly kreativní i ženy 19. století. Ty si na tváře malovaly výraznou tečku v tmavé barvě, která často také měla tvar srdíčka. Pihu krásy si v minulosti ženy malovaly na tvář proto, aby byly půvabnější a přitáhly si mužskou pozornost. O několik set let dříve, tedy v 15. století, byla nicméně piha naopak ďáblovým znamením.
Výrazné žilkování
Ano, zní to mírně nechutně, ale tento zvláštní kosmetický trend má zvláštní logiku. Dnes si kupujeme lahvičky s umělým opálením, abychom vypadali, jako kdybychom se vrátili z exotické dovolené, ale v 19. století ženy chtěly pravý opak. Světlá pleť byla v módě a některé ženy šly dokonce tak daleko, že si na kůži bleděmodrou barvou obkreslovaly žilky, aby vypadaly ještě bledší. Byl to znak toho, že lidé tehdy byli dost bohatí, nemuseli pracovat a měli dostatek služebnictva.
Ještě růžovější tváře
Výrazně růžové tváře byly na začátku 19. století již dlouho trendem krásy. Ženy používaly růž v podstatě stejným způsobem, jako dnes používáme krémovou tvářenku. Červené pudry jako karmín, kořen alkany, a dokonce i jedovatý vermillion se míchaly s balzámovými látkami, jako byly roztavené tuky nebo vosky, aby vzniklo něco, co se dalo snadno nanášet a roztírat na tváře a rty.
Trend balzámů na rty
Je zřejmé, že nebyl takový přístup k balzámům na rty jako dnes, ale regentky věděly, že je třeba se o své rty starat. V úryvku z knihy Umění krásy z roku 1825 se píše, že „barva rtů – sytý, svěží, rubínový odstín, tolik opěvovaný básníky, malíři a milenci – závisí především na zdraví” a uvádí se podrobný recept na balzám na rty, který vyléčí popraskané rty. Dnes už je však naštěstí na výběr z dostatečného množství rtěnek a balzámů, takže se nemusíte bát, že byste si na rty museli nanášet jedovaté přísady.
Vždy upravené vlasy
V 19. století se v Anglii objevila snad miliarda vlasových trendů, ale jak se můžete přesvědčit v seriálu Bridgerton, a v podstatě v každé adaptaci Jane Austen, všechny se týkaly účesu, několika copů a velkého množství prstýnkových kudrlinek. Mnoho módních trendů regentského období mělo kořeny ve starověkém Řecku. Jen si vzpomeňte na šaty s empírovou linií a složitě natočené a upravené účesy. Vlasy se obvykle stahovaly do dostatečně vysokého drdolu, aby byl drdol vidět zepředu a obličej se rámovaly kudrlinky. Na plesech a večerních příležitostech se objevovaly mašle, květiny a složitější copánky.
Oslovily někdejší módní trendy i vás?
Zdroj: graziadaily.co.uk, realsimple.com
$content$