Sobota 27.07.2024
Právě probíhající Black History Month je skvělou příležitostí přečíst si nadčasová díla černošských autorů
Fotografie: Unsplash (unsplash.com)
FUN

Právě probíhající Black History Month je skvělou příležitostí přečíst si nadčasová díla černošských autorů

Únor je Black History Month – měsíc, který upozorňuje na černošskou historii a kulturu. A nejen v únoru jsou aktuální díla černošských autorů, která by se dala označit spíše jako nadčasová doporučení. Fiktivní nebo autobiografické, někdy krásné, jindy dojemné příběhy, vykreslují život černochů v různých dobách a zemích. Které čtyři knihy, které byste si rozhodně měli přečíst?

The Hate U Give – Angie Thomas

Kniha The Hate U Give od Angie Thomas vyšla v roce 2017 a rychle se stala celosvětovým bestsellerem. Když hlavní hrdinku veze domů z večírku její přítel, je během policejní kontroly před jejíma očima a bezdůvodně zastřelen policistou. Román se tak zabývá hnutím „Black Lives Matter”, a tedy i opakujícími se případy policejního násilí. Když policista ani po výpovědi nepřijme za své činy odpovědnost, vyvolá to protesty a nepokoje. Šestnáctiletá hrdinka tak pomalu nachází své místo a hlas, veřejně mluví o svém traumatickém zážitku, stává se aktivistkou a zasazuje se o spravedlnost.

Beloved – Toni Morrison

V roce 1987 vyšel román Beloved Toni Morrison, první černošky, která získala Nobelovu cenu za literaturu. Příběh vypráví o uprchlé otrokyni Sethe, která zavraždí svou nejmladší dceru ze strachu, že i její děti budou muset projít osudem otroctví. Díky návratu dítěte v podobě ducha příběh ukazuje, jak se vyrovnat s traumatickou minulostí. Toni tento román věnovala těm, kteří zahynuli při plavbě přes Atlantik v rámci mezikontinentálního obchodu s otroky.

The Vanishing Half – Brit Bennett

The Vanishing Half je druhým románem autorky Brit Bennett. Jde o příběh rodiny napříč generacemi od 40. do 90. let 20. století. V centru pozornosti jsou však jednovaječná dvojčata Desiree a Stella, která vyrůstají v malém městečku Mallard v USA. Dvojčata se rozhodnou spolu utéct, ale po krátké době Stella zmizí a provdá se za bělocha. Když se děti obou sester náhodou setkají, dostihne je jejich minulost. Kniha se zaměřuje na „kolorismus” a rasistické myšlenkové schéma, podle kterého jsou černoši tím méně diskriminováni, čím světlejší mají pleť.

Homegoing – Yaa Gyasi

Román Yaa Gyasiho Homegoing vypráví příběh dvou nevlastních sester z Ghany, které náhoda rozdělila a které vyrůstají jedna bez druhé. Zatímco Effia se provdá za Brita a její rodina i potomci dlouho těží z obchodu s otroky, její nevlastní sestra Esi je uvězněna v žaláři a prostřednictvím transatlantického obchodu s otroky je převezena do Ameriky. Kniha sleduje cesty potomků těchto dvou generací až do 21. století a osvětluje, jak obě rodiny a každá generace jinak bojují se svou rodinnou historií a životní situací.

Máte i vy tipy a doporučení na knihy černošských autorů?


Zdroje:

https://angiethomas.com/the-hate-u-give/

https://en.wikipedia.org/wiki/Beloved_(novel)

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Vanishing_Half

https://en.wikipedia.org/wiki/Homegoing_(Gyasi_novel)

Napsat komentář