Pátek 09.05.2025
V zimě je téměř nutností pravidelná exfoliace pleti, lidé se při ní ale někdy dopouštějí chyb
Foto: Pexels
BEAUTY

V zimě je téměř nutností pravidelná exfoliace pleti, lidé se při ní ale někdy dopouštějí chyb

Zima je v plném proudu a pleť většiny lidí je proto aktuálně matnější, a dost možná také šupinatější. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se s tím vypořádat, je exfoliace. Jak provádět peeling v nejchladnějším období roku a na co při něm nezapomínat?

Zimní exfoliace je vhodná pro každý typ pleti

Pokud chcete mít zdravou a hladkou pleť i v zimě, měl by se peeling stát součástí vaší rutiny v péči o pleť. Dobrou zprávou je, že je exfoliace vhodná pro každý typ pleti. Každý totiž potřebuje pomoc při odlupování odumřelých kožních buněk, a to dokonce i jedinci s pletí citlivou.

Tak často, jak to vaše pleť potřebuje

Peeling by se měl v zimě provádět přibližně třikrát týdně, záleží ale na mnoha faktorech. Pokud máte citlivou nebo podrážděnou pleť, můžete omezit počet peelingů na jeden až dva za týden. Lidé s citlivou pletí by se navíc měli vyhýbat abrazivním přípravkům a místo nich používat jemnější exfoliační prostředky. Vyšší frekvenci provádění peelingu typicky zvládnou lidé s mastnou nebo smíšenou pletí. Suchým typům pleti prospěje peeling dvakrát až třikrát týdně. Pamatujte ale, že klíčem k úspěchu je vyhnout se nadměrné exfoliaci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: SUCHÁ POKOŽKA (NEJEN) V OBLASTI OČÍ DOKÁŽE POTRÁPIT: NAJDĚTE ZPŮSOBY, JAK S NÍ ZATOČIT

Foto: Pexels

Za suchou pleť může v zimě více faktorů

V zimních měsících je v chladnějším podnebí sušší vzduch, což znamená, že je v pokožce méně vlhkosti. Za suchou pleť ale může také vytápění interiérů, protože kombinace studeného větru a vysokých vnitřních teplot může pokožku zbavovat přirozených olejů. Výsledkem je suchá, matná a šupinatá pleť, se kterou většina lidí v zimě bojuje.

Provádějte exfoliaci správně

Nedostatek vlhkosti v pokožce (a ve vzduchu) přirozeně oslabuje její ochrannou bariéru, takže je náchylnější k podráždění a citlivosti. Jemná kyselina mléčná je pro zimní období skvělým exfoliátorem, protože dokáže navrátit potřebnou hydrataci. Zároveň také pleť zbaví odumřelých buněk a šupinek, aniž by ji poškodila.

Nevynechávejte ale ani zbytek těla. Peelingy se solí a cukrem mohou fungovat na obzvláště problematických místech, například na kolenou a loktech. V zimních měsících je velmi užitečné ještě před samotným peelingem používat páru, která uvolňuje odumřelé kožní buňky.

Nezapomínejte na následnou ochranu

Lidská pokožka je vystavena poškození pokaždé, když se dostane ven bez dostatečné ochrany. To platí několikanásobně po provádění peelingu. Pleť je po něm o něco citlivější na světlo, proto byste neměli zapomínat na SPF. Produkt s SPF je vhodně na pokožku aplikovat i v případě, že je venku sychravo a slunce nesvítí přímo.

Foto: Pexels

Nejčastější chyby při používání peelingu v zimě jsou tři

Nedostatečná hydratace

Hydratace je v zimě velmi důležitá. Správná hydratace pleti pomáhá udržet její bariéru silnou a odolnou, ji samotnou zářivou a umožňuje provádět peeling podle potřeby bez obav z podráždění nebo citlivosti. Hydrataci provádějte ihned po peelingu a jako součást každodenní rutiny.

Používání agresivních produktů

Vyhýbejte se přípravkům, které mohou být pro pleť příliš drsné. A to i v případě exfoliačních polštářků či rukavic. Obzvláště tehdy, když je vaše pokožka opravdu suchá nebo citlivá.

Nadměrná aplikace peelingu

V případě, že se pokožka loupe či šupinatí příliš často, je třeba jí dopřát intenzivnější péči. Může být lákavé provádět exfoliaci různými produkty nebo častěji, ale to se vám může ošklivě vymstít. Pro vlastní bezpečí zůstaňte u peelingu jednou až dvakrát týdně a věnujte pozornost tomu, co dalšího je součástí vaší rutiny.


Zdroj: ResearchGate, Real Simple

Napsat komentář