Není žádným tajemstvím, že módní průmysl má negativní vliv na životní prostředí. Projevuje se nadměrným chemickým znečištěním či neudržitelnými materiály, které se na skládkách rozkládají po staletí. Stále více se však prosazují ekologičtější postupy. Jaké ekologické materiály existují a proč jsou tyto volby k planetě šetrnější?
Proč kupovat ekologické látky a materiály?
Volba ekologických látek je jednoduchým, ale účinným způsobem, jak snížit vlastní uhlíkovou stopu. Pokud byste si rádi vytvořili udržitelnější šatník, jsou právě tyto látky, prvním krokem.
Snížení dopadu na životní prostředí
Ekologicky šetrné materiály se obvykle vyrábí udržitelnějšími postupy, při nichž se využívá méně zdrojů, vzniká méně odpadu a minimalizuje se znečištění.
Biologický rozklad
Mnoha látkám na bázi ropy trvá rozklad na skládkách celá staletí. Navíc se při něm uvolňuje obrovské množství oxidu uhličitého jako vedlejšího produktu, což přispívá ke globálnímu oteplování.
Menší riziko zdravotních problémů
Mnoho tkanin je ošetřeno škodlivými chemikáliemi, které se mohou kůží vstřebávat do těla a způsobovat zdravotní problémy. Ekologické materiály tyto toxické látky a chemikálie neobsahují.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: JAKÁ JE BUDOUCNOST MÓDNÍHO PRŮMYSLU? MOŽNÁ UDRŽITELNÁ DÍKY OBLEČENÍ Z HUB, JABLEK NEBO KOPŘIV
Kterým látkám a materiálům se vyhnout?
Všem neekologickým materiálům se nelze vyhnout vždy a pravděpodobně se ve vašem šatníku někdy objeví. Například plavky a sportovní oblečení se často vyrábí ze syntetických materiálů, aby byly odolné vůči vodě a potu. V takovém případě je nejlepší co nejvíce omezit nákup nových výrobků – například nakupovat oblečení z druhé ruky, aby se alespoň snížil dopad masové výroby.
Polyester
Výroba polyesteru, který se získává z ropy, spotřebovává obrovské množství energie a uvolňuje škodlivé skleníkové plyny. Rozklad polyesteru na skládkách může trvat až 200 let, čímž se do atmosféry uvolňuje ještě více oxidu uhličitého.
Nylon
Nylon je syntetické vlákno získané z petrochemických látek jako polyester, jehož výroba je náročná na zdroje a energii. Přispívá ke znečišťování životního prostředí, protože se z něj uvolňují mikrovlákna plastů, která končí v řekách a oceánech.
Umělé hedvábí (viskóza)
Přestože se umělé hedvábí vyrábí z dřevní buničiny, při jeho výrobě se často ve velkém rozsahu odlesňuje a chemicky zpracovává. Výrobky z něj také často vyžadují velké množství toxických barviv a chemikálií pro konečnou úpravu, takže jsou škodlivé pro pokožku, a tedy i zdraví.
Bavlna
Při konvenčním pěstování bavlny se ve velké míře používají pesticidy a syntetická hnojiva, která poškozují životní prostředí a ovlivňují ekosystémy.
Kůže a kožešina
Někteří výrobci vyrábí kůže a kožešiny nuceným chovem a odchytem zvířat. Vedle krutého zacházení s nimi se na výrobu spotřebuje velké množství vody a zpracovává se mnoho toxických chemikálií.
Jaké látky hledat při nákupu oblečení?
Organický len
Organický len je častou oblíbenou udržitelnou látkou. Len se pěstuje a používá již po staletí. Vyrábí se z rostliny, která vyžaduje minimum vody a pesticidů. Roste dokonce i v nekvalitní půdě, takže jej lze pěstovat tam, kde jiné plodiny ne. Kromě toho se k výrobě používá každá část rostliny, což výrazně snižuje množství odpadu. Len je pevný, prodyšný a plně biologicky odbouratelný. Je lehký a vzdušný a odolává vysokým teplotám. To znamená, že dokáže absorbovat vlhkost, aniž by zadržoval bakterie. Kromě toho je len přirozeně hypoalergenní, takže je bezpečnou volbou pro osoby s citlivou pokožkou.
Kdysi se len považoval pouze za letní volbu kvůli svým vlastnostem odvádějícím vlhkost, ale dnes mnoho firem začíná používat len i pro celoroční oblečení. Je tak módní volbou také pro zimu a skvěle se kombinuje s kašmírem, úplety a sametem.
Organické konopí
Konopí je všestranná udržitelná tkanina, která se těší stále větší oblibě při každodenním nošení. Je totiž ideálním doplňkem šatníku, protože v zimě zahřeje a v létě ochladí, a čím více ho perete, tím je měkčí. Konopí roste po celém světě, a to rychle. Ve srovnání s jinými materiály vyžaduje málo vody a méně pesticidů. Dokonce přirozeně hnojí půdu, ve které roste, čímž zlepšuje životní prostředí, protože snižuje potřebu syntetických hnojiv.
Konopí se používá k výrobě lehkých splývavých kusů. Má přírodní zemitou strukturu, a přesto vypadá elegantně.
Recyklovaná nebo bio bavlna
Bavlna je jednou z nejrozšířenějších tkanin na světě. Běžná bavlna však patří k plodinám, které jsou nejnáročnější na vodu a chemické látky. Ekologická bavlna je alternativou s nižším dopadem, protože se při jejím pěstování nepoužívají škodlivé pesticidy. Další skvělou možností je recyklovaná nebo upcyklovaná bavlna, která využívá bavlněný odpad po spotřebě nebo z průmyslové výroby. Recyklovaná bavlna má menší dopad než organická a konvenční bavlna, protože využívá látku, která by jinak byla vyhozena.
Tencel (Lyocell)
Tencel je regenerované celulózové vlákno vyrobené z dřevní buničiny pocházející z udržitelných zdrojů, především z eukalyptu a buku. Stal se oblíbenou volbou mnoha značek udržitelného oblečení. Ve srovnání s jinými tkaninami na bázi dřeva navíc minimalizuje odlesňování, protože pochází ze zodpovědně obhospodařovaných lesů s rychle rostoucími stromy. Tencel je biologicky odbouratelný, takže nepřispívá ke skládkování odpadu.
Tencel je neuvěřitelně odolná a všestranná tkanina. Může se lišit strukturou a tloušťkou, takže je použitelný pro různé typy oděvů – od šatů až po spodní prádlo. Má antibakteriální vlastnosti a odvádí vlhkost.
Econyl nebo Bananatex
Econyl a Bananatex jsou látky vyráběny společnostmi, které se snaží nabízet udržitelné alternativy k běžným textiliím. Zatím nejsou tak populární, ale stojí za zvážení, pokud chcete nakupovat udržitelnější materiály.
Econyl, vytvořený italskou značkou Aquafil, je vysoce kvalitní příze získaná ze syntetického odpadu, jako jsou průmyslové plasty, odpadní tkaniny a rybářské sítě. Spotřebuje méně vody a odpadu než běžný nylon a nabízí mnoho výhod. Přestože často obsahuje mikrovlákna, která jsou škodlivá pro životní prostředí, jedná se o možnost s menším dopadem.
Bananatex, který uvedla na trh švýcarská značka QWSTION, se vyrábí výhradně z banánovníků. Banánovník je soběstačný a nepotřebuje žádné pesticidy, hnojiva ani vodu navíc. Bananatex získal řadu ocenění za udržitelnost, například Green Product Award 2019, German Sustainability Award Design 2021 a zlatý certifikát Cradle to Cradle.
Vlna
Vlna je známá pro svou hřejivost a pohodlí. Jde o přírodní vlákno, a protože ovce neustále rostou, je vlna obnovitelná a cenově dostupná. Také je biologicky odbouratelná, takže se na konci svého životního cyklu přirozeně rozloží. Je však důležité hledat udržitelnou vlnu. Pokud je to možné, sáhněte po recyklované vlně nebo nakupujte u ekologicky šetrných značek. Alternativou je vlna z alpaky, což je měkký a luxusní materiál.
Vlna je dostatečně hřejivá i v těch nejchladnějších zimách a kvalitní vlněné oblečení vydrží dlouhá léta. Nadčasovost vlny znamená, že můžete investovat do jednoho vlněného kabátu nebo svetru, a ten se stane dlouholetým základem vašeho šatníku.
Korek
Korková tkanina je ekologický materiál vyrobený z kůry korkového dubu. Korek lze sklízet bez poškození stromu, dokonce nutí kůru k opětovnému růstu a při jeho těžbě a zpracování nevzniká žádný odpad. Korkový šrot se totiž často používá v jiných průmyslových odvětvích a lze jej kompostovat. Korkovou tkaninu lze použít pro výrobu mnoha módních kousků – od kabelek přes boty až po oblečení. Často se používá ve spojení s jinými materiály jako bavlna, len nebo konopí.
Zdroj: Britannica, ResearchGate, Wikipedia
$content$