Ať už nakupujete oblečení online, nebo v obchodních centrech, pravděpodobně narážíte stále na stejné materiály – polyester, bavlna, nylon, vlna, kůže… Kolikrát jste ale narazili na oděv vyrobený z ananasu, kaktusu či banánu? A co oblečení z hub nebo mořských řas? Možná jste se s žádnou z těchto látek nikdy nesetkali, ale stále více značek je začíná používat. Které inovativní tkaniny mohou přispět k větší udržitelnosti módního průmyslu?
Proč jsou tyto materiály udržitelnější?
Mnohé z těchto materiálů se vyrábí z vedlejších produktů, což znamená, že z výrobků, které by již byly vyřazeny, se vyrábějí zcela nové tkaniny. Tím se snižuje množství odpadu, nezvyšuje se poptávka po nových zdrojích a celkový výrobní proces je šetrnější k planetě.
Inovativní látky a materiály pro větší udržitelnost v módním průmyslu
Jablečná kůže
Jablečná kůže je biologický materiál vyráběný z vedlejších produktů z jablek. Tyto vedlejší produkty obsahují celulózu, která je skvělá pro výrobu nových látek. Jablečné slupky se drtí na prášek a po zpracování se kombinují se syntetickým materiálem – polyuretanem. Konečným výsledkem je pak jablečná kůže, která je měkká a odolná a ve srovnání s hovězí kůží má mnohem nižší ekologickou stopu. Často se používá k výrobě obuvi a drobných doplňků jako peněženky nebo kabelky.
Kůže z listů
Listová kůže je rostlinná alternativa kůže vyrobené z listů stromů – obvykle z listů teaku. Je pevná a voděodolná a má přírodní vzor listů, který ji činí jedinečnou. K výrobě listové kůže se sbírají spadané listy, které se namočí ve vodě, obarví a položí na sebe, aby uschly. Proces sušení je spojí dohromady a vznikne velký listový materiál, který se následně spojí s bavlněnou tkaninou. Vyrábějí se z nich peněženky, tašky i deníky.
Vegea
Vegea, známá také jako vinná kůže, je materiál vyrobený ze zbytků hroznových slupek z výroby vína nebo rostlinných olejů. K výrobě se nejprve vysuší hroznové výlisky z hroznových slupek, stopek a semen a poté se spojí s rostlinným olejem a polyuretanem na vodní bázi. Z této směsi vznikne materiál, který se potahuje do tkaniny. Vegeu používají značky jako Ganni a Pangaia.
Houbová kůže
Mylo neboli houbová kůže je veganskou alternativou kůže, která se vyrábí z mycelia, což je podzemní kořenový systém hub. Mylo je měkké a odolné, takže je ideální pro použití v módním průmyslu. Stella McCartney nedávno uvedla na trh top a kalhoty, které jsou vůbec prvními oděvy vyrobenými z tohoto materiálu.
Piñatex
Ananasová kůže neboli Piñatex je přírodní tkanina vyrobená z vláken ananasových listů. Při sklizni ananasu se sbírají jeho listy a dlouhá vlákna se extrahují pomocí strojů. Po vyprání se vlákna vysuší a projdou procesem čištění. Vlákna z ananasových listů se smíchají s polymléčnou kyselinou na bázi kukuřice a vytvoří se z nich síťovina. Ta se nakonec obarví a potáhne polyuretanovou pryskyřicí, aby byla odolnější a nepromokavá. Piñatex nyní používá více než 1 000 značek.
Vlákno z kopřiv
Kopřivové vlákno se používalo již v době bronzové. Oděvy z kopřiv jsou udržitelnější než oděvy z bavlny, protože kopřivy potřebují k růstu méně vody a pesticidů. Značka Pangaia má celou kolekci džínů vyrobenou z divokých himálajských kopřiv.
Vlákno z pomeranče
Věděli jste, že na celém světě se ročně vyprodukuje přibližně 120 milionů tun citrusového odpadu? Italská společnost Orange Fiber se rozhodla s tím něco udělat a vytvořila udržitelnou látku z vedlejších produktů pomerančové šťávy. A luxusní značka Salvatore Ferragamo uvedla v roce 2017 na trh kapslovou kolekci dámského oblečení vyrobeného z vedlejších produktů citrusů.
Kaktusová kůže
Kaktusy jsou úžasné rostliny a lze z nich vyrábět také udržitelné tkaniny. Potřebují ke svému růstu velmi málo vody a není třeba je uměle zavlažovat ani používat pesticidy. Po odříznutí se jejich listy rozdrtí a několik dní suší. Poté se smíchají s netoxickými chemikáliemi, a nakonec se připevní na podložku.
ECONYL®
ECONYL® je udržitelná tkanina vyrobená z recyklované nylonové příze z rybářských sítí. Nylon je recyklován zpět do své původní podoby a poté zpracován.
Materiál na bázi řas
V posledních letech různé společnosti způsobily revoluci v módním průmyslu tím, že vyvinuly látky a barviva z řas. Řasy se pěstují ve vnitřních prostorách pomocí solární energie a mořské vody. Výrobní proces je energeticky efektivní a nepoužívá nebezpečné chemikálie. Mezi značky, které ve svých výrobcích používají řasy, paří Hylo Athletics, Dr.Scholl’s Shoes nebo Pangaia.
Lyocell (Tencel)
Lyocell je druh umělého hedvábí, který v posledních letech získává na popularitě. Existují různé druhy lyocellu, ale nejznámějším je Tencel. Ten se vyrábí z eukalyptových stromů. Vlákna se sklízejí a suší. Poté se chemicky ošetří a spřádají do příze.
Banánové vlákno
Banánové vlákno je ekologická tkanina, která se pomalu, ale jistě dostává do módního průmyslu. Vyrábí se ze stonků banánovníku.
Lotosová tkanina
Lotosová tkanina z lotosového květu vypadá jako směs hedvábí a lnu. Je prodyšná a odolná, ideální pro oblečení a doplňky. Je také měkká na dotek a odolná proti skvrnám.
Kůže z manga
Plody manga se zbaví semen a rozdrtí. Poté se smíchají s polyuretanem na vodní bázi a směs se nalije do velkých van. Celý proces je šetrný k životnímu prostředí a vzniká při něm houževnatý materiál podobný kůži – mangová kůže.
Biologicky vyrobená kůže
Biologicky vyráběná kůže vytvořená společností Modern Meadow je jedním z nejzajímavějších materiálů. Unikátní materiál je vyroben z kolagenu a výsledek je velmi podobný hovězí kůži. Je však mnohem pevnější, tenčí a udržitelnější. Biologicky vyráběná kůže zatím není k dispozici na trhu, ale její budoucnost vypadá slibně.
Co si myslíte o těchto nových materiálech? Mají v módním průmyslu budoucnost?
Zdroj: theprettyplaneteer.com, maake.com
$content$