Čtvrtek 03.04.2025
V kurzu jsou svetry z materiálu, který je nazýván také diamantovým vláknem
Foto: Pexels
FASHION

V kurzu jsou svetry z materiálu, který je nazýván také diamantovým vláknem

Každý podzim a zimu se většina lidí snaží ve svých outfitech co nejvíce využívat textury a vrstvení. K tomu letos může dopomoct trend mohérových svetrů, které se vrací ve velkém stylu. Proč byste si nějaký měli pořídit i vy?

Co je mohér?

Mohér je měkká vlna, která pochází ze srsti angorské kozy. Někteří ho nazývají diamantovým vláknem, protože se vyznačuje výrazným leskem a třpytem. Průměr vlákna se zvyšuje se stářím kozy. Tenčí vlákna se používají spíše na oděvy jako svetry, zatímco silnější a hrubší vlákna na koberce, čalounění, závěsy a svrchní oděvy. Mohér je dražší než běžná ovčí vlna, protože jeho výrobní proces je náročnější, a proto je považován za luxusní materiál, podobně jako kašmír nebo angora.

Mohér ušel dlouhou cestu

Mohér, který je považován za jedno z nejstarších textilních vláken, pochází z hor Tibetu, kde původně žila angorská koza. Ta byla v 16. století dovezena do Turecka, respektive do provincie Ankara, odkud také vzešlo její rodové jméno. Angorské kozy se chovaly téměř výhradně v Ankaře až do roku 1849, kdy byla jedna koza darována americkému bavlnáři za jeho služby při pěstování bavlny v Turecku.

V současné době se mohérový průmysl soustřeďuje kolem Jihoafrické republiky, která je spolu s Argentinou, Tureckem a americkým státem Texas největším chovatelem angorských koz a vývozcem mohéru. V menší míře mohér produkují a vyváží také Austrálie a Nový Zéland.

Mohér pravděpodobně nejlépe znáte z ošuntělých svetrů, které nosil Kurt Cobain v 90. letech. Ty byly pravděpodobně vyrobeny již o 30 let dříve. A v intervalu přesném jako hodiny se nyní, o 30 let později, mohérové svetry vrací.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: PONČA A PELERÍNY HITEM PODZIMU: NAUČTE SE JE NOSIT JAKO MÓDNÍ IKONY

Jak na styling mohérových svetrů?

Kombinace s elegantními kalhotami

Nejzřetelnějším způsobem, jak stylizovat mohérový svetr, je kombinovat ho se společenskými kalhotami. To vytvoří outfit, který je nepopiratelně elegantní, a zároveň pohodlně splňuje požadavky na kancelářský oděv. Pro klasický, léty prověřený vzhled, zvolte černé nebo tmavě modré společenské kalhoty. Tyto barvy nabízí čistou uhlazenou siluetu, která umožní mohérovému svetru dostat se do centra pozornosti. Pokud preferujete odvážnější look, můžete vyzkoušet také světlejší nebo vzorované kalhoty. Jen nezapomeňte na jednoduchý zbytek vzhledu.

Dlouhý svetr a šála

Pokud býváte v chladnějším prostředí, je stylovou volbou, která vás zahřeje, vrstvení mohérového svetru s dlouhým kardiganem nebo šálou. Nejenže to dodá vašemu outfitu luxusní hloubku, ale také budete zažívat skvělý pocit na kůži. Pokud jde o zbytek oblečení, držte se neutrálních barev. Vrstvení kombinujte s béžovými nebo šedými kalhotami a vzhled zakončete hnědými nebo černými botami.

Párování mohérového svetru s košilí

Když pod mohérový svetr přidáte košili, vytvoříte elegantní vzhled, který se skvěle hodí do kanceláře. Ideální je košile v bílé nebo jakémkoliv světlém odstínu, která bude pěkně kontrastovat s nadýchanou strukturou mohéru. Pro co nejlichotivější vzhled zvolte košili s límečkem. Ten bude vykukovat zpod svetru a dodá outfitu další prvek.

Nezapomínejte na doplňky

Doplňky mohou pomoci celý vzhled ucelit. K mohérovým svetrům se nejlépe hodí jednoduché a minimalistické doplňky, protože nekonkurují jejich textuře. Vyzkoušejte jemné náušnice, výrazné hodinky nebo tenký pásek, který zdůrazní pas. Nezapomeňte, že mohérový svetr je výrazným kouskem sám o sobě. Cílem doplňků by mělo být jemné zvýraznění outfitu, nikoliv jeho přehlcení.

Jak se o mohér správně starat?

Dejte si pozor při praní

Všechny mohérové oděvy by se měly prát v ruce a sušit naplocho. Mohér by se neměl prát v pračce ani sušit v sušičce, protože by došlo k poškození vláken. Jde tedy o kousek, který vyžaduje trochu více úsilí. To se ale vyplatí, protože si mohér zachová svůj vzhled a schopnost dodat při nošení příjemný pocit.

Jak postupovat při praní mohéru

  1. Používejte také specializovaný prací prostředek na pleteniny. Ideální prací prostředek na mohér by měl mít neutrální pH. Většina pracích prostředků je zásaditá, protože pomáhá odstraňovat mastnotu a nečistoty, ale zásaditost může poškodit přírodní vlákna. Volte prací prostředek s pH 7-8.
  2. Ponořte mohérový svetr do vody a jemně ji promíchejte, aby se prací prostředek rozptýlil. Několik minut oděv masírujte rukama.
  3. Naplňte umyvadlo novou vodou a vypláchněte ze svetru veškerý přípravek. Následně ho jemně přitlačte na stěny umyvadla, abyste odstranili přebytečnou vodu. Neždímejte svetr příliš hrubě, protože by mohlo dojít k jeho deformaci.
  4. Nejdůležitější je položit mohérový svetr naplocho, aby uschnul v původním tvaru. Je důležité, abyste oděv nevěšeli, protože by se roztáhl.

Tip: Oděvy z přírodních vláken jako mohér mohou po vyprání vypadat jinak, proto je můžete jemně vykartáčovat kartáčem na oblečení s pevnými štětinami, abyste jim vrátili původní kouzlo. Kartáčujte směrem dolů.

Správně mohér skladujte

Pro péči o mohérové pleteniny je důležité vyhnout se věšení, protože by se mohly vytahat. Nejvhodnější je kousek složit a uložit do prodyšného pytle na oděvy nebo do zásuvky, aby byl chráněn před moly a prachem. Kromě toho se doporučuje skladování na chladném a suchém místě mimo dosah přímého slunečního záření, aby se zachovala kvalita a dlouhá životnost.


Zdroj: Glamour, MasterClass, Oervoer

Napsat komentář