Umělé kožešiny zamotaly hlavu snad úplně všem. Přehlídková mola a momentky z filmových premiér jsou toho jasným důkazem. Někdo by mohl namítat, že jsou přítomny rok co rok, letos se ale objevují v daleko větším měřítku. Co vše o nich víte?
Původ umělých kožešin lze najít ve starověku
Ve starověku lidé používali rostlinná vlákna a zvířecí kůže k výrobě teplých oděvů a přikrývek. Tehdy nebylo používání umělých kožešin v módě tak rozšířené jako dnes, přesto existují některé příklady použití imitace kožešiny v oděvech. Jeden z nich pochází z Římské říše, kde byly oděvy ze zvířecích kožešin symbolem bohatství a postavení. Někteří lidé proto používali umělou kožešinu, aby napodobili vzhled dražších oděvů. Římský spisovatel a filozof Plinius starší ve své Přírodovědě napsal, že lidé používali barvené zvířecí chlupy, aby vytvořili vzhled exotických kožešin, například z panterů a lvů.
Z čeho se umělá kožešina vyrábí?
Umělá kožešina, známá také jako syntetická kožešina, je směs polyesterových, modakrylových a akrylových vláken. Jde o tkaninu s vlasem, která napodobuje pravou zvířecí kožešinu. První náznaky umělé kožešiny se objevily v 50. letech 20. století.
Dnes se umělé kožešiny vyrábí především ze směsi akrylových a modakrylových polymerů. Umělá kožešina, kterou lze jednoduše stříhat, tvarovat a zpracovávat při výrobě, může snadno napodobit strukturu a vzhled pravé kožešiny. Kromě zjevných výhod šetrných ke zvířatům mohou syntetické kožešiny vyrobené z polymerů také udržovat barvu bez ohledu na to, jak často se perou. A na rozdíl od pravých kožešin nevyžadují skladování v chladu, aby se zabránilo jejich znehodnocení.
Je umělá kožešina veganská?
Umělá kožešina je veganská a cruelty-free varianta pro ty, kteří milují vzhled kožešiny, ale ne na úkor zvířat. Umělá kožešina neobsahuje živočišné deriváty, vyrábí se ze syntetických materiálů – akrylu, modakrylu a polyesteru. A díky pokroku v textilních technologiích se dnes umělé kožešiny vyrábí také z látek na biologické bázi, rostlinných složek, a dokonce i z chlupů vytištěných 3D tiskem, což snižuje jejich dopad na životní prostředí.
Zásadní rozdíl? Teplo!
Ačkoli umělá kožešina může svým vzhledem kopírovat pravou kožešinu, nezahřeje vás tak dobře jako ona. Kvůli své syntetické povaze umělá kožešina neumožňuje kůži dýchat a neizoluje tak dobře jako pravá kožešina. Proto navzdory tomu, že je umělá kožešina nejetičtější volbou pro módu, pravá kožešina je vhodnější pro turistiku, lyžování nebo horolezectví, protože daleko lépe ochrání před drsnými podmínkami.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: ZIMĚ VLÁDNE DRAZE VYPADAJÍCÍ NEUTRÁLNÍ ODSTÍN, KTERÝ SI PODMANÍ KAŽDÉHO
Jaký je současný trend?
Kabáty z umělé kožešiny jsou k sehnání vždy, když přijde zima, letošní sezóna je především o dramatičnosti a udržitelnosti. Kouzlo umělé kožešiny spočívá v tom, že dokáže být nostalgická i progresivní. Vždy můžete vyrabovat vintage sbírku své pratety, ale dnešní možnosti jsou lehčí, teplejší a šetrnější k planetě. Značky zintenzivnily svou hru s jemnějšími texturami, složitými zvířecími potisky a odvážnějšími vzory, které dodají hravý nádech každému outfitu. Hledejte smaragdově zelené, elektricky modré, duhové pastelové odstíny nebo výrazné leopardí či zebří vzory, které představují nejmodernější pojetí kousků z umělé kožešiny.
Slibné vyhlídky do budoucnosti
Budoucnost umělé kožešiny vypadá slibně. Dochází totiž k neustálému vývoji, pokud jde o kvalitu, trvanlivost a napodobování pravé kožešiny. S rostoucí poptávkou po výrobcích šetrných ke zvířatům a životnímu prostředí se syntetická kožešina stává mezi spotřebiteli a návrháři stále oblíbenější. To je zase hnací silou inovací v oblasti syntetických vláken, které vedou k vývoji nových materiálů a výrobních metod, díky kterým je syntetická kožešina ještě realističtější a všestrannější.
$content$