Máme před sebou dny, které jsou věnovány knihám. Pokud tedy máte na poličce nějakou nedokončenou záležitost, sáhněte po ní nebo se nechte inspirovat! Která skvělá díla si zaslouží zaujmout místo nejen na vašem nočním stolku, ale i ve vaší paměti? Zde je několik tipů!
Beletrie
V případě beletrie začneme krátkou novelou, kterou je Jemná lhostejnost světa od Petera Stamma. Velmi zajímavý příběh, který vás donutí zamyslet se, ale přečtete ho opravdu rychle. Muž vypráví mladé dámě příběh svého života, který je až příliš podobný tomu, který prožívá ona se svým mužem.
Jako druhá přichází na scénu kniha Madam Život spisovatele Ahmeta Altana. Perfektní kniha, od které nebudete chtít odejít, protože si příliš zvyknete na silnou lásku, osudy postav a budete se chtít jejím prostřednictvím dozvědět více o režimu země, ve které jste se ocitli.
Poslední léto ve městě, jehož autorem je Gianfranco Calligarich, je dokonalým příběhem mladého muže, který hledá smysl existence a opíjí se ve městě plném bytů bohatých lidí a alkoholového oparu. Zamiluje se a najednou už nic nebude jako dřív. Bukowského Ženy jsou prostě klasika, kterou musíte zkusit už jen kvůli té neuvěřitelné nevázanosti a extravaganci. Buď si ji zamilujete, nebo ji budete nenávidět.
V neposlední řadě si nenechte ujít knihu Môj nežný blíženec od Nino Haratischwil, která pojednává o velké lásce, osudové vášni dvou lidí, které spojuje rodinné drama. Silný a strhující příběh, stejně jako vše výše uvedené. Stačí si jen vybrat.
Poezie
Nebudeme vás zahlcovat přílišným množstvím poezie, té opravdu dobré je stejně velmi málo. Proto vám představujeme Jozefa Mokoše a jeho Čtyři noční období. Vyšla v nakladatelství Brak spolu s několika recenzemi díla. Jeho styl je krásný, jiný, a ty metafory… Zamilujete se!
Abychom zůstali u básníků z našich končin, musíme zmínit také Štefana Lazorišáka a sbírku Vysypané z topánok, která je plná úvah, postřehů a reflexivních veršů. Ty vás chytnou za srdce a otřesou vámi.
Na konec něco, co je tak upřímné a nefalšované, až se tomu nechce věřit. A to je Dům Mirky Abelové. O životě, o čase, o nás všech.
Rozhovory
Základem této kategorie jsou samozřejmě všechny tři svazky The Paris Review – Rozhovory s autory 50., 60. a 70. let. Jak lépe poznat názory, život a metody svých oblíbených autorů než prostřednictvím rozhovoru s nimi? Určitě stojí za to. Navíc se chystá vydání čtvrtého svazku. Hemingway, Capote, Oates, Kerouac a další. Je na co se těšit.
Abychom se nevzdalovali od spisovatelů, další skvělou knihou do sbírky jsou Novinářky od Lindy Bartošové. Čekají vás v ní skvělé rozhovory se ženami z českých médií. Inspirace rozhodně neuškodí.
Poslední třešničkou na dortu je kniha Byli jsme tu vždycky od Filipa Titlbacha z edice Denník N, kde najdete i další úžasné knihy. Tato konkrétní obsahuje rozhovory s lidmi z queer komunity a to, jaké je vyčnívat z davu.
Lidé, biografie, cestopisy
Znáte Patti Smith? Ne? Nevadí, po přečtení M Train už budete. Necháte se strhnout do světa této skvělé zpěvačky, básnířky a umělkyně. Ještě víc vás nadchne, pokud milujete punk rock a 70. léta.
Kniha Vedlejší postavy čekají na Jacka Kerouaca, kterou napsala Joyce Johnson, přítelkyně Jacka Kerouaca, zachycuje život tohoto spisovatele a jeho blízkých. Skrze skromný pohled této mladé ženy můžeme vidět spleť zajímavých situací a příběhů skutečných literárních hrdinů.
Martha Gellhorn, nějakou dobu Hemingwayova manželka, popsala své zážitky z návštěvy Ruska, Afriky, Karibiku a Číny v knize Pět cest do pekla. O nudu se rozhodně nejedná, ba dokonce si troufáme tvrdit, že píše poutavěji než její tehdejší manžel.
Pokud se zajímáte o umělce, nebo i pokud ne, měli byste dát třem perfektně napsaným uměleckým dílům šanci. Knihy Irvinga Stonea Smrt po životě a Tajný život Salvadora Dalího, dokonalá biografie a autobiografie, vám ukáží životy dvou velmi odlišných umělců, kteří si razí cestu životem a ženou se za kariérou, která jim změnila vše. Série těchto knih je však mnohem rozsáhlejší, a když se začtete do nakladatelství, přijdete si na své.
Na závěr bychom chtěli zmínit jen knihu Sue Roe Impresionisté, která se podrobně věnuje životům a osudům umělců tohoto krásného období.
Dní v roce je bohužel mnohem méně než skvělých knih. Tento měsíc je však ideální k tomu, abyste začali číst a naplno využili širokou nabídku žánrů – od dobrodružných až po životopisné! Ať už si vyberete cokoli, neexistuje lepší a smysluplnější způsob, jak trávit čas, než s knihami…
$content$