Neděle 14.07.2024
5 tipů na knihy s LGBT tematikou, které vás chytnou za srdce: Oba na konci zemřou i příběh podle skutečné události
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

5 tipů na knihy s LGBT tematikou, které vás chytnou za srdce: Oba na konci zemřou i příběh podle skutečné události

Máte srdce knihomola a neustále rozšiřujete svou sbírku knih? Jste rádi za každý nový knižní tip a o knížkách byste si mohli povídat celé hodiny? Přidejte si na police své knihovny také tituly, jejichž ústředním motivem je LGBT komunita. Které vybrat?

Adam Silvera – Oba na konci zemřou

Pokud nemáte rádi překvapení, sáhněte po knize amerického autora Adama Silvery. Jeho Oba na konci zemřou je díky svému názvu spoilerem sama o sobě. O co se v knize jedná a proč ji budete hltat stránku po stránce?

Život neexistuje bez smrti a láska bez ztráty. Zdá se vám tato věta nesmyslná? Po přečtení knihy Oba na konci zemřou ve vás bude ještě dlouho rezonovat a na život se možná začnete dívat rochu jinak. Mateo a Rufus jsou dva kluci, kteří se neznají, ale jednoho dne po půlnoci je spojí stejný osud – oba zjistí, že tento den bude jejich posledním. Právě rozsudek smrti je svede dohromady a oni se společně vydají na své poslední dobrodružství.

Protože kniha měla u čtenářů ohromně vřelé přijetí, vydal Adam Silvera také prequel s názvem První, kdo na konci zemře. V něm se čtenáři objeví ve světě, kde je poprvé spuštěna ona záhadná a obávaná Hodina smrti, která vás ve váš poslední den kontaktuje. Příběh opět pojednává o dvou klucích, ale zápletka se mírně liší a možná je i mnohem emotivnější a rozpláčete se již po pár stránkách.

David Levithan – Den co den

Představte si, že se každý den probudíte v jiném těle a každý den tak prožijete život někoho jiného. Právě to je zápletkou knihy Den co den od Davida Levithana. Život s tímto prokletím je těžký, protože v podstatě neexistujete. Jste pouze duše bez těla a každý den se snažíte v těle daného člověka neupozornit na to, že jste někdo úplně jiný. Jenže problém nastane ve chvíli, kdy se zamilujete. Co byste byli ochotni udělat pro lásku? 

Kniha je ukázkou toho, že nezáleží na tom, jak vypadáme, ale na tom, jací jsme. V případě, že vás zaujme a budete si chtít její příběh prožít znovu, ale z druhé strany, můžete. David Levithan totiž vydal také knihu Ještě jeden den. Ta je psaná z pohledu dívky Rhiannon, do které se hrdina či hrdinka knihy Den co den po uši zamiluje.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: INSPIRUJTE SE KNIHAMI, KTERÉ JSOU PŘÍLIŠ DOBRÉ NA TO, ABY BYLY VE VAŠÍ KNIHOVNĚ

Fotografie: Pexels (pexels.com)

David Ebershoff – Dánská dívka

Jednoho dne se Greta zeptá manžela, zda by jí mohl s něčím pomoci. Protože Gretě nedorazila na sezení modelka, potřebuje, aby ji zastoupil její manžel, rovněž malíř, Einar Wegener. Ten si ovšem díky tomu něco uvědomí. A toto zjištění obrátí vzhůru nohama nejen jeho život, ale také život jeho manželky.

Einar totiž není muž, ale žena. Ve chvíli, kdy si to poprvé přizná, se začne odvíjet příběh, na jehož konci je šťastná dánská trans žena Lili Elbe. Protože se ale příběh Einara/Lili odehrává ve 20. letech, kdy lidé, kteří se cítili jako zajatci svého těla, končili v ústavech pro choromyslné, nebude cesta za vysněným životem snadná. 

Pokud vám je jméno Lili Elbe povědomé, máte výborné znalosti. Děj knihy Dánská dívka totiž vychází ze skutečných událostí. 

Theo Addair – Muffin a čaj

Na seznamu nechybí ani Čech Theo Addair, autor knihy Muffin a čaj. V té se potkávají spolužáci Daniel a Kit, kteří jsou skutečnými protiklady. Jeden je introvertní, pořádkumilovný a excelentní student. Druhý je bohémský umělec, bordelář a mluví dřív, než myslí. 

To, že mezi nimi vznikne přátelství, které postupně začne přerůstat v něco hlubšího, je zpočátku velmi nepravděpodobné. Jenže muffin a čaj dokáží zázraky. A jestliže vám po dočtení budou Daniel a Kit chybět, můžete rovnou navázat čtením druhého dílu Spiklenci a koláčky

Kol. autorů – Všechny barvy duhy

Jedenáct českých autorů, mezi nimi i Theo Addair, Lucie Zelinková či Karolína Skácelová, společnými silami vytvořili knihu s nepřehlédnutelnou barevnou obálkou příhodně pojmenovanou Všechny barvy duhy. V té se mohou čtenáři ponořit do 11 povídek o odvaze, přátelství, prvních láskách i odhodlání být skutečně sám sebou. 

Již podle názvu knížky je jasné, že náměty young adult povídek souvisí s queer tématy. V knize se tak vyskytuje homosexualita, coming out, nebinarita, asexualita i transgender. 

Nejste zrovna vášniví čtenáři, ale některé příběhy vás zaujaly? Knihy Den co den a Dánská dívka byly rovněž zfilmovány. Prožitek z filmů ale bude o to lepší, když se nejprve ponoříte do knižní předlohy. Kterou knihou začnete?


Zdroj: databazeknih.cz

Napsat komentář