Kolikrát se vám už stalo, že jste si koupili oblečení, které nakonec skončilo zapomenuté na dně skříně? Kolik peněz, času a nervů jste už investovali do kousků, které vám nedělají radost? Existuje několik opakujících se chyb, kterých se při nakupování oblečení dopouštíme a kvůli kterým pak nákupu často litujeme.
Oblečení, do kterého se musíte „vejít“
Ano, s oversized kousky se dá často pracovat a mnoho z nás miluje volná trička a tílka. Problém však může nastat, když je nám oblečení příliš malé. Nemusíte okamžitě vyhodit všechny kousky, které už máte a momentálně vám nesedí. Pokud jste náchylní k váhovým výkyvům, budete rádi, když budete mít po ruce i oblečení o číslo menší. Nic, co vám nesedí, však nenakupujte. Nic, co je příliš velké nebo příliš malé. Život je totiž příliš krátký na to, abychom se trápili v nepohodlných věcech. Oblečení by mělo sedět vám, ne vy jemu.
Pokud máte ve skříni kousky, které jsou vám aktuálně malé, zabalte je do krabice. Není nic horšího, než když vám ve skříni visí věci, na které se neustále díváte a které vám připomínají, že je právě teď nemůžete nosit. Navíc zabírají místo a snižují přehlednost. Krabici s kousky, které se možná jednou do vašeho šatníku vrátí, odložte a až se vám podaří zhubnout nebo přibrat, budete mít motivaci ji otevřít, vyzkoušet si své staré oblíbené oblečení a s radostí ho opět pověsit do skříně.
Střih neodpovídající postavě
Některé kousky oblečení zkrátka nejsou šité na míru vaší postavě. Možná jsou určeny pro někoho, kdo má kratší trup, delší nohy, větší poprsí… Oblečení se vyrábí masově a je logické, že při tolika různých typech postav vám mnoho kousků dokonale nesedne. A není to vaše chyba, je to chyba střihu a rozměrů, podle kterých byly vyrobeny. Proto se při nákupu nového oblečení ujistěte, že vám daný kousek opravdu sedí.
Tip: Zkoušejte různé značky a zjistěte, které vyrábějí oblečení ve střizích, které vám nejvíce vyhovují. Když budete vědět, že vám určitá značka většinou sedí, snížíte tím frustraci a zároveň zvýšíte šanci na úspěšný nákup.

Nesprávné basic kousky
I když se říká, že basic kousky by měly být základem každého šatníku, aby byl dobře kombinovatelný, všechny basic kousky nejsou těmi pravými úplně pro každého. Neřiďte se proto tím, co nosí ostatní, ale zaměřte se na to, co nosíte pravidelně a v čem se cítíte dobře vy sami. Možná dáváte přednost topům s výstřihem, nebo naopak bez výstřihu. Důležité je, abyste se v oblečení cítili pohodlně a sebevědomě a aby oblečení vyhovovalo vašemu osobnímu stylu a potřebám.
Nepohodlné boty
Boty mohou vypadat úžasně a pozvednout celý outfit, anebo taky ne. Zkoušení bot může být často složité a pár kroků po obchodě nemusí odpovídat běhání po městě, obzvlášť pokud nemáte standardní konfekční velikost, ale přesto se vynasnažte nenosit boty, ve kterých se necítíte pohodlně. Netrestejte se nepohodlnými botami nebo příliš vysokými podpatky, ve kterých si nejste jistí.
Nevhodné materiály
Každý z nás dává přednost jiným materiálům. Pokud ještě nevíte, které jsou vaše oblíbené, podívejte se na štítky na oblečení, které nosíte nejraději. Jestliže vás něco škrábe nebo to není příjemné na dotek, nechte to v obchodě. Ani doma se to totiž nezmění. Střih může být skvělý, kousek vám může lichotit, ale pokud se v něm necítíte dobře i z hlediska materiálu, nic na tom nezměníte. Dávejte přednost přírodním materiálům jako bavlna, len nebo hedvábí, které jsou prodyšné a příjemné – v zimě hřejí a v létě chladí.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: NEJEN DIDEROTŮV EFEKT OVLIVŇUJE NAŠE NÁKUPNÍ CHOVÁNÍ, NEMUSÍTE MU VŠAK PODLEHNOUT

Oblečení, které si vyčítáte
To, co mnozí z nás přehlížejí, je oblečení, které nám způsobuje špatné svědomí. Například kousek, který byl příliš drahý. Možná jste si chtěli dopřát něco výjimečného, například drahou kabelku, a teď vám leží ve skříni, protože se bojíte, že ji zničíte. Váš šatník ale není muzeum a pocit, že něco jen vlastníte, vám radost nepřinese. Jsou to „mrtvé“ kousky, a pokud se je bojíte nosit nebo je neumíte správně poskládat do outfitu, vyhoďte je a udělejte si ve skříni místo pro oblečení, které budete nosit rádi.
Oblečení do vysněného šatníku
Na sociálních sítích vídáme lidi, kteří nosí úžasné outfity, a často máme pocit, že bychom chtěli nosit to stejné oblečení. Pokud ale nepracujete v kanceláři a na koktejlové večírky chodíte jen zřídka, zkrátka pokud nemáte podobný životní styl jako daný člověk, budou vám tyto outfity zbytečně viset ve skříni.
Při nakupování myslete na to, jak a kdy budete daný kousek nosit. Před koupí se zamyslete nad svým životním stylem a zaměřte se na oblečení, které vyhovuje vašim každodenním potřebám. Pokud chcete experimentovat s novým stylem, začněte s jedním kouskem a zjistěte, zda se v něm cítíte dobře.
Samozřejmě, že i vkus a život se někdy mění, a pokud nemáte ve skříni ani jedny šaty, ale chtěli byste je v létě nosit, je naprosto v pořádku si nějaké koupit a jen si je vyzkoušet. V takovém případě by ale možná bylo rozumné koupit si nejdříve jedny šaty, a ne deset najednou.
Oblečení vyžadující zvláštní péči
Jste ochotni prát věci ručně či je nosit je do čistírny, nebo jste spíše typ, který hodí všechno najednou do pračky? Při nakupování si všímejte štítků s údaji o péči a zvažte, zda jste ochotni věnovat danému kousku to, co potřebuje. Pokud ne, vyberte si raději něco, co je nenáročné na údržbu.
Impulzivní nákupy pod vlivem trendů
Často se stává, že máme pocit, že něco „nutně” potřebujeme. Najednou máme pocit, že musíme mít například žluté tričko. Většinou se ale jedná o impulzivní nákup ovlivněný aktuálními trendy. Udělejte si seznam přání a dejte si čas na rozmyšlenou. Pokud po dané věci budete toužit i po měsíci, kupte si ji. Vyhnete se tak zbytečným nákupům a trendy oblečení, které skončí na dně vaší skříně.
Zdroj: Autorský text
$content$
Good https://shorturl.fm/j3kEj