Středa 22.05.2024
Trendem podzimu je károvaná sukně! Kde se vůbec vzala?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FASHION

Trendem podzimu je károvaná sukně! Kde se vůbec vzala?

Hitem podzimu se znovu stává károvaná sukně, kterou mnozí z nás mají zafixovanou jako neodmyslitelný doplněk podzimního outfitu. Odkud ale vůbec károvaná sukně pochází a z jakého materiálu se šije? Víme vše potřebné!

Odkud károvaná sukně pochází?

Károvaná sukně má svůj původ v tradičním skotském oděvu, a to kiltu. Kilt bývá nejčastěji vyroben z tartanu. Jedná se o vzor tvořený zkříženými vodorovnými a svislými pruhy ve více barvách. Původně se vyráběl z tkané látky, ale nyní se používají i další materiály.

Abychom ale nepřeskakovali. Co je vlastně kilt? Kilt je pánská sukně v délce ke kolenům se záhyby v zadní části. Poprvé ho začali nosit muži a chlapci na skotské vysočině v 16. století. Obvykle je zhotoven z jednoho kusu látky, která se ovíjí a zapíná na boku. Od 19. století je spojován s širší kulturou Skotska – obecně nebo s keltským, přesněji gaelským, dědictvím ve vzdálenějších oblastech.

Dnes se skotský kilt nejčastěji nosí při slavnostních příležitostech nebo na horalských hrách a sportovních akcích. Byl však přizpůsoben i běžnější módě a je k vidění na přehlídkových molech po celém světě.

Co přesně je tartan?

Tartan má starobylou historii. Nejstarší známý skotský tartan lze datovat do 3. nebo 4. století našeho letopočtu. V jiných částech světa byly tartanové látky nalezeny přibližně 3 tisíce let před naším letopočtem. Prakticky všude, kde se tkaly látky, vytvářeli lidé tartanové vzory. Pouze ve Skotsku jim však byl přisouzen takový kulturní význam. Proč ale?

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Původně neměly tartanové vzory žádná jména ani symbolický význam. Všechny tartanové látky se tkaly ručně a obvykle se dodávaly na místě. I když mohlo být pravdou, že některé barvy nebo motivy vzorů byly v některých oblastech častější než v jiných, žádný regulovaný nebo definovaný systém „klanových tartanů“ nikdy neexistoval. Tartan obecně se však stal ve skotské horalské kultuře velmi oblíbeným. 

V mnoha zemích se dnes vzor propletených pruhů nazývaný tartan často mylně označuje jako „kostkovaný“. Plédy se nejčastěji vyráběly z tartanové látky, a tak je záměna obou termínů pochopitelná. Tartan označuje vzor vzájemně se prolínajících pruhů nebo jakékoli zobrazení takového tkaného vzoru v jiných médiích, a to buď tištěné, malované nebo jinak ztvárněné.

Károvaná sukně hitem podzimu

K podzimu pochopitelně patří hřejivý a příjemný materiál. A přesně to nabízejí vlněné tartanové sukně, na které můžete narazit v několika barevných paletách než jen v klasické červené kostce. V nabídce jsou dnes také zelenomodré kostkované košile připomínající školní uniformy nebo khaki-bílo-červené verze, které nabízejí o něco méně živé barvy. Dokonce se objevují i sukně v ikonické žluté barvě Clueless. Ať už si vyberete kteroukoli z nich, všechny se budou dobře kombinovat s podzimními botami Chelsea a hrubým úpletem nebo rolákem neutrální barvy.

Už máte svou károvanou sukni?

Napsat komentář