Neděle 14.07.2024
9 potravin, které mohou pomoct v boji proti stresu: Patří mezi ně avokádo i čokoláda
Fotografie: Pexels (pexels.com)
GASTRO

9 potravin, které mohou pomoct v boji proti stresu: Patří mezi ně avokádo i čokoláda

Stres je normální reakcí na vnější vlivy. Krátkodobě není zlý a dokonce může pomoci k lepším výkonům. Dlouhodobý a trvalý stres však negativně ovlivňuje zdraví. Protože stres zvyšuje spotřebu vitamínů, minerálních látek, některých mastných kyselin a aminokyselin, je důležité jej kompenzovat. K tomu nepotřebujete doplňky stravy, ale zdravé a výživné potraviny. Které z nich dokáží uklidnit vaše nervy a zbavit vás úzkosti?

Tmavá listová zelenina

Tmavá listová zelenina jako například špenát, kapusta a mangold obsahuje hořčík – minerál, který hraje klíčovou roli při podpoře relaxace a snižování stresu. Hořčík pomáhá regulovat neurotransmitery v mozku, které podporují pocit klidu a pohody. Zkuste si přidat hrst tmavě zelené listové zeleniny do smoothie, salátu nebo ranních míchaných vajíček.

Ryby

Tučné ryby jako losos, makrela a sardinky jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat úzkost. Omega-3 jsou nezbytné pro zdraví mozku a mohou pomoci regulovat výkyvy nálad a při stresu. Zařaďte tučné ryby do svého jídelníčku alespoň jednou týdně.

Oříšky a semínka

Mandle, vlašské ořechy, lněná semínka a chia semínka jsou skvělým zdrojem hořčíku, omega-3 mastných kyselin a dalších živin, které mohou pomoci snížit stres a zlepšit náladu. Tyto potraviny se hodí i jako svačina nebo jídlo na cesty, takže jsou snadnou volbou, pokud máte náročné dny.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Bobule

Borůvky, jahody a maliny jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají chránit mozek před stresem a záněty, zlepšují náladu a snižují pocity stresu a úzkosti. Přidejte hrst bobulí do jogurtu, ovesné kaše nebo smoothie a získejte chutnou a antistresovou pochoutku.

Avokádo

Avokádo je skvělým zdrojem zdravých tuků, které jsou nezbytné pro zdraví mozku. Obsahuje také draslík, který pomáhá regulovat krevní tlak a podporuje relaxaci. Nakrájejte avokádo na plátky, dejte si ho do salátů, sendvičů nebo toastů a užívejte si jeho blahodárných účinků.

Obiloviny

Hnědá rýže, quinoa a oves jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a podporuje rovnoměrné uvolňování energie během dne. Stabilní hladina cukru v krvi pomáhá mimo jiné předcházet výkyvům nálad a snižuje pocity stresu a úzkosti. Zkuste ve svých jídlech vyměnit rafinované obiloviny za celozrnné a podpořte svou duševní pohodu.

Fotografie: Pexels (pexels.com)

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny jako jogurt, kimči nebo kysané zelí jsou bohaté na probiotika – prospěšné bakterie, které podporují zdraví střev. Spojení mezi střevy a mozkem hraje klíčovou roli také v duševním zdraví a zdravý střevní mikrobiom může pomoci snížit stres. Zařaďte proto fermentované potraviny do svého jídelníčku častěji, abyste podpořili zdraví střev a celkovou pohodu.

Čaje

Bylinné čaje z heřmánku, mateřídoušky, máty či levandule jsou známé svými uklidňujícími účinky. Tyto čaje mohou pomoci podpořit relaxaci, snížit úzkost a také zlepšit kvalitu spánku. Zkuste popíjet šálek bylinného čaje před spaním nebo během stresujícího dne, pomůže uklidnit nervy a uvolnit se.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda obsahuje flavonoidy – rostlinné sloučeniny, které zlepšují náladu a snižují stres. V mírném množství může hořká čokoláda pomoci zvýšit hladinu serotoninu v mozku, který podporuje pocity štěstí a uvolnění. Vybírejte si však hořkou čokoládu, která obsahuje alespoň 70 % kakaa.

Zařazením antistresových potravin do jídelníčku můžete podpořit svou duševní pohodu, snížit stres a zlepšit celkovou kvalitu života. Zaměřte se na vyváženou a pestrou stravu spolu s dalšími návyky zdravého životního stylu. K němu patří, mimo jiné, také pravidelné cvičení a kvalitní spánek.


Zdroj: fachklinik-allgaeu.de, at.iherb.com/blog/calming-foods, akademie-gesundes-leben.de, health.harvard.edu/blog/nutritional-strategies-to-ease-anxiety-201604139441

Napsat komentář