Středa 16.04.2025
Hudební festivaly se blíží, jejich ekonomické a ekologické dopady také
Foto: Petr Klapper / Rock for People
FUN

Hudební festivaly se blíží, jejich ekonomické a ekologické dopady také

Festivalová sezóna se pomalu ale jistě blíží. Spousta lidí na festivaly zamíří nejen kvůli svým oblíbeným kapelám, ale také kvůli doprovodnému programu nebo seznámení se s novými lidmi. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jaký dopad mají hudební festivaly na ekonomiku a ekologii?

Hudební festivaly už nejsou tím, čím bývaly dříve

K výrazným změnám v oblasti hudebních festivalů na tuzemské scéně došlo především po pandemii koronaviru. A nejen co se týče návštěvnosti, ale také ekonomicky. Dle dat ČSÚ byl v roce 2022 zájem o kulturní akce o 20 % nižší než v roce 2019, v případě hudebních festivalů dokonce o 30 %. Ironií je, že se počet pořádaných akcí zvýšil. Ani v současné době ale nedosahují hudební festivaly a jiné kulturní akce hodnot, kterých dosahovaly v předcovidovém roce 2019.

K velkým změnám došlo z ekonomického i ekologického hlediska

Zvýšení nákladů

Od pandemie koronaviru byli pořadatelé hudebních festivalů nuceni výrazně zvýšit náklady. Ty na techniku, dopravu i samotné honoráře umělců podle ČSÚ vzrostly mezi roky 2022 a 2023 o 30 až 50 %. Oproti roku 2019 jde až o celý dvojnásobek.

Změny v legislativě

Po pandemii došlo k novelizaci zákoníku práce. Změny spolu s konsolidačním balíčkem přinesly zvýšené náklady pro pořadatele. Změny se dotkly také pracovníků na dohodu o provedení práce, protože kvůli nim museli pořadatelé zvýšit výdaje. Informovala o tom Česká televize.

Vyšší cena vstupenek

Kvůli všem změnám a stávající situaci byli pořadatelé nuceni zvýšit ceny vstupenek. Dá se tak říci, že několikadenní hudební festival je dnes pro mnoho lidí taková malá dovolená, což pro E15 potvrdili nejen jeho návštěvníci. Například pětidenní vstupenka na letošní ročník Rock For People stojí aktuálně od 6 380 Kč do 7 380 Kč.

Foto: Petr Klapper / Rock for People

Bez partnerů to nejde

Pořádat v současné době hudební festival bez podpory partnerů je téměř nemožné. Jak informoval týdeník Ekonom, zhruba 40 % výnosů Colours of Ostrava tvoří prodej vstupenek. A přibližně stejný podíl má sponzoring domácích partnerů.

Podobně jsou na tom i další festivaly. Například mezinárodní hudební festival United Islands pořádaný v Praze financují přibližně ze 40 % dotace a ze 60 % sponzoring.

Pořádání hudebních festivalů je však z pohledu ekonomiky důležité. Například festival Colours of Ostrava do regionu přivede téměř miliardu korun. Nejlépe jsou na tom akce s mezinárodním přesahem. Z toho důvodu se tak pořadatelé často o velká jména přetahují.

Festivaly jsou na tom lépe po ekologické stránce

Dávno jsou pryč časy, kdy se na ekologii příliš nehledělo. V současné době se pořadatelé hudebních festivalů stále více zaměřují na udržitelnost. Řeč není jen o recyklaci, ale také o využívání místních zdrojů, či dokonce sdílené dopravy. Pokud se vydáte například na festival Rock For People, vesměs nepotřebujete auto. Do Hradce Králové se snadno dostanete autobusem nebo vlakem a přímo na akci můžete zamířit sdíleným festivalovým autobusem nebo na kole.

Zmíněnému festivalu není lhostejný ani osud místní fauny a flory. Z toho důvodu pořadatelé pravidelně shánějí lidi na výpomoc s areálem. A to výměnou za vstupenku. Pár dní před festivalem probíhá sekání celého areálu a dobrovolníci pomáhají s případným přesunem zvířat, aby nedošlo k jejich poranění.

„Vždy jsme si v rámci festivalu Rock for People zakládali na maximálně odpovědném přístupu k životnímu prostředí. A dařilo se – i díky vám! Pyšníme se hned několika oceněními od projektu Čistý festival,” uvádí oficiální stránky oblíbené akce. „Zatím máme k zero waste festivalu daleko, takže jsme ve spolupráci s Hradeckými službami a.s. rozšířili sběrná místa a zaměřili se na třídění více druhů odpadů.”

Foto: Petr Klapper / Rock for People

Zahraniční hudební festivaly se vezou na udržitelné vlně, ale ne všechny

Lidé vyrážejí také na festivaly do jiných končin světa. Například na známý anglický festival Glastonbury nebo na švédský Way Out West, který je proslulý svým důrazem na udržitelnost. I francouzský festival We Love Green v roce 2023 přešel na plně vegetariánskou nabídku a zakázal jednorázové plasty. Ekologické iniciativy posílil také festival Sziget, který se zaměřuje nejen na recyklaci, ale také na systém vratných kelímků, podporu cyklistiky, stravování s nízkou uhlíkovou stopou a k provozu akce využívá obnovitelné zdroje energie.

Trnem v oku zůstává zastáncům ekologie festival Burning Man. Jelikož nemá oficiální hudební program, nejde o hudební festival v pravém slova smyslu. Hudba je spíše výsledkem iniciativy samotných účastníků. Přesto zde v průběhu let vystoupila řada známých umělců, například Skrillex, Diplo, Carl Cox nebo Charlotte de Witte a mnoho dalších.

Ekologové událost nemají příliš v lásce, jelikož vypouští do ovzduší přibližně 100 000 tun CO₂ ročně, jak uvádí San Francisco State University. Organizátoři se snaží zlepšit udržitelnost tím, že postupně přecházejí na obnovitelnou energii a biodiesel, a pracují na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2030. I to ale kritici považují za nedostatečnou snahu.

Mnoho českých hudebních festivalů v současné době sází také na pomoc s ekologických organizací jako Trash Hero či Čistý festival, které edukují návštěvníky. Pozitivní zprávou je, že snaha o udržitelnost roste, i když se jedná o běh na delší trať.


Zdroj: ČSÚ, ČT, E15, Ekonom, SFSU, tiskové materiály

Napsat komentář