Neděle 14 duben, 2024
Zázračná levandule: 6 důvodů, proč si ji zamilujete
Fotografie: Pexels (pexels.com)
BEAUTY

Zázračná levandule: 6 důvodů, proč si ji zamilujete

Zvažujete pro a proti přidání levandulového oleje do svého kosmetického arzenálu? Usnadníme vám rozhodování. Levandule je jedinečnou květinou, o které možná nevíte všechno. Čím je jedinečná a jak využít jejích výhod pro čistou a klidnou pleť?

Co je vlastně levandule?

Tato legendární botanická rostlina patří do čeledi mátovitých, ale její chuť a vůně jsou zcela jedinečné. Silný svěží profil vůně je popisován jako směs máty a rozmarýnu se sladkým květinovým nádechem. Její dlouhá historie jako kosmetického a léčebného prostředku naznačuje, že levandulový olej je mnohem víc než jen hezká rostlina.

Lavandula angustifolia se již dlouho užívá ve formě oleje pro svou bohatou vůni a léčivé účinky. Královna Alžběta levanduli s oblibou používala jako parfém a přidávala si ji i do čaje. Viktoriánské dámy s oblibou používaly levandulový olej jako parfém a v první světové válce se dokonce používal jako antiseptikum.

I když má levandule celou řadu prospěšných vlastností, u některých lidí může vyvolat nežádoucí reakce, proto ji přestaňte používat, pokud spatříte jakékoliv nežádoucí příznaky. Většinu lidí však okouzlí blahodárnými účinky.

Blahodárné účinky levandule na naši pleť

Levandulí proti stárnutí

Levandule zlepšuje krevní oběh tím, že dodává kyslík do kožních buněk. Tolik potřebný kyslík dodává kožním buňkám energii a nastartuje je k růstu nových buněk. Regenerace nových kožních buněk dodává pleti zdravý lesk.

Suchá pleť

Levandule v přípravcích péče o pleť může pomoci vyrovnat pH rovnováhu pleti. Levandulový olej hydratuje a reguluje tvorbu olejů v pokožce. Vaše pleť bude pružnější a zdravěji vypadající bez suchých nebo šupinatých míst.

Fotografie: Archiv redakce

Antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti

Antibakteriální vlastnosti levandule bojují proti bakteriím a pomáhají čistit póry. Pomocí protizánětlivých vlastností levandule pomůže zklidnit pokožku a snížit otoky, které mohou doprovázet akné a jiná podráždění. Uvádí se, že levandule je vhodná pro minimalizaci výskytu jizev, a je tak užitečná pro hojení pleti po vady.

Antioxidanty v levanduli

Levandule obsahuje antioxidanty, které vyživují pokožku. Přidané do přípravků péče o pleť antioxidanty zlepšují vzhled vaší pleti tím, že odstraňují volné radikály, které způsobují, že vaše pleť vypadá mdle a dehydratovaně. Odstraňují odumřelé kožní buňky a vytvářejí nové kožní buňky, které tvoří zdravou bariéru proti škodlivinám.

Boj proti vráskám

Levandulový olej obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat s volnými radikály a mohou potenciálně snížit výskyt jemných linek a vrásek.

Levandulí proti akné

Levandulový olej má prokázané antibakteriální účinky a ničí bakterie, čímž může předcházet vzniku akné a léčit ho. Levandulový olej je nekomedogenní, což znamená, že neucpává póry. Lze jej kombinovat s vilínem a používat jako denní tonikum nebo s tea tree olejem či arganovým olejem jako přímou léčbu pupínků.

Tip: Levandulový olej si můžete snadno vyrobit i doma.

Máte už s využitím levandule v kosmetice zkušenosti?

Napsat komentář