Pondělí 22 duben, 2024
Káťa & Káťa: 5+1 hudebních tipů, které oceníte
Fotografie: Pexels (pexels.com)
FUN

Káťa & Káťa: 5+1 hudebních tipů, které oceníte

Kapely Rolling Stones, Imagine Dragons, Coldplay či Bastille zná téměř každý, ale co takhle Young Jesus, The Veronicas, Kasabian či Postmodern Jukebox? Sháníte-li tipy na kapely, o kterých jste dost možná ještě nikdy neslyšeli, redaktorky Káťa a Káťa pro vás mají hned šest tipů!

Káťa & Káťa aneb kdo jsou autorky

Kdo jsou Káťa a Káťa? Redaktorky se stejným křestním jménem, které jsou odlišné téměř ve všem. Co se hudebního vkusu týče, jedna má ráda především ndiepop, indierock a instrumentální hudbu, zatímco ta druhá má ráda pop rock, punk rock a miluje typickou kavárenskou hudbu. Proto vám právě tato dvojice přináší dokonale namíchaný hudební koktejl, který byste si neměli nechat ujít.

Nils Frahm

Když jsem byla ještě teenager, moje dospívání by se dalo popsat jako jedna velká temnota. Kvůli drsné šikaně, která se zvrtla natolik, až jsem musela vyhledat pomoc odborníků, jsem se uchylovala často k žánrům jako je metal a drsnější hard rock či emo. Mamka mi tenkrát říkala, že je to jen fáze, ze které vyrostu, ale já jí nevěřila. 

Když se v současné době ohlédnu na své staré já, je to jako když vedle sebe dáte dvě šachové figurky – černou a bílou. Na první pohled jsou stejné, ale jinak naprosto jiné. A taková jsem i já. 

Za ta léta se změnil můj vzhled, ale i způsob myšlení a v neposlední řadě také hudební vkus, i když klasickou hudbu stále miluju. Za poslední měsíce jsem si oblíbila Nilse Frahma, který se věnuje instrumentální hudbě. A jelikož se ve volném čase věnuji i psaní, vždy musím mít na uších sluchátka. A Nils Frahm je jasnou volbou.

Oblíbené skladby: 

 • Keep
 • More
 • Let My Key Be C

Postmodern Jukebox

Pokud miluji nějaké podniky, tak rozhodně kavárny. A právě v jedné z nich jsem nedávno slyšela skladby od Postmodern Jukebox a byla to láska na první poslech. Tento hudební projekt vznikl v roce 2011 a na svém kontě mají celou řadu skvělých coverů. Chcete-li se při psaní na počítači, mytí nádobí nebo i procházce přenést v duchu do pařížské kavárny minulého století a možná si i trochu zatančit, poslechněte si některé jejich písně. Z jejich tvorby nelze vypíchnout ty nejlepší skladby, protože každá je naprosto skvostná.

Young Jesus

Young Jesus je indierocková kapela, která je v našich končinách ještě poměrně neznámá. Škoda! Ale kdo ví, třeba se to časem změní, protože tahle sestava z Chicaga rozhodně stojí za poslech. Na téhle kapele se mi líbí její osobitost, a v neposlední řadě také vokál frontmana Johna Rossitera, který je, dle mého, skutečně jedinečný. Young Jesus tak stojí určitě za poslech, pokud máte rádi tyhle indie věcičky.

Oblíbené skladby:

 • Pattern Doubt
 • Deterritory
 • (un)knowing
Fotografie: Pexels (pexels.com)

The Veronicas

Již od mých pubertálních let nedám dopustit na dvojčata Lisu a Jess, která vystupují jako The Veronicas. Název kapely odvodily od svého nejoblíbenějšího dívčího jména – Veronica. Jejich hudba se řadí do kategorie pop rock, a rozhodně vás nenechá v klidu. Pusťte si do sluchátek jednu z mých oblíbených skladeb.

Oblíbené skladby:

 • Think of Me
 • On Your Side
 • Cruel

Kasabian

Kasabian jsou pro mě srdcovka. Tedy alespoň byli do odchodu Toma Meighana. Ten kapelu opustil kvůli domácímu násilí, kterého se dopouštěl na tehdejší přítelkyni Vikki. Ta mu nakonec odpustila a pár se dokonce i vzal. O téhle kauze ale třeba někdy jindy. Řeč je teď o Kasabian, které jsem poznala.

Mou pozornost před lety upoutal klip “Fire”, který ale paradoxně k mým oblíbeným nepatří, a “Empire”. Nedá se říct, že tu jsou skladby, které ráda nemám a skladby, která mám radši. Každá píseň téhle kapely je totiž jedinečná, a snad i proto patří Kasabian k populárním kapelám na indie scéně.

Oblíbené skladby:

 • L.S.F.
 • Club Foot
 • Vlad the Impaler

The Pretty Reckless

Pokud jste sledovali seriál Gossip Girl, určitě si vzpomínáte na blonďatou herečku, jež ztvárnila postavu Jenny Humphrey. V reálu se jmenuje Taylor Momsen a je frontmankou punkrockové kapely The Pretty Reckless. I pokud není punk rock vaším oblíbeným hudebním stylem, zaručuji vám, že v době zkouškového, před náročnými pracovními schůzkami nebo i po rozchodu, vám tyto skladby přijdou vhod.

Oblíbené skladby:

 • Make Me Wanna Die
 • Take Me Down
 • Zombie

Které kapely z našeho seznamu vás zaujaly a okamžitě si pustíte některé jejich písně?

Napsat komentář