V posledních letech hýbají světem internetu videa mladých dívek, které se nebojácně vydávají vstříc překážkám. Společnost jim ale nedělá živý kůň, nýbrž dřevěná koňská loutka. Tento sport se oficiálně jmenuje hobbyhorsing a ve světě se těší ohromné popularitě…
Kde se vzal hobbyhorsing?
Hobbyhorsing se zrodil ve Finsku, kde se také koná oficiální mistrovství v tomto sportu. V čem tento sport tedy spočívá? Jezdkyně zdolávají podobné dráhy jako jezdci při dostizích, ale přes překážky skáčou bez pomoci živého koně. Je tedy zcela očividné, že tento sport vyžaduje fyzičku i ohebnost. Také názvy disciplín jsou totožné s těmi, které známe z koňských dostihů – drezura a parkour.
Pronikněte do světa hobbyhorsingu
Abyste do tajů tohoto sportu pronikli, podívejte se na dokument Revoluční koníček, pod kterým je podepsaná finská režisérka Selma Vilhunen. Tak lépe porozumíte tomu, jak vlastně vznikla komunita, která se okolo hobbyhorsingu vytvořila. Nejedná se totiž o sport, za kterým zavřete dveře, jakmile dorazíte domů, ale naopak je to koníček, kterému se zcela oddáte. Dívky si často své koně vyrábějí svépomocí, případně si ty koupené různě zdobí a kupují jim čelenky a podobně. Jak to také ve sportech bývá, i ve světě hobbyhorsingu existují celebrity a vzory, ke kterým začínající děvčata často vzhlíží. Za jednu z průkopnic je považována Alisa Aarniomäki.
Hobbyhorsing v Česku
V Česku již existují e-shopy, kde je možné si objednat svého vysněného koníka, včetně veškerého vybavení. Ceny koní se pohybují okolo tří tisíc korun a k dostání jsou samozřejmě i stájové ohlávky, deky, uzdy a další. Často se tak počáteční investice do hobbyhorsingu vyšplhá až k deseti tisícům.
Hashtag hobbyhorsing
Spoustu videí z prostředí hobbyhorsingu samozřejmě najdete také na sociálních sítích. Děvčata totiž své umělé koně pojmenovávají a přisuzují jim různé vlastnosti. A samozřejmě o nich točí i videa. Na sociálních sítích se proto v reakci na hobbyhorsing vytvořily dva tábory:
- Jedna skupina považuje hobbyhorsing za bizarní koníček.
- Druhá skupina se hobbyhorsingu věnuje, nebo jej alespoň jako právoplatný sport uznává a dívky, které se mu věnují, obdivuje.
Mimochodem, hobbyhorsing si oblíbila také anglická královská rodina, konkrétně tedy děti Williama a Kate.
Ať už vám hobbyhorsing připadá jako bizarní trávení volného času, nebo vám naopak učaroval, jedno je jasné – jedná se o trend, který si získal ohromnou pozornost.
$content$