Pokud se zajímáte o zdravý životní styl nebo patříte k labužníkům, kteří dokáží ocenit opravdovou delikatesu, vaší pozornosti by neměl uniknout černý česnek. Nejenže je plným právem řazen mezi superpotraviny, ale jídlu propůjčí novou chuťovou dimenzi a podmanivé aroma.
Než vznikne černý česnek, trvá to až 100 dní
I na počátku černého česneku stojí bílý česnek. Jednotlivé stroužky nebo celé palice se nejprve vloží do uzavřené nádoby a v prostředí, kde panuje vysoká vlhkost a teplota v rozmezí od 60 do 90 °C, se nechají 12 až 100 dní zrát. Během tohoto procesu dochází k přirozenému ztmavnutí česneku, čímž získá svůj charakteristický temně černý odstín. Nepoužívají se žádné konzervační látky.
Původ černého česneku je daleko na východě
Běžný bílý česnek zná úplně každý. Ostatně, je nedílnou ingrediencí tradiční české kuchyně. Na rozdíl od něj je však u nás černý česnek mnohem méně známý a rozšířený, ačkoliv i on má prastarou tradici a lidé si na něm pochutnávají již po tisíciletí. Například v Koreji, Japonsku nebo Číně se používá k dochucení široké palety jídel a lidé si jej tam také patřičně považují.
Nesnášíte česnekovou chuť? Tentokrát to vůbec nevadí!
Jedinečným procesem přípravy získá černý česnek specifickou chuť, texturu a vůni. Svými vlastnostmi se velmi liší od bílého česneku, a dokonce zcela postrádá nezaměnitelné česnekové aroma, které mnohým lidem vadí.
Černý česnek se může chlubit měkkou až roztíratelnou texturou. Jeho vůně je velice příjemná a nasládlá, lze v ní rozpoznat nádech sladké melasy či datlí. Také chuť velmi jemná, vytříbeně delikátní a se sladkými podtóny. Není divu, že většina z těch, kteří již měli možnost černý česnek ochutnat, na něj nedá dopustit.
Skvělý do marinád, pomazánek, a dokonce i dezertů
Vlastnosti černého česneku mu propůjčují pestré možnosti využití v kuchyni. Je velice všestrannou ingrediencí, která jídlo krásně dochutí a provoní. Bez obav ho můžete použít například do dušených jídel z masa a zeleniny, zajímavě oživí vývar a je vynikající ke grilovanému masu nebo rybám.
Pokud si ho chcete skutečně vychutnat, můžete si jej namazat jen tak na chleba. Perfektní je také v domácích marinádách, hodí se do omáček a salátových dresinků. Smícháním černého česneku s olivovým olejem, troškou čerstvé citronové šťávy a solí vznikne jednoduchá, avšak zároveň nesmírně lahodná pomazánka.
V neposlední řadě můžete přidat černý česnek i do sušenek, muffinů, zmrzlinových pohárů a dalších sladkých pochoutek. Výsledná chuť vás mile překvapí.
Je výživou pro mozek, chrání srdce a posílí imunitu
Některé vědecké studie naznačují, že účinky černého česneku jsou až 10x silnější, pokud ho porovnáme s bílým česnekem. Specifickým procesem výroby se tudíž nemění pouze jeho vlastnosti, ale i zdravotní benefity.
Černý česnek je silným antioxidantem, působí protizánětlivě a chrání buňky těla před volnými radikály. Je skvělým prostředkem pro posílení imunity, a proto ho nezapomeňte zařadit do jídelníčku, jestliže často marodíte. Navíc se uvádí, že by mohl být zajímavou prevencí před některými onemocněními, které ovlivňují kognitivní schopnosti člověka – například demencí či Alzheimerovou chorobou.
Pravidelná konzumace černého česneku napomáhá regulovat vysoký krevní tlak, přispívá k normální hladině cukru v krvi a chrání rovněž srdce. Kromě toho může povzbuzovat černý česnek i metabolismus, a proto se mu nemusí vyhýbat ani ti, kdo touží zhubnout nadbytečná kila.
Ačkoliv je černý česnek poměrně neznámým pojmem, pro své výjimečné nutriční složení a chuťový profil si zaslouží pozornost. Co dobrého si z něj připravíte vy?
Zdroj: foodandwine.com, webmd.com/diet/health-benefits-black-garlic, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8401630/
$content$