Sobota 27.07.2024
Historie denimu: Věděli jste, že se usilovalo o zákon, který by zakazoval jeho nošení?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FASHION

Historie denimu: Věděli jste, že se usilovalo o zákon, který by zakazoval jeho nošení?

Denim je láska. Denim je život. Dnes ho potkáte prakticky na každém kroku. Víte ale, kde má džínovina své kořeny? A že ji nosil dokonce i sám Václav Havel jako symbol revolty?

Původ v 17. století

Věděli jste, že první moderní džínovina vznikla vlastně omylem? Na konci 17. století ji tkalci ve francouzském Nimes omylem vyrobili, když se snažili zopakovat proces výroby jiné oblíbené těžké tkaniny zvané serž. Textilie vyrobené v této době byly často pojmenovány podle místa, kde byly poprvé vyrobeny.

A tak tento nový materiál tedy nazvali „serge de Nimes”, což doslova znamená „serž z Nimes”. Legenda praví, že postupem času, jak se tkanina rozšiřovala, angličtí a francouzští obchodníci název zkrátili na „denim”.

Vznik světoznámé značky

V roce 1848 emigroval z Bavorska do USA muž jménem Levi Strauss a začal se svými bratry prodávat v New Yorku drogistické zboží. Brzy se rozhodl vydat na západ do San Franciska, kde začal prodávat pevné pracovní kalhoty tisícům horníků, kteří doufali, že najdou zlato. Potřebovali kalhoty, které vydrží týdny a měsíce každodenního nošení, aniž by se roztrhaly na cáry. A tak vznikly pracovní džínové kalhoty, které se okamžitě staly hitem.

Ke skutečné inovaci těchto kalhot však došlo až později. Po dvou desetiletích budování prosperujícího podniku Strauss ve spolupráci s krejčím Jacobem Davisem usiloval o patent džínů, které byly nýtované kolem švů kapes. V roce 1873 byl patent Straussovi udělen, a tak se zrodily moderní americké džínové modré kalhoty.

Fotografie: Unsplash (unsplash.com)

Vzestup džínů v našich končinách

Modré džíny zůstaly v České, tehdy Československé, republice symbolem, zejména v dobách mimořádných politických turbulencí. Za tvrdého komunistického režimu představovaly džínové oděvy a doplňky zdroj naděje spojované se západoevropskými hodnotami. V šedesátých letech 20. století byly džíny pro Čechy obtížně dostupné.

V 70. letech se tvrdé komunistické vedení pokusilo výrobu a nošení džín dokonce zakázat, ale tyto zákony naštěstí neprošly. V 80. letech 20. století modré džíny reprezentovaly nejen myšlenky mládí a svobody, ale byly také považovány za neoficiální uniformu odpůrců nově reformované socialistické vlády.

Džíny jako symbol aktivismu

Významní protivládní aktivisté, především tehdy budoucí prezident Václav Havel, byli známí tím, že během protestů nosili modré džíny. Někteří badatelé se dokonce domnívají, že výroba a distribuce džínů významně přispěla ke konečnému pádu komunistických a socialistických vlád v Evropě na konci 80. let. Tato teorie se vztahuje i k Sametové revoluci v roce 1989, kdy mnoho studentů, umělců a intelektuálů požadovalo politické změny, zatímco byli oblečeni v modrých džínách.

Od vzniku demokratické České republiky na počátku 90. let 20. století hrál mezinárodní džínsový průmysl nedílnou roli při stabilizaci ekonomiky země. Nízké daně z nemovitostí a svěží nová kultura konzumu usnadnily zámořským výrobcům, jako jsou Levis, The Gap a Diesel, prodávat džíny v několika českých městech a poptávka po dovozu džínoviny ze Západu dnes stále roste.

Dodnes džínovina zůstává ikonickým obrazem Západu. Denim lze zakoupit v mnoha různých podobách, a dokonce barvách. Věděli jste, že ženy, které dříve džínové kalhoty nosily, je používaly jako symbol svobody? A proč denim milujete vy?

Napsat komentář