Neděle 21 duben, 2024
Co je „contemporary art“ a proč je tento druh umění tak oblíbený?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

Co je „contemporary art“ a proč je tento druh umění tak oblíbený?

Contemporary art neboli Současné umění je umělecké hnutí, které patří do aktuální doby. Přesněji řečeno se čítá od poloviny 21. století po současnost. Tato hranice ale není přesně dána. O čem tento druh umění ale je?

Kde se skutečně vzalo současné umění?

Jedna z teorií, odkud vzešlo současné umění, se datuje k historickému zlomu v roce 1989, kdy došlo k pádu Berlínské zdi a protestům na náměstí Nebeského klidu. V následujících desetiletích nastala exploze nových forem digitálních médií a telekomunikací, které radikálně globalizovaly svět a urychlily pohyb zboží, informací a řadě lidem umožnily cestovat.

Současní umělci na tento zlom reagovali prostřednictvím umění nových médií, velkoplošného videa, děl na obrazovce, instalací, robotiky, performance a interaktivních uměleckých děl. Vytvořili také inovativní kombinace tradičních a současných médií. Současné umění je také definováno řadou nových platforem pro vnímání umění, včetně internetu a sociálních médií.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

O čem přesně je současné umění?

Současné umění jako odraz současnosti

Současní umělci jsou schopni vyprávět o našem světě a o nás samých poetickým a dechberoucím způsobem. Způsobem, který bychom si nikdy nedokázali představit. A vyzývají nás, abychom našemu světu porozuměli a zapojili se do něj. Současné umění je vždy spjato s dobou a místem, ve kterém vzniká. To je nejčastěji slyšet v hudbě.

Zábava, byť kontroverzní

Současné umění je někdy zábavné stejně tak jako odvážné. A může vypadat jako cokoli! Je to „ta černá tečka na bílém plátně“, stejně jako instalace banánu přelepeného lepící páskou, kterou má na svědomí Maurizio Cattelan. Málokdo by uvěřil, že se toto dílo nazvané Komik prodalo za necelé tři miliony korun.

Dalším bizarním kouskem je také plátek nakládané okurky z „Mekáče“, který vystavila galerie Michael Lett v novozélandském Aucklandu.

Umění v dnešní době může být zkrátka cokoliv. A nemusí být ani kontroverzní, jak v dnešní době spousta lidí současné umění odsuzuje. Může mít ale i hloubku jako mají instalace německé umělkyně Katji Strunz, které se zabývají studií vesmíru a multidimenzemi.

Současní umělci jsou zárukou budoucnosti

Současní umělci nám také často kladou otázky „Co kdyby?“. Svým způsobem jsou jako ti nejodvážnější myslitelé současnosti, díky nimž nám budoucnost nemusí připadat ani tak děsivá. Anebo nám naopak odhalují katastrofické scénáře jako upozornění toho, že se s dnešním světem dá ještě něco dělat a změnit k lepšímu. Funguje zde paradox, že neúspěch rovná se úspěch.

Spousta lidí se dnes ptá, proč už umění nevypadá jako za éry Michelangela, da Vinciho nebo Botticelliho. Je třeba si ale uvědomit, že dříve pro lidi bylo důležité náboženství a víra, která byla přenášena na plátna a zdi jako například Michelangelovy fresky v Sixtinské kapli. Dnes je pro lidi důležitá budoucnost a hlubokomyslnější otázky. A jak jste na tom se současným uměním vy? Preferujete spíše jiné styly, nebo vám je dnešní umění sympatické?

Napsat komentář