Neděle 14 duben, 2024
Letní knižní těšení: Jaké sci-fi a fantasy zvolit?
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

Letní knižní těšení: Jaké sci-fi a fantasy zvolit?

Po troše romantiky a strašidelných záhad se vydáme k obchodu s masem, vedle něj se zastavíme si naklonovat své mladší hezčí já, mezizastávku si uděláme také na Marsu a v naší fantasy cestě budeme pokračovat po boku mučednického učně. Které knižní novinky byste v sekci sci-fi a fantasy neměli minout?

Znamenitá mrtvola – Agustina Bazterrica

Svět napadne smrtící virus, který přenášejí zvířata, a proto musí být všechna utracena a jejich maso se nadále nesmí jíst. Vláda čelí drastickým zákonům – uzákonit chov, porážku a konzumaci lidského masa. Kanibalismus se stane všedností a společnost se rozděluje na dva světy – ti, kteří maso jedí, a ti, kteří jsou konzumováni.

Marcos, provozní ředitel mrazíren Krieg, žije jen svojí prací, kterou ze srdce nenávidí, ale musí ji vykonávat, aby mohl svému nemocnému otci hradit pobyt v centru. Marcosova mysl se vydá na nebezpečnou cestu, která ho zavede do těžko představitelných situací. Být zpopelněn, nebo být snězen?

Její ozvěna – Sarah Gailey

Evelyn Caldwellová získá ocenění za výzkum klonování, což jí má zajistit čest a pojistit kariéru. Avšak její manžel Evelyn opustí kvůli mladšímu modelu. Ten neměl být nikdy vytvořen, natož aby byl těhotný a až moc Evelyn povědomý.

Martine, Evelynina kopie, je trpělivá a poslušná, je vším, čím si její předloha přála být. A navíc má poměr s jejím manželem. Teď je mrtvý a obě manželky musí řešit tuhle špinavou nečekanou situaci.

Osudové nebe – Mary Robinette Kowal

Rok 1961, klima se zhoršuje po dopadu meteoritu, na kontinentech teplota nečekaně stoupá a doprovází to větrné bouře.

Astronautka Elma Yorková touží se zúčastnit první expedice na Marsu, ale jako žena v mužské posádce to nebude mít jednoduché. Napětí na Zemi stoupá, lidé se bojí, že zůstanou na umírající planetě a jiní naopak neuznávají rovnost všech. Jde čistě o klimatický, nebo i sociální problém?

Mučitelův stín – Gene Wolfe

Mučednický učeň Severián má jasně naplánovanou budoucnost – stát se tovaryšem a následně možná i cechovním mistrem. Poruší však pravidla cechu a je nucen odejít do vyhnanství, vybavený popravčím mečem a mučednickým pláštěm.

Než vůbec vyjde z města, čeká jej několik výzev – smrtící květiny, setkání s obrem, vznášející se katedrála či návštěva botanické zahrady. S čím si ještě bude muset poradit?

Do kterého fikčního světa se vydáte?

Napsat komentář